https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucien-m-llerova-neni-duvod-omezovat-trideni-plastu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Müllerová: Není důvod omezovat třídění plastů!

9.2.2021
V České republice se plasty, včetně PET lahví, sbírají do nádob žluté barvy, případně do pytlů určených na třídění plastů.
V České republice se plasty, včetně PET lahví, sbírají do nádob žluté barvy, případně do pytlů určených na třídění plastů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EKO-KOM
EKO-KOM od počátku roku zareagoval na změny v odpadové legislativě. Od 1. ledna 2021 zvýšil o 30 až 40 procent platby třídicím linkám, zejména v případě plastových obalů. Za rok tak třídicí linky získají až 100 milionů korun navíc.
 

S náběhem nové evropské legislativy, kterou implementuje zákon o odpadech platný od počátku roku, se mění model nakládání s tříděnými plasty, jejichž nerecyklovatelnou složku již nelze ukládat na skládky. To přineslo určité turbulence do zaběhnutého třídění, ale určitě to není důvod omezovat třídění plastů.

Dlouhodobě existuje odbyt pro dotříděné PET lahve, duté obaly od drogerie i potravin a aktuálně je také poptávka po čirých i barevných plastových fóliích a směsných plastech. Přestože kapacity zpracovatelů těchto materiálů plně nevyřeší budoucí celkovou potřebu recyklačních kapacit v ČR, tak ani existující kapacity nejsou aktuálně plně využity.

Ostatní frakce plastových odpadů se dlouhodobě zpracovávají na certifikovaná paliva pro cementárny (TAP) a v omezeném rozsahu se využívají i energeticky v ZEVO.

Nutnost přejít na nový model nakládání s plasty způsobila na odpadovém trhu regionální výkyvy, které jsme předjímali. Proto jsme od nového roku zvýšili platby třídicím linkám za úpravu tříděných odpadů na druhotnou surovinu pro materiálovou recyklaci a zachovali jsme i nutnou podporu pro certifikovaná paliva. Oboje s cílem minimalizovat skládkování vytříděného odpadu krátkodobě energetickým využitím a střednědobě zvýšením účinnosti procesu dotřídění pro materiálovou recyklaci, tedy minimalizací množství výmětu. EKO-KOM od 1. ledna 2021 zvýšil platby třídicím linkám, zejména v případě plastů. Jednotkové sazby za tunu materiálu předaného k recyklaci se zvýšily podle jednotlivých druhů obalových plastů o 30 až 40 %, u některých až na dvojnásobek. Po provedených opatřeních nyní sledujeme reakci trhu. Předpokládáme, že krátkodobě budou námi poskytnuté dodatečné zdroje použity i k řešení energetického využití výmětu, ale brzy se projeví v poklesu jeho množství díky účinnějšímu třídění. Vycházíme přitom z předběžných loňských dat o třídění odpadu.

Na základě doposud zpracovaných dat bylo navzdory epidemiologické situaci v minulém roce do žlutých popelnic odloženo zhruba 180 tis. tun odpadů. Z rozborů odpadů, které pravidelně realizujeme, vyplývá, že je v nich okolo 25 tis. tun neplastových nežádoucích příměsí, které se musí, a i nadále zákonně mohou, skládkovat. Ze zbylých 155 tis. tun plastových odpadů bylo okolo 60 tis. tun vytříděno pro materiálovou recyklaci, okolo 50 tis. tun zpracováno na certifikovaná alternativní paliva pro výrobu cementu a zhruba 10 tis. tun využito energeticky v ZEVO.

Z dat vyplývá, že pokud by třídicí linky i přes naše zvýšení plateb, nezvýšily svou účinnost dotřídění, přebývalo by jen okolo 35 tis. tun plastového výmětu, který byl dosud odkládán na skládku, a bylo by pro něj třeba najít odbyt. Zařízení na energetické využití odpadu u nás ročně zpracují 1,2 mil. tun odpadů, 35 tis. tun plastového výmětu tedy představuje necelá 3 % jejich roční kapacity. Z uvedených 1,2 mil. tun se okolo 400 tis. tun spotřebovává při výrobě cementu. Tato spotřeba paliv vyrobených z odpadu je z velké části pokryta dovozem paliv ze zahraničí. Tento dovoz by jistě mohla nahradit paliva z našich domácích odpadů, až dojde ke zklidnění trhu.

Rychlý náběh nových legislativních předpisů bezesporu může způsobovat regionální problémy, po dobu, než se přestrukturují dodavatelské vztahy v odpadovém hospodářství na nový model, ale v žádném případě by nemělo dojít k plošnému omezení třídění plastových odpadů, protože poptávka po vytříděných odpadech je dnes podstatně stabilnější, než byla na počátku finanční krize roku 2009. Ani tehdy nedošlo k omezení třídění odpadu, přesto že poptávka po surovinách i palivech na několik měsíců klesla na minimální hodnoty. Oproti tehdejší době, kdy ve skladech byly desítky tisíc tun vytříděných odpadů, dnes se jedná o nalezení odbytu pro pouhé 3 tis. tun plastového odpadu měsíčně.

Kromě zvýšení plateb třídicím linkám o předpokládaných 100 milionů Kč za rok a zvýšení plateb obcím za třídění o 11 %, EKO-KOM od ledna také systémově finančně podporuje zpracování směsných plastů a barevných fólií ze žlutých kontejnerů částkou 2 300 Kč za tunu. To by mělo podpořit rozvoj těchto recyklačních kapacit, ale také ještě zvýšit jejich poptávku po vytříděných plastových odpadech na našem trhu. V konečném důsledku by to v krátkém čase mělo zvýšit účinnost třídicích linek tak, aby se množství problémového výmětu výrazně omezilo.

Účinek všech našich opatření aktivně sledujeme a bude-li to potřebné, jsme připraveni zareagovat dalšími kroky ve druhém čtvrtletí. O situaci průběžně jednáme se Svazem měst a obcí i Ministerstvem životního prostředí s cílem přes tyto krátkodobé problémy udržet i nadále stabilní rozvoj třídění plastů.


reklama

 
foto - Müllerová Lucie
Lucie Müllerová
Autorka je tisková mluvčí EKO-KOM.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.2.2021 16:29
"třídicí linky získají až 100 milionů korun navíc"
a to je také to jediné o co tady jde :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2021 17:38 Reaguje na
Že jo, raději to pošlem zadarmo po Dunaji!
Odpovědět
ig

9.2.2021 17:48 Reaguje na Karel Zvářal
Mnohem lepší by bylo najít systém, který si na sebe vydělá nebo aspoň nebude tak drahý :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.2.2021 17:55 Reaguje na
Tak hledejte!-)
Odpovědět
ig

9.2.2021 18:13 Reaguje na Karel Zvářal
Já mám už dávno nalezeno. Skládkování :-)
A pokud se někomu podaří vymyslet technologii, jak z odpadu vyváženého na skládku vytřídit a prodat nějakou surovinu (a vydělat na tom), tak tím lépe. Ale jakmile je cokoliv tak drahé, že se to ekonomicky nevyplatí, tak to skoro automaticky znamená, že je to nešetrné k žp.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

9.2.2021 23:50 Reaguje na
Poslední věta je holý nesmysl.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

9.2.2021 18:00
Kdyby EKO-KOM zvýšil také nějak příjmy obcí z tříděné suroviny, třídění bude pokračovat. Ovšem, pokud pro obec jedinou variantou zvýšit občanům platby za odpad, aby na to obec tak asi z 50 % nedoplácela, tak to je pro občany demotivující. Není ani tak problém odpad dotřídit na třídících linkách (většina je v majetku velkých svozových firem), jako uplatnit tu surovinu znovu na trhu.
A opravdu, právě nám v ČR hrozí, že se na to občané jednotlivě "vykašlou", na nějaké třídění, protože prostě nebudou motivování. A já opravdu nemám šanci je nějak jinak přesvědčit. Ano, máme k dispozici sankce. Ale lepší je dělat věci po dobrém.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.2.2021 19:37 Reaguje na Katka Pazderů
Ono to dopadne jako s tím extra čistým vzduchem, jak se píše v tomto článku: Lesy v Krušnohoří trpí vedle sucha i vysokou koncentrací ozonu, 9.2.2021 12:12 | FREIBERG (ČTK) zde na Ekolist.cz,
Odpovědět

9.2.2021 19:54 Reaguje na Katka Pazderů
Mantra motivace je blábol takových jako jste vy. Za prvé motivace v peněžním vyjádření je pro 90% obyvatel pod jejich rozlišovací schopnost. Náklady na zorganizování motivace zdraží logistiku svozu cca 30%. Jestli tomuto říkáte řádné hospodaření s veřejnými prostředky, tak já toto nazývám socialistické hospodaření s penězi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.2.2021 18:46
Když platíme poplatek na recyklaci u elektroniky a domácích spotřebičů
už při koupi, tak co ho při koupi platit u všech výrobků z plastu? Tak
bude mít stát připraveny i prostředky na jeho recyklaci a likvidaci od
těch, kdo ho kupují. Proč mám ve svozu odpadů platit třídění, recyklaci a likvidaci plastů třeba já, který se mu maximálně vyhýbá. Platím to za ty, kteří se bez blivajzů v PETkách a plastových obalech obědů neobejdou.
Čím budou jednorázové obaly dražší, tím víc si každý rozmyslí koupi zboží z plastů a koupí ty méně problematické. Mi bude lautr putna, že ta PETka bude stát třeba 5 Kč a ten nápoj o tuto částku prodraží. Producent tuto cenu odvede státu a ten bude mít dost peněz na třídění, recyklaci a jiné způsoby likvidace. Tak se stále motáme v kruhu, co s tím a proč toho přibývá. Proč taky ne, když to stojí pár haléřů a likvidaci platí i ti, co to nekupují a nakonec to platí i obce a stát. Přenesme to na zákazníky a zbude tu nejmíň polovina odpadů. Bude to lehce zúčtovatelné i u dovozového zboží a umožnit i symbolickou cenu za výkup, tak se rázem problém s plasty stane minulostí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.2.2021 19:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, tak to mělo být od začátku jejich uvedení do prodeje. To samé se týká i plechovek hliníkových - pivo, atd. .
Odpovědět

9.2.2021 19:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Takže, vlámáváte se do otevřených dveří. Ono to tak funguje u obalového materiálu. Je zde malá disproporce, že se v tříděném odpadu také nachází i také něco jiného (letáky, noviny, hračky atd.). Dále je tu problémem časové hledisko, náklady na třídění rostou, takže výše poplatku kulhá za skutečnými. No a každá obec má jiné náklady na svoz (zejména obce s vlastními svozovými firmami mají vyšší náklady na svoz). Takže vaše generalizace není objektivní. Docílil jsem i takový stav, že odměna za třídění byla tak vysoká, že třídění produkovalo 30% zisk.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.2.2021 20:34 Reaguje na
Víte ta moje generalizace vychází hlavně z toho, že se sníží touto motivací samotná spotřeba obalů a jako vedlejší efekt bude dostatek peněž na tu likvidaci. Tak to nikoho nemotivuje si to nekoupit, když nepocítí ty náklady
na likvidaci. Jak říkáte, ta likvidace může být nakonec
i zisková a bude o ni zájem. Likvidaci nebezpečného
odpadu má zajišťovat pouze stát, aby nedocházelo
k likvidaci vylitím do kanálu, uložením ve staré stodole
a nebo zapomenutím v nějakém skladu. Majitel neznámý a tak
to zaplatí zase stát jinému vykukovi, který to možná taky
vyřeší stejně. Kdo to chce řešit, tak to řeší, kdo nechce,
tak hledá výmluvy. Bohužel tu nevidím snahu to řešit jinak,
než na úkor i těch, co odpad neprodukují. Platím za odvoz
jednoho kbelíku odpadů to samé jako bych měl plnou pudlici
a pokud to podraží, tak se najdou takoví, co to zase z auta
vyhodí do příkopy. Tady cesta nevede, protože náklady na
ten úklid budou větší, než ten efekt ze zdražení odvozu.
Dnes platíme pár korun navíc třeba za televizi a stát má
peníze na financováni chráněných dílen, kde to rozeberou
a recyklují. Bez toho se televize povalovaly po lesích
a druzí je nákladně uklízeli. U plastů je totéž a bylo
by z poloviny po starostech zcela a na druhou polovinu
by zbylo dost peněz na svoz, třídění, recyklaci atd.
Nic složitého a nákladného. Tak jako připočítáváme DPH,
tak připočteme poplatek na likvidaci a není co řešit.
Odpovědět

10.2.2021 07:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Když už jste se tolik namáhal a tolik toho napsal, tak ze slušnosti bych na váš text měl reagovat, ale vaše rozkročení je tak široké, že se mi nechce na vše reagovat, obzvláště když mám pocit, že jste to jsem napsal já, asi ani pořádně nečetl.
Nicméně by mě zajímalo například to jak by jste si představoval tu likvidaci nebezpečného odpadu, aby nedocházelo k tomu co popisujete, např. vylitím NO do kanálu. Jak ten "geniální stát" zabrání těm negativním motivacím ve vaší vizi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.2.2021 09:23 Reaguje na
Já nabízím řešení, sice s chybami, ale vy mimo
kritiku nenabízíte nic. Jak to chcete řešit vy?
Odpovědět

10.2.2021 12:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Co bych měl nabízet, já většinou vysvětluji a reaguji na nesmysly. Situace s odpady v ČR není špatná a když ji porovnám se situací za komančů, tak zde nastal tisícinásobně lepší stav. Pokud jste si nevšiml.

Co se týče nebezpečného odpadu logistiku není třeba měnit a dokonce i legislativa je dostatečná. Jen každý musí dělat to co má. Ovšem vy, nenabízíte žádné řešení jen jste cosi plácl (stát bude zajišťovat likvidaci NO) a vše bude lepší, krásnější.

Co se týče diferencované platby za KO o tom píši výše k textu p. Pazderů.

Co se týče televizorů v lese, tak taková situace objektivně nebyla a pokud tam byly, tak tam jsou ve stejné míře i dnes. Plastový littering (bordel na veřejném prostranství) neodstraníte jinak než výchovou případně včasným úklidem.

Nemám patent na rozum, ale první co jsem začal, když jsem v 1991 se dostal k odpadovému hospodářství tak byla organizace zabezpečení černé skládky o rozměru 5,5 ha (shodou okolností založená městem a na cizích pozemcích) a organizaci výstavby zabezpečené skládky dle německých parametrů. A tak to dále pokračovalo a vždy jsem vstupoval do neznáma (jako jeden z prvních v ČR - sběrný dvůr, kapitační platba, svoz bioodpadu, zpětné odběry atd. atd.)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.2.2021 18:26 Reaguje na
Takže podle vás je vše v pořádku, když
zdražíme plošně svoz odpadů i těm, kteří
ho neprodukují. To zavání socialistickou solidárností, když ti neproducenti platí za ty producenty. Mít ten poplatek už v ceně zboží, tak si každý rozmyslí budoucí odpad kupovat. Jeho likvidace už může být pro něho grátis, protože za tuto službu se bude platit z toho fondu na recyklaci.
Obec a nebo svozová firma pouze fondu
vyúčtuje celkové náklady v poměru k
množství odpadu a svozovým poměrům.
Může to být třeba i paušál na obyvatele
s koeficientem na ty svozové poměry.
Dosavadní systém mě sice nezrujnuje,
ale když vidím sotva zaplněné dno mé
popelnice a bordel kolem přeplněných
kontejnérů, tak chápu, proč stále ty
náklady na svoz, úklid, separaci atd.
narůstají a k tomu to tkzv. "motivační"
navýšení skládkovného , když ani jiná
možnost není. Spalovny nikdo nechce,
tříděný odpad taky a do budoucna to líp
nevidím. Pokud zdražím výrobek o cenu
za jeho likvidaci, tak minimálně ta
produkce jednorázových obalů klesne.
Patent na rozum nemáme nikdo, ale je
možné o některých nápadech přemýšlet
tak, jak se přemýšlelo o poplatcích
na likvidaci u elektroodpadu. To se
podařilo udělat rychle a bezbolestně.
U plastů by to šlo taky tak rychle a
pro lidi jako já i bezbolestně. Já se
plastům jako obalům vyhýbám jak mohu,
ale ze svých daní jejich likvidaci
musím platit stejně, jako ti co si
v nich doslova libují. Takže vlastně
sponzoruji celou mašinerii s plasty
od výrobců, přes obchod, spotřebitele,
svozové a likvidační firmy. To ale
není pro mne motivující a když slyším
o problémech s nevyužitelnými plasty,
tak postrádám motivaci třídit vůbec.
Neprodukuji, třídím a platím stejně
jako ti co produkují a netřídí pouze
proto, že to nikdo neřeší.
Odpovědět

10.2.2021 20:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Já nikde nepíši, že je to správné, ale konstatuji toto: motivace v peněžním vyjádření je pro 90% obyvatel pod jejich rozlišovací schopnost. Náklady na zorganizování motivace zdraží logistiku svozu o cca 30%.
Likvidaci obalů tříděním neplatíte!!!!!! ta je obsažena v ceně výrobku.
Ano směsný komunální odpad obsahuje i tříděné složky, ale i tu elektroniku o které tvrdíte, že bezchybná, což správně konstatujete, že ji (pokud se chováte, tak jak tvrdíte) částečně můžete dle vašeho popisu sponzorovat. Jste schopen odhadnout kolik to stojí? Asi by jste se divil kolik by bylo Kč.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist