Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta jako New York, Tokio či Londýn
Představte si New York, Tokio, Londýn a Hamburg zaplavené mořem do výšky šesti metrů. Podle simulací, které realizoval postupimský Institut pro výzkum oteplování klimatu, Postupimská univerzita a newyorská Columbijská univerzita, budou tato města a mnohá další tvrdě postižena budoucím zvýšením hladiny moří.
"To, co dnes ztrácíme v Antarktidě, je ztraceno navždy," uvádějí vědci z postupimského institutu. Jejich studie ukazuje účinky růstu teplot na ledovce v Antarktidě. "Antarktida obsahuje více než polovinu sladké vody na světě, která je zmrazená ve velké ledové čepici silné až pět kilometrů," říká hlavní autorka studie Ricarda Winkelmannová z Postupimské univerzity. A protože se voda v oceánu a vzduch nad ním oteplují kvůli emisím skleníkových plynů, ztrácí bílá pokrývka jižního pólu na objemu a stává se nestabilní. Z důvodu rozlehlosti Antarktidy je její potenciál vyvolat zvýšení hladiny moří obrovský: již při oteplení o dva stupně způsobí tání ledovců a odtok vody do oceánu zvýšení hladiny o 2,5 metru. Oteplení o čtyři stupně vyvolá zvýšení hladiny o šest a půl metru a oteplením o šest stupňů se hladina zvedne o téměř 12 metrů.
"Naše simulace ukazují, že jakmile se ledy rozpustí, už se nikdy nevrátí do původního stavu, i kdyby teploty znovu poklesly," zdůrazňuje Winkelmannová. Jinak by tomu mohlo být jen v tom případě, kdyby se teploty vrátily ke své předindustriální úrovni. Tento scénář je však podle vědkyně vysoce nepravděpodobný. Naopak podle pravděpodobnějšího scénáře by byla ohrožena mnohá města, jako je Londýn, Bombaj, New York či Šanghaj.
Dlouhodobé změny nejsou rychlé, ale jsou nezvratné, upozorňují vědci. Stav, z něhož není návratu, je podle modelu zvýšení teploty o deset stupňů. To je kritický práh, který by odpovídal vymizení ledu v Antarktidě. Následný vzestup úrovně moří by měl katastrofální dopady na města situovaná blíže pobřeží.
"Antarktická polární čepice je v zásadě naším posledním dědictvím z předchozího období historie Země. Existuje asi 24 milionů let. Naše simulace ukazují, že jakmile se rozpustí, nikdy se nevrátí do původního stavu, i kdyby teploty znovu poklesly. Teploty by se totiž musely vrátit k předindustriální úrovni, aby se znovu plně obnovila. Tento scénář je vysoce nepravděpodobný. Jinak řečeno, to, co dnes ztrácíme v Antarktidě, je ztraceno navždy," uvádí další z autorů studie Anders Levermann.
Důvodem, proč je tato tendence nezvratná, jsou mechanismy projevující se v chování ledových příkrovů v podmínkách oteplování. "V západní Antarktidě je například hlavním faktorem ztráty ledu teplá voda oceánu, která způsobuje větší tání pod ledovými platformami v moři, což zase může destabilizovat příkrov ledu na zemi. To vyvolává sklouzávání ledovců o rozměrech Floridy do moře. Jakmile teploty překročí práh šesti stupňů Celsia nad předindustriální úrovní, obrovské hory ledu se v oceánu, kde je voda teplejší, pomalu zmenší, až se nakonec rozpustí, jak to můžeme pozorovat v Grónsku," uvádí spoluautor studie Torsten Albrecht.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Miroslav Vinkler
26.10.2020 10:26Petr Eliáš
26.10.2020 23:37 Reaguje na Miroslav VinklerNějaké hodnocení ,,Se skutečnou vědou se dávno rozešel,, je jen váš výkřik do prázdna. A pokud tam mají chybu, tak proč jim ji vědecky nevyvrátíte? Ať také jednou vidíme skutečnou vědu...
Milan G
26.10.2020 12:32Není to tak dlouho, co proběhla zpráva o nálezech kosterních pozůstatků tučňáků v Antarktidě na místech kde byl do nedávna led. Uhlíkovou metodou vědci zjistili, že stáří těch kostí je cca 800 let a některé méně zachovalé ostatky byly staré až 5000 let. Jinými slovy, v určitých periodách se tučňáci vraceli protože led byl pryč a jindy to území neosidlovali protože bylo pod ledem. To jasně dokazuje, že ke změnám docházelo, dochází a bude docházet.
A také to víceméně dokazuje, že mapy Piri Reise ukazovaly pravdu, když na nich je Antarktida bez ledu.
Pan Vinkler má pravdu, že Postupimský ústav se skutečnou vědou dávno rozešel a to se v plném rozsahu samozřejmě týká univerzity v Leedsu. Jeden má někdy pocit, že tyhle dvě instituce se drží hesla čím hůř tím lépe.
Majka Kletečková
26.10.2020 13:29 Reaguje na Milan GJan Šimůnek
26.10.2020 16:45 Reaguje na Majka KletečkováPetr Eliáš
26.10.2020 22:32 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan G
26.10.2020 17:02 Reaguje na Majka KletečkováJá popisuji stav, který je exaktně dokázán. Vy blábolíte nesmysly.
Ale na druhou stranu pokud by měli ti inteligentní suchozemský delfíni nahradit vás a vám podobné typy tak zase proč ne :-)))
Petr Eliáš
26.10.2020 23:22 Reaguje na Milan G,,Emslie suggests that so-called 'fast ice' stretching inland from the sea may have begun to form as temperatures cooled, leaving the site inhospitable for penguins for much of the year. Now the reverse effect is underway with much of the ice melting.,,
Takzvaný ,,rychlý led,,
https://en.wikipedia.org/wiki/Fast_ice
Petr Eliáš
26.10.2020 22:10 Reaguje na Milan GJan Šimůnek
27.10.2020 06:46 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
27.10.2020 12:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.10.2020 18:33 Reaguje na Petr Eliášvaber
26.10.2020 14:24oni ti odborníci neumí vysvětlit jak vzniká doba ledová a jak je možné ,že v době ledové se vypaří 50m z oceánů a vytvoří se ledovce a když je na planetě teplo, tak se oceány nevypařují ,ale plní
Anktartida byla kdysi zelená a potom se posunula k polu o tom není pochyb
Jan Šimůnek
26.10.2020 16:49 Reaguje na vaberA ti tučňáci (jejich pozůstatky) dokazují existenci teplejších epizod i poté.
Aleš Svoboda
1.11.2020 19:59To totiž neumí kvalifikovaně nikdo ani žádný počítač.
Faktem je to, že se otepluje.
Jsem narozený začátkem října a můj otec měl narozeniny v polovině října.
Mám zafixované, že velmi často na mé narozeniny padal sníh a od tátových narozenin už zůstal - a ještě v dubnu byl metr tajícího sněhu.
Dnes je sníh v podobě dekorace, o mrazech ani vidu.
A jestli bude nějak ohrožený NY nebo Tokio - tak to pardon - ale to je mi naprosto lhostejné, jako jim je lhostejné počasí u nás.
Změny na planetě byly budou. . . . nicméně, jak je dne vidět, největším nepřítelem lidstva jako takového jsou sami lidi.