Summit nenašel shodu na klimatické neutralitě EU k roku 2050
Úsilí o neutrální čisté emise CO2 znamená snahu snížit čisté emise téměř k nule a ty vzniklé vyvážit projekty, které mohou oxid uhličitý vstřebat. Mezi ně patří například zalesňování. Zároveň by se měla energetika orientovat směrem od ropy, uhlí a plynu více na větrnou a slunečnou energii nebo biopaliva. To si ale vyžádá i masivní investice.
Nakonec odsouhlasené závěry včerejšího jednání tak uvádí, že Evropská komise i členské země mají pracovat na přípravě kroků, které zajistí přechod unie k uhlíkové neutralitě v souladu s pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015 při zachování konkurenceschopnosti evropského průmyslu a zachování sociální rovnováhy. Zohledněna má být také konkrétní situace v různých zemích unie i právo zemí EU rozhodovat si samostatně o tom, z jakých zdrojů hodlají svou energii vyrábět.
Opačný názor než polská strana zastávali především německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Poláci podle dostupných informací v jednu chvíli navrhovali včera téma zcela vypustit a odložit na pozdější termín.
S tím, že by se summit měl zavázat k uhlíkové neutralitě EU v roce 2050 měl před jednáním problém i český premiér Andrej Babiš, Praha se podle diplomatických zdrojů snaží o to, aby ambice EU byly "realistické".
"Já si neumím představit, že v roce 2050 nebudou žádné emise," řekl před jednáním novinářům Babiš, podle něhož by se unie měla spíše soustředit na krátkodobější klimatické cíle stanovené k roku 2030. Nový závazek podle něj nesmí ohrozit české hospodářství ani zaměstnanost. ČR by si rovněž chtěla nadále sama rozhodovat o energetickém mixu, dodal.
Polský premiér Morawiecki podle informací ČTK například připomínal, že různé země unie mají - už od konce studené války - různé startovací pozice a státy z východu unie nemohly, třeba ohledně jaderné energetiky, dělat podobná rozhodnutí jako země ze západu. Žádal také spravedlivější rozdělení závazků, které by na sebe země braly.
Francouzský prezident svým kolegům připomněl, že z pohledu průmyslu je polovina 21. století v zásadě za dveřmi. A tak volby ohledně využívání jaderné energetiky či obnovitelných zdrojů je třeba učinit už nyní, pokud má být k roku 2050 příslušný cíl splněný. Otázkou věrohodnosti EU pak podle Macrona bude unijní postoj na zářijové klimatické konferenci OSN.
Výsledek včerejší asi tříhodinové diskuse vzápětí v tiskové zprávě kritizoval Wendel Trio, evropský šéf Climate Action Network (CAN), která celosvětově sdružuje více než 1700 nevládních organizací zabývajících se ochranou ovzduší. Ambiciózní dohodu podle něj zablokovalo polské, české, estonské a maďarské veto. "Těžko věřit, že tyto vlády, vedené úzkým zájmem svého znečišťujícího průmyslu, uspěly se svým odporem k široce podporovanému a velmi potřebnému posílení evropských klimatických ambicí," uvedl v prohlášení pro média.
Chování středoevropské skupiny označil za "velmi nebezpečné" také Jagoda Munic, evropský ředitel organizace Friends of the Earth. Platí podle něj navíc, že i kdyby se většina zemí EU skutečně rozhodla stát se k roku 2050 klimaticky neutrálními, je to příliš pomalé v zájmu toho, aby se podařilo udržet globální oteplování pod domluvenou hodnotou 1,5 stupně Celsia.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (48)
"Je třeba žádat od každého to, co může dát," odvětil král. "Autorita záleží především na rozumu. Poručíš-li svému lidu, aby šel a vrhl se do moře, vzbouří se. Mám právo vyžadovat poslušnost, protože mé rozkazy jsou rozumné."
jenže část 'vládců' EU je natolik zpupná, že si myslí, že mohou nařídit něco technicky nemožného a on to nakonec někdo splní. A ještě se vztekají, když je na to někdo upozorní.
Ladislav Metelka
21.6.2019 14:44Anyr
21.6.2019 19:48Víš - generace mojí prababičky byla super. Dal bych mnoho, aby tu ještě byla. To ona mě naučila ekozahradničit (i když o tom eko nevěděla), vážit si vody, a to všechno v super vesnickém a lidovém podání. Ale ta prolínačka, co přišla pak, tj. její děti, generace mojí babičky, co strávila skoro celý život za vlády komunistických vrahů, to je teda strašná síla... normálně vás zavřít, pozorovat a hlavně úplně izolovat vaše názory, aby neotrávily myšlení ostatních. To je neuvěřitelný, co vy jste schopní napsat, a to kupodivu často bez ohledu na vzdělání.
Jan Šimůnek
22.6.2019 08:23 Reaguje na AnyrRusko není "super", ale Putinův režim se blíží osvícené diktatuře, tedy režimu, který Rusko potřebuje "jako prase drbání". V časech, kdy vládli (diktátorsky) v Rusku osvícení carové, existovala dosti početná emigrace z Rakouska - Uherska do Ruska a vznikly tam dosti početné české komunity (byť bylo R-U formálně demokratičtější a civilizovanější, což platí /ještě/ i pro současnou EU a Rusko). Časem může být Rusko i demokratické, ale asi není dobré zavádět demokracii ve státě, který neprošel dostatečně dlouhým a intenzívním obdobím osvícené diktatury (pro Rusko to v praxi znamená, aby osvícený byl i Putinův nástupce, jinak tam nastane opravdu velký průšvih).
Výkyv klimatu pozorujeme, je naprosto stejný jako četné výkyvy klimatu v minulosti a zdaleka nedosahuje parametrů klimatu v době Jagelonců a prvních Habsburků (před 30letou válkou) a i ta teplá perioda zaostávala za středověkým klimatickým optimem. Tyto teplé periody se nazývají "klimatická optima" právě proto, že narůstala a slevňovala se produkce potravin ("za krále Holce byla za groš celá ovce" - král Holec byl Ludvík Jagelonský), rostla populace (a nabývala i dalších pozitivních demografických parametrů) a obecně státy v Evropě prosperovaly. Boj proti "klimatické změně" je jen a jen prostředek získávání peněz a dalších benefitů ze strany gaunerů, kteří se klimaalarmismem živí. Nepřímý důkaz tohoto faktu je jejich boj proti bezuhlíkové jaderné energii a naopak prosazování opatření, která emise CO2 (proti nimž se údajně bojuje) zvyšují (viz články pana Wagnera). Devastace krajiny a polí pěstováním biopaliv jde stoprocentně na konto těchto vykuků.
pavel peregrin
27.6.2019 12:12 Reaguje na AnyrJiří Svoboda
21.6.2019 21:14 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
22.6.2019 08:26 Reaguje na Jiří SvobodaKatka Pazderů
27.6.2019 05:22 Reaguje na Ladislav MetelkaKarel Zvářal
21.6.2019 15:45https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/amisove-geny-vedci-mladi-usa.A171116_120814_zahranicni_kha/diskuse
Jan Šimůnek
22.6.2019 08:35 Reaguje na Karel ZvářalJinak asi podobně fungoval prvotní režim na Táboře (s káděmi na odkládání peněz a šperků), nicméně ten vydržel, přes hlubokou víru husitů, jen velmi krátkou dobu.
Karel Zvářal
22.6.2019 08:53 Reaguje na Jan ŠimůnekDruhá věc je to cestování. Spoustu věcí se z cestopisů nikdy nedozvíte a kdo chce porozumět světu, měl by jej aspoň zčásti poznat. V tomto děkuji levným aerolinkám, Schengenské dohodě a bezvízovému styku se 180 zeměmi :-)
Karel Zvářal
21.6.2019 15:50https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/amisove-geny-vedci-mladi-usa.A171116_120814_zahranicni_kha/diskuse
Peter Banas
22.6.2019 10:32Kdysi dávno a není to až tak moc dávno církev prodávala odpustky.
Tyto odpustky vyšli z módy a došlo k jejich modifikaci dne se tyto odpustky transformovali do emisních povolenek.
Z drobných částek se stali astronomické sumy které drobnými částkami platíme všichni dokonce na rozdíl od odpustků i ti co nezhřešili je to zlodějna která nemá v historii lidstva obdoby.
Za globální oteplování může jednoduchá věc tak jednoduchá že se to všem napříč politickým spektrem planetou i vědci celého světa nebude jednoduše přijímat, ale je jednoduché toto tvrzení prokázat.
Může za to množství soli.
Ano sůl je viníkem proč dochází ke globální oteplování.
Přesněji člověk je tím kdo ji těží a používá a tím ji uvádí do pohybu koloběhu a ovlivňuje tím klima.
Jiří Svoboda
22.6.2019 19:29 Reaguje na Peter BanasPřesněji, člověk je tím kdo vyrábí a pije pivo a tím uvádí do pohybu koloběhu látku (pivo je z 95 % voda), jejíž páry rozhodujícím způsobem ovlivňují klima. BANASE NEPOSLOUCHEJTE!
Peter Banas
23.6.2019 01:06 Reaguje na Jiří SvobodaJelikož jeho teze tomu je velmi blízko.
Toto je konstruktivní dialog?
BANASE NEPOSLOUCHEJTE!
Když už tak mne nikdo neslyšel jen si pouze přečetl mé řádky tak jako vy většina mlčela možná přemýšlí kdežto vy jste zplodil myšlenku dne.
Ale víte vy co?
Zajdu s vámi rád na pivo a pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji.
Pevně věřím že to nebude přehlídka ztraceného času.
Jiří Svoboda
23.6.2019 20:19 Reaguje na Peter BanasPeter Banas
24.6.2019 10:50 Reaguje na Jiří SvobodaVšichni známe zákony přírody i fyziky emc2 zakonitost akce a reakce.
To co působí oteplování je méně ledu ten ubývá nikoliv globálním oteplováním to je jen důsledek.
A jsme u toho co je důsledkem ubývání ledu? Sůl.
Nelze očekávat že tato myšlenka rychle zobecní kdysi lidi věřili že zem je placatá a slunce obíhá zemi a jiným nesmyslum se věřilo tak jako teď všichni svádí oteplování na skleníkové plyny a tuto víru zneužívá hrstka mocných k tomu aby se mohli prodávat emisní povolenky.
A já mám svou vlastní teorii, kterou je ovšem snadné prokázat.
Nic moc složitého to ani nechce čím je voda bohatší na sůl tīm je také těžší. oceán je obří akumulacni nádoba kde se tato sůl koncentruje a čím vyšší je koncentrace soli tím dřive dojde k táni a následně oteplování.
A teď vy a vaše skleníkové plyny.
Podotknu, že když chci aby mi v akváriu kvetli rostliny potřebuji světě div se co2
Když tam ale budu jen přidávat vodu a necham ji pouze prirozene odparovat budete se divit za nějakou dobu mi tam sama sanilita narůstá jak to čím to?
Ano i naše pitná voda obsahuje minerály včetně soli která se mi odparovanim koncentruje.
Je ještě neco o vám nedává smysl?
Nejčastěji lidem vadí, že to říká obyčejný člověk a ne politik nebo vědec.
Je to teorie která je naprosto triviální způsobem prokazatelná.
Slovan
22.6.2019 13:03Karel Zvářal
22.6.2019 16:37 Reaguje naKarel Zvářal
22.6.2019 17:48 Reaguje naOdbočka: co se týká té Brazílie, kdyby tam zakázali kácet stromy, kde jinde by tedy byly lesy těženy? O tom, že by poptávka po dřevu klesla nemůže být ani řeči, hlavně poté, co například Číňani tak zbohatli...). Odskákaly by to jiné lesy, otázka je jen které.
Jinak ten ekonomický rozvoj s vysokou spotřebou zdrojů je nutná etapa technologického vývoje a je jen na nás (lidstvu) zda ji využijeme a vynalezneme "neomezené" zdroje například na bázi množivých reaktorů (nebo dokonce té jaderné fúze) dřív, než neobnovitelné zdroje dojdou. Tuhle šanci má lidstvo jen jednu, nikdy se nebude opakovat. Krásné připodobnění je rozbíhání parní turbíny. V určitých otáčkách se chce samými vibracemi roztrhnout, proto je musíme rychle překonat, pak už turbína jen tiše vrní jako kočka. Ale kdyby operátor poslouchal vyděšený dav, který by při prvních vibracích křičel "nezrychlovat, nezrychlovat" a držel ji v kritických otáčkách, tak ji zničí, možná pár lidí okolo zabije až se to celé roztrhne a nikdy ji do bezpečného provozu nedostane.
Jan Škrdla
22.6.2019 19:00 Reaguje naTomu brazilskému psychopatovi a obdivovateli Trumpa nejde o nějakou udržitelnou těžbu dřeva, ale o likvidaci lesů. Velká část lesů zde mizí kvůli pěstování sóji, ze které profitují jeho podporovatelé (prostě takový velký Babiš).
Navíc pokud se začne sója používat jako biopalivo, tak potěš koště (hádejte, kde se bude pěstovat). viz:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-bude-pouzivat-soju-z-usa-ve-vyrobe-biopaliv
K té Číně - jedná se o zemi, která v současnosti nejvíce zalesňuje. Zároveň se jedná o zemi, která ve velkém dováží dřevo z regionů, kde si s trvalou udržitelností moc nelámou hlavu. Snad budou mít v budoucnu tolik lesů, že pokryjí většinu jejich poptávky po dřevu.
Slovan
22.6.2019 20:33 Reaguje naJen doplním, že Bolsonaro je dnes jedním z největších problémů vůbec. Tady totiž vůbec nejde o to, že by se kácely stromy. Tady jde o to, že vyloženě podporuje již víše zmíněné brazilské Babiše, tedy pěstitele soji a chovatele skotu. Prales se následně prostě vypálí, žádné dřevo z toho nezbude. Ten člověk kouká jen na ekonomické zájmy - naneštěstí pro něj stále v Brazílii existuje demokratický stát a nemůže si tedy dovolit co chce. Naštěstí mu popularita neustále klesá.
Jaderné elektrárny a jejich vývoj by se měl podpořit mnohem více, s tím nelze nesouhlasit.
Peter Banas
22.6.2019 16:43 Reaguje na SlovanAž bude takto vysoko tak vlivem vln velkých vln po zemětřesení i dopadu meteoritu se zvedne tak velká masa mořské vody která zůstane uvězněna na pevnině zpět se nevrátí.
Voda se odpaří sůl zůstane na pevnině.
Oceánská voda ochuzená o onu sůl dříve při pólech zmrzne a později rozmrzne.
Nastane globální ochlazování voda zamrzne na horách zvětší se mocnost horských ledovců voda na břehu klesá dolů.
Podmínky pro život se vrací do tzv normálu.
Avšak je otazníkem co je oním normálem míněno.
Jan Šimůnek
23.6.2019 13:41 Reaguje na SlovanPeter Banas
22.6.2019 16:49Kdysi dávno a není to až tak moc dávno církev prodávala odpustky.
Tyto odpustky vyšli z módy a došlo k jejich modifikaci dne se tyto odpustky transformovali do emisních povolenek.
Z drobných částek se stali astronomické sumy které drobnými částkami platíme všichni dokonce na rozdíl od odpustků i ti co nezhřešili je to zlodějna která nemá v historii lidstva obdoby.
Za globální oteplování může jednoduchá věc tak jednoduchá že se to všem napříč politickým spektrem planetou i vědci celého světa nebude jednoduše přijímat, ale je jednoduché toto tvrzení prokázat.
Může za to množství soli.
Ano sůl je viníkem proč dochází ke globální oteplování.
Přesněji člověk je tím kdo ji těží a používá a tím ji uvádí do pohybu koloběhu a ovlivňuje tím klima.
Karel Zvářal
22.6.2019 16:55 Reaguje na Peter BanasPeter Banas
23.6.2019 00:57 Reaguje na Karel ZvářalNejsem věřící jsem pragmatik.
Tím že se neustále v médiích omílá CO2 a jeho vliv na global warming mne nikdo nepřesvědčí.
Věšina prodejců emisních povolenek spoléhá na to že veřejné mínění to sežere i s navijákem dle vzorce tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou.
Kdo chce nechť tomu věří.
Neberu vám právo na váš názor a v klidu diskutujme.
Na mém tvrzení zkuste najít něco co nedává smysl.
Vás koment je mimo mísu kam tím míříte?
Co tím chtěl básník říci?
Každý chce být "in" a proto ten kolotoč o chudáku CO2. Nemůžeme přece proti něčemu bojovat a zároveň to masově vyrábět. Biolíh a bioplynky jsou toho jasným důkazem.
Také tu již bylo tzv. století páry - skleníkového plynu č.1 a nejsem si jist, že by oteplování bylo nějak závratné..
Jan Škrdla
22.6.2019 22:06 Reaguje naVýroba biopaliv se nedělá kvůli snížení emisí CO2 (ikdyž se to trvdí), ale proto, že se na tom dá docela vydělat.
Jan Šimůnek
23.6.2019 08:07 Reaguje na Jan ŠkrdlaV tomhle máte stoprocentní pravdu, ale ono to platí prakticky pro všechno, co prosazují klimaalarmisté. Jsou to prostě hlasatelé pavědeckých blábolů, kteří na tom hlasatelství naprosto nehorázně vydělávají a o nic jiného než o ty výdělky jim nejde.
Jan Škrdla
23.6.2019 23:13 Reaguje na Jan ŠimůnekKlima se v poslední době mění - to je fakt.
Skleníkové plyny, mezi které patří CO2 a metan přispívají ohřívání planety - to je také fakt. To že koncentrace těchto plynů v atmosféře roste, je dokázáno měřením. Zároveň ale nevyvracím, že část klimatických změn je vyvolaná přírodními procesy.
Co je důležité - je potřeba najít efektivní opatření k zpomalení (zastevení) změn a k adaptaci na ně. Například zastavení odlesňování a výsadba nových lesů, zvýšení podílu organické hmoty v půdě, nízkoemisní energetika, snížení energetické náročnosti, aj.
Bohužel ve jménu boje proti globálnímu oteplování se vymýšlí nesmysly, na kterých bohatne vybraná skupina lidí (např. pěstování biopaliv, která bilanci CO2 vyloženě zhoršují, nebo výroba bioplynu z kukuřice, která výrazně zvyšuje půdní erozi).
Jan Šimůnek
24.6.2019 08:37 Reaguje na Jan Škrdla- výstavba jaderných zdrojů, doplněná dalšími technologiemi, např. náhrada uhlí místním břidličným plynem a místními břidličnými uhlovodíky (USA touto náhradou docela drasticky snížily emise CO2)
- ukončení podpory nesmyslů typu biopaliva, solární a větrné elektrárny
- přizpůsobení zemědělství a lesnictví vyšším teplotám
- lepší hospodaření s vodou v krajině (sem patří i výstavba DOL)
Karel Zvářal
24.6.2019 10:56 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
24.6.2019 13:20 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.6.2019 14:15 Reaguje naJan Šimůnek
24.6.2019 18:20 Reaguje naMohly ale i tak prodloužit chladnější období, do kterého svět vstoupil koncem 30. let minulého století.
Jan Škrdla
24.6.2019 23:15 Reaguje na Karel ZvářalVe svém příspěvku jsem uváděl, že se klima mění - s tím snad souhlasíte.
Částečně je to přírodními procesy a částečně vlivem člověka - o tom můžete polemizovat.
Vzhledem k tomu, kolik máte proměnách, říct přesné číslo, z kolika procent se na tom podílí člověk, to je na Nobelovu cenu nebo podvod století.
Jan Škrdla
24.6.2019 23:07 Reaguje na Jan ŠimůnekO tom co navrhujete by se dalo rozumně diskutovat a uvažovat jako o možném řešení, kromě toho DOL.
Jan Šimůnek
25.6.2019 11:52 Reaguje na Jan ŠkrdlaProblém vidím v tom, že klimaalarmisté prosazují pod praporem boje proti emisím CO2 technologie, které jednak tyto emise zvyšují a jednak jsou silně neekonomické a děsivým způsobem likvidují ekonomiku celé společnosti. To je v podstatě problém celé "ekologické" energetické politiky Německa, která nyní produkuje víc CO2 než v předchozích letech. Z tohoto důvodu také tvrdím, že klimaalarmistům vůbec nejde o emise CO2 (a ohřívání klimatu obecně), protože si jsou vědomi toho, že jejich tvrzení o vlivu emisí CO2 na klima jsou lživá. Jde jim jednak o peníze (prodej emisních povolenek, ekonomické napojení na "alternativní" zdroje energie apod.), jednak o získání mocenských postů ve společnosti. Samotný CO2 řeší jen lživým blábolením (protože svými skutky jeho emise zvyšují).