https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tabor-jako-jedno-z-prvnich-mest-v-cr-udela-zelenou-strechu-na-panelovem-dome
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tábor jako jedno z prvních měst v ČR udělá zelenou střechu na panelovém domě

17.4.2021 01:28 | TÁBOR (ČTK)
Vegetační střecha díky tomu, že dokáže zachytit dešťovou vodu, odlehčí kanalizačnímu systému a zároveň díky odpařování zachycené vody prostřednictvím listů rostlin ochladí a zvlhčí okolí.
Vegetační střecha díky tomu, že dokáže zachytit dešťovou vodu, odlehčí kanalizačnímu systému a zároveň díky odpařování zachycené vody prostřednictvím listů rostlin ochladí a zvlhčí okolí.
Tábor bude jedním z prvních měst v republice, které vybuduje zelenou střechu na obytném panelovém domě. Vznikne na ploše téměř 500 metrů čtverečních na domě v Berlínské ulici. Město si od projektu slibuje, že střecha bude mít vyšší životnost a také více využije dešťovou vodu, která by jinak stekla do kanalizace, sdělil jednatel městské společnosti Bytes Ondřej Semerák.
 

"I když je instalace zelené střechy o málo dražší, než by byla její klasická rekonstrukce, výhodou je, že se životnost střechy počítá na dobu až 50 let, protože UV záření nemůže poškodit střešní plášť. Samozřejmě budou lepší klimatizačně izolační vlastnosti v letních měsících a také hospodaření s dešťovou vodou," uvedl. Nájemní dům v Berlínské ulici je v majetku města a jeho údržbu zajišťuje Bytes. Semerák řekl, že vzhledem ke stavu střechy by ji společnost musela v nejbližší budoucnosti rekonstruovat. Poznamenal, že náklady na projekt činí přibližně čtyři miliony korun. Práce na střeše by měly začít v nejbližších týdnech. "Instalace se musí stihnout na jaře, aby došlo k zakořenění rostlin. Předpokládáme, že během dvou až tří měsíců bude střecha kompletně hotová," uvedl.

Vegetaci na ploše by měl tvořit především specifický travní porost, který bude odolný vůči náletům cizích rostlin, keřů nebo stromů, jako jsou hlavně břízy. Semerák dodal, že střecha nebude běžně přístupná pro obyvatele domu ani jiné lidi kvůli tomu, že plocha není zabezpečená zábradlím. "Nebudou tam žádné chodníčky, vidíme v tom jiné přednosti než ten rekreační přínos," řekl Semerák.

Vegetační střecha díky tomu, že dokáže zachytit dešťovou vodu, odlehčí kanalizačnímu systému a zároveň díky odpařování zachycené vody prostřednictvím listů rostlin ochladí a zvlhčí okolí. Kromě toho ochlazuje vnitřní prostor a v jisté míře i své okolí a snižuje množství poletavého prachu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

17.4.2021 07:40
Je to sice hezký prvek (sám ho mám na garáži), ale jestli chtějí dělat opravdu něco pro ekologii tak ať to radši osadí fve. Vodu mohou zachytávat a využívat mnohem jednodušším a levnějším způsobem. Zelené střechy jsou hezká okrasa, ale toť vše v rámci nějakého klima to neudělá nic.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.4.2021 14:08 Reaguje na Petr Blažek
Tady jde o to být zelený, a také jde o dotace.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

18.4.2021 21:52 Reaguje na Michal Ukropec
Zkuste si takovou zelenou střechu na paneláku (či jiném bytovém domě) vybudovat. Rychle zjistíte, že dotace tady to lákadlo fakt nejsou :o)!
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

18.4.2021 21:58 Reaguje na Petr Blažek
FVpanely se dají se zelenou střechou dobře kombinovat - zelená ochladí, výkon panelů stoupne.
Zachytit dešťovku jednodušeji a levněji - to sice zní dobře, ale víceméně to není moc ani možné. Těžko všude vybudujete tak velkou kapacitu nádrží, zasakovaček atd. Navíc svod dešťovky jde obvykle středem domu, takže k okapu se nedostanete. Zelené střechy lze s výhodou pojednat i jako pochozí - a zdařilá realizace vypadá opravdu výtečně, majitelé bytů si toho velmi cení.
Považuji zelené střechy za jeden ze základních prvků pro dobré hospodaření s vodou ve městech. Hodně pak pomáhají k uplatnění prvků dalších = najednou se pak stává ta dešťovka hratelným tématem...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist