https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-obce-resi-kam-s-plasty-nevhodnymi-pro-dalsi-recyklaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce řeší, kam s plasty nevhodnými pro další recyklaci Aktualizováno

8.2.2021 14:52 | PRAHA (ČTK)
Svaz uvedl, že na třídicích linkách se v současné době podle nové odpadové legislativy neuplatní jiné plasty než PET láhve, tvrdé obaly a fólie. Ostatní plasty zvané plastové výměty již třídicí linky nevezmou, podle legislativy se ale nedají odvézt ani na skládky, upozornil SMO ČR.
Svaz uvedl, že na třídicích linkách se v současné době podle nové odpadové legislativy neuplatní jiné plasty než PET láhve, tvrdé obaly a fólie. Ostatní plasty zvané plastové výměty již třídicí linky nevezmou, podle legislativy se ale nedají odvézt ani na skládky, upozornil SMO ČR.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / pixabay.com
Města a obce od začátku letošního roku řeší, kam s plasty nevhodnými pro další recyklaci. V platnost totiž vešlo ustanovení zákona o odpadech, které znemožňuje některé z dosavadních možností, jak nakládat s určitými frakcemi z třídění plastů. V tiskové zprávě to dnes uvedl Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR). Podle něj hrozí kolaps celého systému třídění plastů v obcích. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v reakci ČTK sdělil, že ministerstvo žádný kolaps fungujícího systému třídění odpadů v obcích nepřipustí. Podle tiskové mluvčí EKO KOM není důvod omezovat třídění plastů ale určitě to není důvod omezovat třídění plastů.
 

"Intenzivně jednáme s našimi partnery a problém vyřešíme, stejně jako ostatní výzvy, které logicky přináší uvádění do praxe největší změny odpadové legislativy za posledních mnoho let," řekl ČTK Brabec. Úřad uvedl, že dané ustanovení v zákoně musela ČR transponovat do své legislativy, jelikož jde o požadavek směrnice o skládkách odpadů. Má upřednostnit recyklaci a zcela upozadit skládkování.

SMO ČR uvedl, že na třídicích linkách se v současné době podle nové odpadové legislativy neuplatní jiné plasty než PET láhve, tvrdé obaly na drogistické zboží a fólie. Ostatní plasty zvané plastové výměty již třídicí linky nevezmou, podle legislativy se ale nedají odvézt ani na skládky, upozornil svaz.

"Letos v lednu jsme vydali metodický pokyn, který jasně říká, že až 15 procent obsahu žlutých kontejnerů vzhledem k jejich znečištění může být uloženo na skládku," uvedl dnes ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí (MŽP) Jan Maršák. Podle MŽP některé třídicí linky dříve vykazovaly extrémní množství výmětu, čímž docházelo k vytřídění pouze velmi malého množství plastů, zbytek byl levně ukládán na skládky.

"Pokud třídicí linky nebudou moci podle nového zákona odbavovat všechny své výstupy, pak hrozí, že od obcí budou přijímat jen plasty obsahující výhradně zaručeně obchodovatelné složky," řekl dnes místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseka na Kolínsku Pavel Drahovzal.

"Nemůžeme občanům říkat, že teď mají třídit například jen PET lahve a za měsíc jen kelímky od jogurtu. Z velké části obcí by totiž pak mohly zmizet žluté kontejnery. A dlouhodobým neřešením této situace hrozí demotivace občanů pro třídění odpadů, což jednoznačně nelze připustit," podotkl Drahovzal.

Maršák uvedl, že ministerstvo si uvědomuje i komplikace způsobené koronavirovou pandemií a jejím dopadem na obce, proto se snaží o co největší flexibilitu, kterou mu nový zákon umožňuje. "Chceme pomoci obcím, už loni v prosinci jsme proto avizovali, že se MŽP zaměří na významné omezení dovozů odpadů k energetickému využití tak, aby se vytvořil prostor pro odpady vznikající v ČR, a proto právě jednáme s cementárnami a dalšími strategickými subjekty," sdělil Maršák.

Doplnil, že díky vysoké dotační podpoře vznikají i nové recyklační kapacity. "Z Operačního programu Životní prostředí 2014 až 2020 bylo doposud podpořeno 79 projektů přímo na třídění plastů nebo jejich zpracování," dodal Maršák.

Nový odpadový zákon nabyl účinnosti na začátku letošního roku. Mimo jiné stanoví konec skládkování na rok 2030, posouvá ho tak o šest roků. Zároveň zavádí zvyšování poplatků za ukládání odpadu. Ohledně data zákazu ukládání komunálního odpadu na skládky byl spor, Parlament však návrhy na dřívější termíny ukončení skládkování zamítl. Senátu se také nepodařilo prosadit roční odklad účinnosti zákona.

Obce by lidem měly nabízet jiné způsoby třídění, třeba systém PAYT. Při něm by se svoz účtoval podle množství odpadu, jeho hmotnosti, objemu či kombinaci uvedeného. K recyklovatelným materiálům vedle papíru a lepenky nyní patří třeba i buničina.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

8.2.2021 15:52
Arogantnost pana Brabce již překračuje všechny meze. Do dneška veřejnost nezná základní cíle v hospodaření s odpady, respektive pan ministr kličkuje a bojí se zásadního projevu. Tato taktika vede k vysoké neproduktivitě v hospodaření s komunálními odpady. Práce občanů, která je po nich požadována je velmi často zneužívána firmami, které se na úkor občanů a měst obohacují. Deklaruje se zákaz skládkování, ale žádné opatření ani vyjádření pana ministra k tomu nevede.
Co však pan ministr umí velmi dobře je přerozdělovací proces. Zejména takový, který zajistí panu ministrovi, případně ANO pochybnou popularitu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.2.2021 16:20 Reaguje na Vladimír Hošek
Brečíš na špatném hrobě ! To by platilo v případě, že tento sektor ekonomiky by byl státu, jako veřejně prospěšná organizace.

Odpadové hospodářství je po privatizacích v soukromých rukách (jeden z nejlepších kšeftů dnes ).
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

8.2.2021 17:11 Reaguje na smějící se bestie
My jsme si potykali? Vůbec nebrečím, jen konstatuji a důvtipným napovídám. No a vy jste tak trochu mimo mísu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.2.2021 18:35 Reaguje na Vladimír Hošek
Mimo seš ty.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

8.2.2021 19:46 Reaguje na smějící se bestie
Co má privatizace společného s tím co jsem napsal?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.2.2021 22:58 Reaguje na Vladimír Hošek
Samozřejmě.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

9.2.2021 06:21 Reaguje na smějící se bestie
Já se ptám co má.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.2.2021 07:08 Reaguje na Vladimír Hošek
Už jsem to psal
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

9.2.2021 08:42 Reaguje na smějící se bestie
V tom případě máte zatmění mozku, škoda.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2021 17:02
Neskládkovat, nespalovat a pouze třídit a třídit. To tu stále slyším
z úst ekologů, ale náhle odpady už Čína nechce a co s tím vytříděným
plastem a jinými odpady? Toť otázka, kterou nezná celý svět a nejen obce
a města u nás. Kapacita zdejších továren zpracovávajících odpadní plast
je směšná a zájem o jejich drahé výrobky mizivá. Řešením je buď plasty
neprodukovat a nebo je alespoň energeticky využít. Prvé je neprůchodné
a proti druhému jsou samotní ekologové. Výsledkem bude odvoz v tichosti
na skládky a nebo někam do rozvojových zemí, kde si to znovu dotřídí,
něco použijí a na zbytku si uvaří oběd bez nějakého vícestupňového
spálení s minimem emisí. Toť další úspěch ekologismu v přímém přenosu.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

8.2.2021 17:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Jo, jo, tak nějak to lze také vyjádřit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2021 17:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Rozumný způsob je vytřídit a zrecyklovat co jde, recyklované plasty se přece zcela normálně používají.
To co nejde, skládkovat.
Tím se uhlík vrací zpátky pod zem a nezvyšuje koncentraci CO2.
V příští generaci, kdy nebude asi možnost těžit ropu vůbec, bude to vítané ložisko uhlovodíků, které už půjde dobře využít.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

8.2.2021 18:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše posedlost uhlíkem vám neumožňuje racionální úsudek. Spalovny odpadů jsou dobrou koncovkou v odpadovém hospodářství. Materiálové využití plastových odpadů má technologické limity, které někteří ideologičtí zaslepenci odmítají respektovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2021 22:50 Reaguje na Vladimír Hošek
Jen racionální úsudek. Kogenerační jednotky jsou dobré, co spálí, využije se to stejně, jak kdyby se pálilo uhlí nebo ropa. Jenže jich máme málo a nejsme schopni nic postavit.
Tak odpad skládkovat a počkat na další a schopnější generaci. Co je na tom iracionálního?
Vyhrožovat zákazem skládkování, když není náhrada, je čistě bolševický, tj. nefunkční postup.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2021 19:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Využívá se pouze zlomek pečlivě vytříděných plastů
a to z nemalým dopadem na okolí. I přes odlučovače
a filtry je okolí drtírny PET láhví u nás ve městě
pokryto jemným plastovým prachem. Vše v normě,
vždyť jde přece o záslužnou ekologickou recyklaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2021 22:45 Reaguje na Břetislav Machaček
To je samozřejmě chyba. Pokud se to pracně vytřídí, musí to jít do recyklace, jinak to nemá žádný smysl.
Švejkováním se to nezlepší.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

8.2.2021 17:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Hlavní problém je, že se důraz klade jen na třídění, nikoliv na využití toho, co se vytřídilo. A to jak u legislativy, tak i u spotřebitelů - třeba papír třídí skoro každý, ale s kupováním "fujtajblíkového" recyklovaného papíru je to už horší.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2021 19:00 Reaguje na Tomas Peltan
Být ten papír čistá přírodní látka jako třeba ruční papír
z Velkých Losin, tak ho mohu v klidu spálit a nebo rovnou
kompostovat. Ale ty dnešní papíry slepená a potištěné sajrajty a nebo s příměsí plastů a kovů(Tetrapak), tak
je to blivajz k výrobě maximálně blivajzu. Nic jiného,
než spálení za vysokých teplot to prakticky nevyřeší.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

8.2.2021 18:41
Problémem je, že signály k posílení oběhového hospodářství a většího využívání vytříděných surovin jsou známy už od roku 2014. EU svojí směrnicí o odpadech z roku 2018 toto zdůraznila, a u nás opět nic. Jen jsme přijali zákon.
Ono třídění se bere jako greenwashing, třídím, co tedy po mě ještě chtete, to je přeci dost, kvůli té změně klimatu, tak co ještě?
Jenže celý systém nejen v ČR je nastaven na spotřebu.
A tak koncovkou bude energetické využití odpadu, ZEVO v Elektrárně a teplárně Mělník. Prozatím má ZEVO kladnou EIA na stavbu, zatím není EIA k dopravní obslužnosti, ale bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele, aby ZEVO mohlo stát dle původních plánů v roce 2024.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

8.2.2021 19:51 Reaguje na Katka Pazderů
Máte něco proti spalování odpadu?

Sociálněinženýrská podpora výrobků z recyklátu je to správné řešení?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.2.2021 10:23
Řešit odpady v ČR nechceme , tak si to přiznejme. Tato otázka se stala cílem politkaření s 0vým reálným výsledkem.
Vinu nesou nejen vlády, ale i volení zástupci lidu /poslanci a senátoři/ , jejichž profily až na výjimky (senátor Orel,podmíněně sen. Seitlová) se s nějakým životním prostředí zcela míjí .
Bohužel.
Chemický Alí, myšlen Babiš,si na pomoc vzal syntetického Hasana (Brabec) a stejně jako s covidem oba žalostně selhali.
Horší je i to, že v souvislosti s nadcházejícími volbami, nevidím žádnou partaj, která by alespoň v základě na takové věci myslela.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2021 10:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mebojte, tohle je součástí všechn programů všech demokratických stran, dnes je už víceméně jedno, jestli pravicových nebo levicových.
Já jsem pravicový volič, ale nemám problém volit Piráty, pokud mají šanci porazit estébáka.
Jeho vláda je jednoznačně nejhorší a jeho nahrazení čímkoliv demokratickým je priorita.
Pro nás je přímo životní nutností maximálně spolupracovat s EU, jinak jdeme do dupy.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

9.2.2021 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud jste pravicový volič, tak máte velmi malé možnosti výběru, kromě Svobodných na politické scéně jiná pravicová sestava není. Bohužel, jak se ukazuje ani Trikolóra se pravicově moc neprofiluje. No a jiné možnosti již nejsou. No a s těmi Piráty, to je pravicový úlet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2021 11:56 Reaguje na Vladimír Hošek
Svobodné jsem podporoval dost dlouho, než jsem zjistil, že je to jen banda zcela neschopných jedinců, kteří mají problémy vůbec definovat demokracii. Jejich klika anarchokapitalistů atd (Kříž) byla fakt síla.
Ale to je fuk, pravice je dobrá k tomu, aby země materiálně zbohatla. Tím to ale končí.
Naším klíčovým problémem není balhobyt, tím je ekologie a hlavně klimatická změna. A na tu pravice nemá páky, tam má řešení jen střed a levice.
Trikolóa (za 1. republiky Vlajka) není žádná pravice, ale fašizující nacionalistická totalita.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist