https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-moderni-energetiky-nabizi-obcim-manual-jak-na-komunitni-energetiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz moderní energetiky nabízí obcím manuál, jak na komunitní energetiku

1.7.2022 08:48 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Media:list
Aktuální výzva Modernizačního fondu obcím nabízí dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren, instalaci akumulačních baterií, ale také na pokrytí nákladů na posílení konstrukcí střech pro solární panely, rekonstrukci elektrorozvodů a nákup chytrých elektroměrů. Financovat z ní lze i přípravu potřebných projektových dokumentací. Obce se tak mohou pustit do projektů komunitní energetiky. Svaz moderní energetiky pro ně připravil praktický manuál, jak při přípravě projektů komunitní energetiky postupovat krok za krokem.
 

Manuál vysvětluje příležitosti a shrnuje přínosy komunitní energetiky pro obec i její občany – posílení energetické nezávislosti a přístup k levnější elektřině. Popisuje také základní typy projektů, které mohou obce pro posílení své energetické nezávislosti využít. Například solární elektrárny na budovách města a jeho firem nebo solární přístřešky na parkovištích.

Především však uvádí, jak postupovat krok za krokem v přípravě kvalitních projektů. Zdůrazňuje potřebu dobrého plánu postaveného na reálných ekonomických základech a vize komplexní sítě místních obnovitelných zdrojů, která po novelizaci české energetické legislativy umožní lidem odebírat levnější proud.

„V manuálu nezapomínáme ani na aktuální téma rostoucí energetické chudoby. Doporučujeme obcím poskytovat cílené energetické poradenství ohroženým domácnostem a nastavit programy bezúročných půjček pro pomoc s výstavbou vlastních zdrojů solární elektřiny na střechách domů,“ vysvětluje autor manuálu Martin Ander.

„Díky čtyřmiliardovému programu Modernizačního fondu mají teď obce možnost položit základy komunitní energetiky, která zajistí levnější elektřinu místním domácnostem," říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. "Díky dobré volbě vlastních zdrojů například v podobě solárních elektráren na střechách veřejných budov či brownfieldech budou moci výhledově založit místní energetická společenství pro vlastní obyvatele. Díky němu dosáhnou domácnosti na místní obnovitelnou elektřinu za nižší cenu, než nyní nakupují od obchodníků.“

Investice do solárních elektráren v majetku obcí a měst se mohou v budoucnu stát základem energetických společenství. Při dobře nastavené legislativě se do podobných projektů mohou zapojit obyvatelé nebo firmy. Sdílení společné energie je pak chrání před růstem cen energie na trhu.

"Česko mělo mít už legislativní úkoly hotové. Fakt, že nemáme pravidla pro vznik společenství, brání například obyvatelům bytových domů ke společné investici do vlastní fotovoltaiky,” dodává Martin Sedlák.

Za ideální řešení považuje Svaz moderní energetiky rakouský model, který platí od loňského roku. Tamní zákon přinesl zásadní podmínky pro rozvoj komunitní energetiky – tedy způsobu, jak se na výrobě, skladování a spotřebě čisté elektřiny bude moci podílet prakticky každý. Nastavil podmínky pro tzv. energetická společenství obnovitelných zdrojů v souladu s evropskou legislativou. Nové podmínky umožní sdílet elektřinu mezi občany, kteří vytvoří energetické společenství. Navíc k předávání elektřiny mohou využívat veřejné distribuční sítě za snížený poplatek, tzv. místní tarif a takto sdílená elektřina bude také osvobozena od daně z elektřiny.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

1.7.2022 09:13
Jasně, dát komunitám maximum výhod a problémy, které to bude způsobovat destabilizací sítě a potřebou zálohovat dlouhodobé (sezónní) výpadky FVE ponese celá společnost. To je pořád stejný princip jako byl solární tunel z let 2009 a 2010.

Proč se Ekolist nezajímá i o tyto aspekty při psaní článku?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.7.2022 09:36 Reaguje na Jiří Svoboda
je třeba si neustále připomínat, že 98% toho co člověk vyrobí se stává zároveň odpadem a FVE a různé bateriové články nevyjímaje. Je však smutné, že tuto odpadovou zátěž nese spotřebitel na úkor výrobce
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

1.7.2022 10:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den,
měl byste tip na někoho, kdo by nám uměl popsat vliv FVE na destabilizaci sítě a jiné negativní dopady?
Díky
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.7.2022 10:55 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Dobrý den,
myslím, že vliv na síť by dokázali zcela objektivně posoudit v ČEPS.

Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

1.7.2022 12:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Napsal jsem ji, uvidíme, co z toho vznikne.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2022 12:47 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Děkuji za reakci. Myslím, že pan Studnička má dobrý tip. Ale je to třeba chtít i po pánech Anderovi a Sedlákovi, aby se jasně ukázalo, zda si jsou takových problémů vůbec vědomi nebo jen reprezentují nějakou zájmovou skupinu.

Ten problém je ale mnohem hlubší. Je obrovský rozdíl, zda vyrábíte ve FVE 3 % nebo 30 % mixu. 3 % se v podstatě vsáknou, při 30 % musí být opatření velmi masivní a náročná. A je jedno, zda jde o komunitní či privátní výrobu. Komunitní energetika jen FVE elektřinu lépe využije a nebude asi používána na ohřev bazánů.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.7.2022 15:09 Reaguje na Jiří Svoboda
bohužel tahleta komunitní energetika co dává elektřinu jen když fouká/pálí slunce je na moc dalšího než na vytápění bazénů nehodí. jo jasně, ještě se hodí na nahřívání velkých bojlerů a těžké podlahové akumulační vytápění (v horských oblastech) a na klimatizování budov (v nížinách).

mimochodem, uvažuji o takové poloostrovním systému na chalupě v 622 mnm - a to pár panelů na fasádu suterénu k jihu, jednoduchý měnič na jednu fázi a vytápění podlahy (koupelny) a bojleru. v podlaze by byly dva odporové dráty a elektřina ze sítě by měla nastavený termostat na 5°C a bojler by byl řešený jako dva bojlery zapojené do serie, malý na 40 litrů by byl ze sítě s jednou patronou ze sítě s termostatem na 38°C a druhou patronou z panelů s termostatem na 45°C, a před ním by byl velký (160l?) bojler hřátý pouze panely. je to hloupost (technicky a ekonomicky)?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2022 15:53 Reaguje na Lukas B.
Pokud jste na chalupě skoro pořád od jara do podzimu, pak to asi smysl dává. Ale je třeba zvážit, zda je to možné udělat "načerno", jinak vás administrativa ubije, a zda to při relativně malé úspoře bude při tak malém systému vůbec rentabilní. Já osobně bych do toho nešel. Pokud byste to chápal jako koníčka, tam meze neexistují.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.7.2022 17:25 Reaguje na Lukas B.
Problém vidím v tom, že na podzim , v zimě a počátkem jara je vám FV na nic.
S ohledem na vyšší polohu chalupy bych šel max. do ohřevu TUV na léto , ale přes solární ohřev.
Jinak čím na chalupě vytápíte ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.7.2022 09:32
asi by bylo výstižnější tomu říkat mikroenergetika
Odpovědět
DA

DAG

1.7.2022 10:08
Pak přijdete na eon a oni Vám řeknou, že Vás nepřipojí, protože je v místě slabá síť. Nová by byla moc drahá. Mnoho obcí na jižní moravě je na svých limitech a už jim solár nepovolí.
Tak jak to teda myslí s tou zelenou energií?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.7.2022 10:16
Komunitní energetika má před sebou skvělou budoucnost. Ještě by to chtělo přijmout skutečně progresivní novelu energetického zákona a ne nějaký slaboduchý paskvil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2022 14:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, komunitní energetika je schopna dobře využít vyrobenou elektřinu, pokud jsou zdroje vůči spotřebě komunity dostatečně poddimenzované (pořád se vyrábí méně, než je spotřeba, a ze sítě pořád něco přitéká). Výhody maximálně využiji, problémy přenechám jiným. To je to, co tak obdivujete?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.7.2022 10:23
Pokud Komunitní tak Komunitní se vším všudy. Máš přebytek, skladuj, máš nedostatek tak čerpej tu svou uloženou. A je to.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.7.2022 13:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
Přesně tak. K síti připojit pouze zdroje stabilní a s regulací
výkonu v závislosti na odběru. Ostatní ponechat v ostrovním režimu
a nebude třeba řešit přetoky, transformace a zálohy za násobně
větší cenu. Slízávají smetanu a zbytek spotřebitelů nutí platit
i ty přetoky, transformace a náklady na zálohy. Kdo chce proud
ze sítě tehdy, když si ho sám nevyrobí, tak ať ty náklady platí
pouze on a nikoli v ceně za distribuci a nákup ze záloh všichni.
Považuji to za podvod na stabilních odběratelích, když dotují
všechny ty náklady vzniklé kolísáním Občasných Zdrojů Energie!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.7.2022 14:44 Reaguje na Břetislav Machaček
👍👍👍
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.7.2022 17:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte pravdu, ale gryndýl to určuje zcela jinak.
A proto se musíme přizpůsobit , i když plně s vámi souhlasím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.7.2022 17:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Toho přizpůsobování je čím dál tím více a většinou
ke škodě nás samotných. Ať už to jsou burzy s plynem
a elektřinou a nebo ztráty trhů díky sankcím. Ono
se nám to lokajství vymstí. Jó nechoď Vašku s
pány na led, neb pán sklouzne a ty si nohy zlámeš!
Na podzim se ukáže ta solidarita, až bude v EU
nedostatek plynu a možná taky elektřiny( zálohy
budou bez plynu). Přes burzu si ty komodity koupí
ti bohatší, chudí utřou nos a nebo se dál zadluží.
Dlužník je blízko k nevolnictví, ba až k otroctví.
No a pak panáčkuje, jak věřitel píská!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.7.2022 06:30 Reaguje na Břetislav Machaček
Matematicky řečeno CBD = což byli dokázati.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist