https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-vcelaru-vynos-medu-muze-byt-letos-oproti-lonsku-polovicni-az-tretinovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový

27.4.2024 00:14 (ČTK)
Foto | estelheitz / Pixabay
Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
 

Kvůli chladnému počasí a nočním mrazům jsou včely uzavřené v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl tajemník svazu František Krejčí. Protože jsou včely uzavřené v úlech, dochází podle něj také k rojové náladě, tedy stavu, kdy se včelstva rozmnožují, přestanou létat pro potravu a čekají, až se vylíhne matka.

"Včelaři rojení nemají rádi, protože v podstatě dva týdny v plné sezoně včely nic nedělají a spotřebovávají zásoby. Nakonec se roj nasaje co může zásobami na cestu a odletí," řekl Krejčí.

Tajemník proto očekává, že výnos medu letos klesne na polovinu až třetinu výnosu loňského roku, kdy byl 9,81 kilogramu medu na včelstvo. V roce 2021 to bylo 11,88 kilogramu medu na včelstvo, vyplývá z dat svazu.

Nízké výnosy letos podle svazu zapříčiní také škody způsobené mrazem na ovocných stromech. "Zdroje snůšky budou z větší části pryč. Ovocné stromy odkvetlé, řepka bude končit. Možná se můžeme těšit na snůšku z lípy. Bude záležet, kdy nízké teploty odezní a včelstva budou moci vylétnout ven," tvrdí Krejčí.

Jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček proti tomu uvedl, že nízké teploty posilují líhnutí nové silné generace mladých zdravých včel, které mají nyní čas na zesílení a po oteplení vyletí ve větším počtu za novou snůškou.

"Pokud by nedošlo k tomuto ochlazení, pak by probíhala snůška, ale s malým počtem včel, protože včelstva nestihla dostatečně zesílit. Ovocné stromy by dnes už byly odkvetlé. Málo včel ale znamená málo medu. Proto to ochlazení bylo pro včelaře záchranou," řekl Špaček.

I Špaček ale dodává, že ochlazení nesmí trvat příliš dlouho. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval, že Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí. Na části území bude také sněžit, ve středu se může sníh přechodně objevit i ve středních a nižších polohách. V noci na úterý bude teplota klesat pod bod mrazu na většině území, výjimkou je pouze jih a jihovýchod Moravy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

27.4.2024 07:28
S manželkou máme 8 mero včelstev. Takže je máme zejména na opylení Jistebnice a podporu " převčelení". Trochu medu pro rodinu a známé. A pokud nebude med? Někdo mi říkal, že se dá sladit i cukrem.
Odpovědět
Anyr

Anyr

27.4.2024 12:10 Reaguje na Michal Ukropec
Jojo, dá, pravdu máš :) Dá se i bydlet ve stanu, jíst polotovary, léčit se ručně natrhanou kopřivou, dům opravit hlínou a rákosem... ono toho jde dělat v životě moc a moc. Vůbec nevím, na co si lidi stěžují :)

PS: Cukr je pěkná sra**a :*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.4.2024 17:31 Reaguje na Anyr
I z medu se dá chytnout cukrovka.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

29.4.2024 00:19 Reaguje na Anyr
ale začne se asi zase pašovat z Polska cukerín...!!!
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

29.4.2024 00:18 Reaguje na Michal Ukropec
cukrem se sladit určitě dá pokud ale v obchodech po včelařích co ho vykoupí po paletách, nějaký pro normální kupující, zbyde...!!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist