Obce řeší, kam s plasty nevhodnými pro další recyklaci Aktualizováno
"Intenzivně jednáme s našimi partnery a problém vyřešíme, stejně jako ostatní výzvy, které logicky přináší uvádění do praxe největší změny odpadové legislativy za posledních mnoho let," řekl ČTK Brabec. Úřad uvedl, že dané ustanovení v zákoně musela ČR transponovat do své legislativy, jelikož jde o požadavek směrnice o skládkách odpadů. Má upřednostnit recyklaci a zcela upozadit skládkování.
SMO ČR uvedl, že na třídicích linkách se v současné době podle nové odpadové legislativy neuplatní jiné plasty než PET láhve, tvrdé obaly na drogistické zboží a fólie. Ostatní plasty zvané plastové výměty již třídicí linky nevezmou, podle legislativy se ale nedají odvézt ani na skládky, upozornil svaz.
"Letos v lednu jsme vydali metodický pokyn, který jasně říká, že až 15 procent obsahu žlutých kontejnerů vzhledem k jejich znečištění může být uloženo na skládku," uvedl dnes ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí (MŽP) Jan Maršák. Podle MŽP některé třídicí linky dříve vykazovaly extrémní množství výmětu, čímž docházelo k vytřídění pouze velmi malého množství plastů, zbytek byl levně ukládán na skládky.
"Pokud třídicí linky nebudou moci podle nového zákona odbavovat všechny své výstupy, pak hrozí, že od obcí budou přijímat jen plasty obsahující výhradně zaručeně obchodovatelné složky," řekl dnes místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseka na Kolínsku Pavel Drahovzal.
"Nemůžeme občanům říkat, že teď mají třídit například jen PET lahve a za měsíc jen kelímky od jogurtu. Z velké části obcí by totiž pak mohly zmizet žluté kontejnery. A dlouhodobým neřešením této situace hrozí demotivace občanů pro třídění odpadů, což jednoznačně nelze připustit," podotkl Drahovzal.
Maršák uvedl, že ministerstvo si uvědomuje i komplikace způsobené koronavirovou pandemií a jejím dopadem na obce, proto se snaží o co největší flexibilitu, kterou mu nový zákon umožňuje. "Chceme pomoci obcím, už loni v prosinci jsme proto avizovali, že se MŽP zaměří na významné omezení dovozů odpadů k energetickému využití tak, aby se vytvořil prostor pro odpady vznikající v ČR, a proto právě jednáme s cementárnami a dalšími strategickými subjekty," sdělil Maršák.
Doplnil, že díky vysoké dotační podpoře vznikají i nové recyklační kapacity. "Z Operačního programu Životní prostředí 2014 až 2020 bylo doposud podpořeno 79 projektů přímo na třídění plastů nebo jejich zpracování," dodal Maršák.
Nový odpadový zákon nabyl účinnosti na začátku letošního roku. Mimo jiné stanoví konec skládkování na rok 2030, posouvá ho tak o šest roků. Zároveň zavádí zvyšování poplatků za ukládání odpadu. Ohledně data zákazu ukládání komunálního odpadu na skládky byl spor, Parlament však návrhy na dřívější termíny ukončení skládkování zamítl. Senátu se také nepodařilo prosadit roční odklad účinnosti zákona.
Obce by lidem měly nabízet jiné způsoby třídění, třeba systém PAYT. Při něm by se svoz účtoval podle množství odpadu, jeho hmotnosti, objemu či kombinaci uvedeného. K recyklovatelným materiálům vedle papíru a lepenky nyní patří třeba i buničina.
Přečtěte si také |
Lucie Müllerová: Není důvod omezovat třídění plastů!reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Co však pan ministr umí velmi dobře je přerozdělovací proces. Zejména takový, který zajistí panu ministrovi, případně ANO pochybnou popularitu.
smějící se bestie
8.2.2021 16:20 Reaguje naOdpadové hospodářství je po privatizacích v soukromých rukách (jeden z nejlepších kšeftů dnes ).
Břetislav Machaček
8.2.2021 17:02z úst ekologů, ale náhle odpady už Čína nechce a co s tím vytříděným
plastem a jinými odpady? Toť otázka, kterou nezná celý svět a nejen obce
a města u nás. Kapacita zdejších továren zpracovávajících odpadní plast
je směšná a zájem o jejich drahé výrobky mizivá. Řešením je buď plasty
neprodukovat a nebo je alespoň energeticky využít. Prvé je neprůchodné
a proti druhému jsou samotní ekologové. Výsledkem bude odvoz v tichosti
na skládky a nebo někam do rozvojových zemí, kde si to znovu dotřídí,
něco použijí a na zbytku si uvaří oběd bez nějakého vícestupňového
spálení s minimem emisí. Toť další úspěch ekologismu v přímém přenosu.
Pavel Hanzl
8.2.2021 17:33 Reaguje na Břetislav MachačekTo co nejde, skládkovat.
Tím se uhlík vrací zpátky pod zem a nezvyšuje koncentraci CO2.
V příští generaci, kdy nebude asi možnost těžit ropu vůbec, bude to vítané ložisko uhlovodíků, které už půjde dobře využít.
Pavel Hanzl
8.2.2021 22:50 Reaguje naTak odpad skládkovat a počkat na další a schopnější generaci. Co je na tom iracionálního?
Vyhrožovat zákazem skládkování, když není náhrada, je čistě bolševický, tj. nefunkční postup.
Břetislav Machaček
8.2.2021 19:07 Reaguje na Pavel Hanzla to z nemalým dopadem na okolí. I přes odlučovače
a filtry je okolí drtírny PET láhví u nás ve městě
pokryto jemným plastovým prachem. Vše v normě,
vždyť jde přece o záslužnou ekologickou recyklaci.
Pavel Hanzl
8.2.2021 22:45 Reaguje na Břetislav MachačekŠvejkováním se to nezlepší.
Tomas Peltan
8.2.2021 17:36 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.2.2021 19:00 Reaguje na Tomas Peltanz Velkých Losin, tak ho mohu v klidu spálit a nebo rovnou
kompostovat. Ale ty dnešní papíry slepená a potištěné sajrajty a nebo s příměsí plastů a kovů(Tetrapak), tak
je to blivajz k výrobě maximálně blivajzu. Nic jiného,
než spálení za vysokých teplot to prakticky nevyřeší.
Katka Pazderů
8.2.2021 18:41Ono třídění se bere jako greenwashing, třídím, co tedy po mě ještě chtete, to je přeci dost, kvůli té změně klimatu, tak co ještě?
Jenže celý systém nejen v ČR je nastaven na spotřebu.
A tak koncovkou bude energetické využití odpadu, ZEVO v Elektrárně a teplárně Mělník. Prozatím má ZEVO kladnou EIA na stavbu, zatím není EIA k dopravní obslužnosti, ale bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele, aby ZEVO mohlo stát dle původních plánů v roce 2024.
Sociálněinženýrská podpora výrobků z recyklátu je to správné řešení?
Miroslav Vinkler
9.2.2021 10:23Vinu nesou nejen vlády, ale i volení zástupci lidu /poslanci a senátoři/ , jejichž profily až na výjimky (senátor Orel,podmíněně sen. Seitlová) se s nějakým životním prostředí zcela míjí .
Bohužel.
Chemický Alí, myšlen Babiš,si na pomoc vzal syntetického Hasana (Brabec) a stejně jako s covidem oba žalostně selhali.
Horší je i to, že v souvislosti s nadcházejícími volbami, nevidím žádnou partaj, která by alespoň v základě na takové věci myslela.
Pavel Hanzl
9.2.2021 10:38 Reaguje na Miroslav VinklerJá jsem pravicový volič, ale nemám problém volit Piráty, pokud mají šanci porazit estébáka.
Jeho vláda je jednoznačně nejhorší a jeho nahrazení čímkoliv demokratickým je priorita.
Pro nás je přímo životní nutností maximálně spolupracovat s EU, jinak jdeme do dupy.
Pavel Hanzl
9.2.2021 11:56 Reaguje naAle to je fuk, pravice je dobrá k tomu, aby země materiálně zbohatla. Tím to ale končí.
Naším klíčovým problémem není balhobyt, tím je ekologie a hlavně klimatická změna. A na tu pravice nemá páky, tam má řešení jen střed a levice.
Trikolóa (za 1. republiky Vlajka) není žádná pravice, ale fašizující nacionalistická totalita.