https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/szu-diky-teplym-zimam-pokleslo-znecisteni-ovzdusi-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SZÚ: Díky teplým zimám pokleslo znečištění ovzduší v ČR

24.9.2021 01:47 | PRAHA (ČTK)
Ve většině sídel meziročně poklesly koncentrace benzo(a)pyrenu. Jeho původcem v ovzduší bývá nedokonalé spalování fosilních a pevných paliv a také některá průmyslová výroba.
Ve většině sídel meziročně poklesly koncentrace benzo(a)pyrenu. Jeho původcem v ovzduší bývá nedokonalé spalování fosilních a pevných paliv a také některá průmyslová výroba.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Teplotně nadprůměrné zimy v letech 2012 až 2020 a mimořádně příznivé rozptylové podmínky v loňském roce jsou hlavní příčinou toho, že v ČR meziročně opět významně poklesly koncentrace většiny měřených látek v ovzduší. Případná změna meteorologických faktorů by ale mohla znamenat rychlý návrat většího znečištění. V souvislosti s vydáním aktualizovaných pokynů pro kvalitu ovzduší, které připravila Světová zdravotnická organizace (WHO), o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Pokyny podle SZÚ slouží Evropské komisi pro nastavení standardů pro čisté ovzduší. Nařízení komise je pak závazné ve všech členských státech EU.
 

Ve většině sídel meziročně poklesly koncentrace benzo(a)pyrenu. Jeho původcem v ovzduší bývá nedokonalé spalování fosilních a pevných paliv a také některá průmyslová výroba. Benzo(a)pyren je navázán na prachové částice a pro lidský organismus je karcinogenní a mutagenní. Kromě toho podle SZÚ meziročně poklesly i hodnoty benzenu, arsenu a niklu. Do naměřených hodnot se loni promítla také protiepidemická opatření v epidemii covidu-19. V příměstských lokalitách a na vesnicích se negativně projevil provoz lokálních topenišť, v městech se naopak zlepšilo ovzduší v důsledku omezení dopravy a mobility.

Znečištěné ovzduší významně poškozuje zdraví a zkracuje životy lidí. "Dlouhodobě hlavním znečišťovatelem ovzduší ve městech zůstává doprava. Z hlediska zátěže obyvatel a vlivu na zdraví mají stále největší význam aerosolové částice a polycyklické aromatické uhlovodíky, které jsou pro náš organismus rakovinotvorné a mohou se podílet na zvýšení předčasné úmrtnosti," uvedl SZÚ.

"Když zjednodušíme řeč naměřených čísel, lze říci, že na každého obyvatele ČR staršího 30 let připadly v roce 2019 v průměru téměř tři ztracené dny života v důsledku dýchání takto znečištěného vzduchu," uvedl vedoucí Národního referenční laboratoře SZÚ pro venkovní a vnitřní ovzduší Bohumil Kotlík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

24.9.2021 12:10
Tak to je zas dobrá zpráva:-)Méně nedokonalého spalování v kombinaci s teplejšími zimami zní prospěšně. Proč proti oteplování v ČR bojovat a místo lyžování budu jezdit do práce na kole. Jen - co se škůdci, kteří přežijí mírné zimy?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.9.2021 10:38
Moc pěkné. Teplejší zima=nižší znečištění ovzduší, ale pouze tady. Jinde
o to více přiložili pod kotly a dohánějí to, co se lidé ušetří. Výsledkem
bude doufám ještě teplejší zima a ušetříme zase více, pokud se zase více
nevyplýtvá na zasněžování sjezdovek, provoz lanovek, dopravu rekreantů
a jiné zbytné potřeby rozmařilých milovníků pobytu na čerstvém vzduchu.
Vzhůru tedy stovky kilometrů za přírodou s umělým sněhem, umělým ledem
a s vytápěným fotbalovým trávníkem. Kdysi se lyžovalo a bruslilo pouze,
když mrzlo přírodně a fotbal hrál v létě. Dnes je tomu naopak. Hokej
v létě, fotbal v zimě a vodu v bazénu si taky ohřejeme a nepočkáme na
léto. Tak trochu podivný přístup ke zbytným lidským potřebám, které
se mají konat podle možností přírody a ne si podmínky vylepšit podle
svých požadavků. Stačí si přečíst náklady jednoho zimního areálu na
umělé zasněžování a přepočíst na spotřebu energie, potažmo množství
spáleného paliva a pak se nemůžeme divit, že co uspoříme na energiích
doma, to vyplýtváme obratem třeba na sjezdovkách. Jen tak dál a ono
nás odliší hlavně to, že část lidí bude doma mrznout, aby si jiná část
lidí mohla za své peníze užívat umělého sněhu ,ledu a pak ještě šup do
vytápěného bazénu a vyhřátého druhého bytu(apartmánu)v horách. To
není závist, to je kritika rozmařilosti movitých, kteří poukazují na
topení chudých nekvalitními levnějšími palivy. Tak vypadá ekologie
v praxi v takzvaně vyspělé části světa!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist