Teploty v Antarktidě i Arktidě byly v poslední době 30 i 40 stupňů nad normálem
Vědci dlouhodobě upozorňují, že oteplování klimatu je u severního pólu výrazně intenzivnější než v částech světa blíže k rovníku, u jižního pólu ale zatím takovýto vývoj nepozorovali. "Tato událost je zcela bezprecedentní a obrátila vzhůru nohama naše očekávání o antarktickém klimatu," řekl listu The Washington Post (WP) Jonathan Wille působící na francouzské univerzitě Grenoble Alpes. Autor studií o teplotách u jižního pólu Stefano Di Battista zase na twitteru uvedl, že aktuální anomálie by byly jen před několika dny považované za nemožné.
AP s odvoláním na pozorovatele meteorologických rekordů Maximiliana Herreru uvádí, že na antarktické stanici Concordia ležící přes 3000 metrů nad mořem v pátek teplota dosáhla -12,2 stupně, zatímco na ještě výše položené stanici Vostok naměřili -17,7 stupně Celsia. V absolutním hledisku to jsou sice teploty velmi nízké, na stejných místech ale běžně v březnu, tedy na začátku podzimu, nebývá tepleji než minus 50 nebo minus 60. Di Battista sdělil WP, že na stanici Vostok se teplota mezi březnem a říjnem nikdy nedostala nad -30.
Podle AP situace u jižního pólu zaskočila i vědce z výzkumného ústavu National Snow and Ice Data Center v americkém Coloradu, kteří se soustředili na události na opačné straně zeměkoule. Tam na začátku jara teploty vyskočily asi o 30 stupňů Celsia nad průměrné hodnoty. Podle Walta Meiera ze zmíněného institutu sídlícího ve městě Boulder se oblasti u severního pólu blížily k bodu tání, nebo už jej dosáhly, což označil za velmi neobvyklé.
"Jsou to opačná roční období. Nestává se, aby na severu i na jihu probíhalo tání současně," řekl. "Je to docela ohromující," dodal. Podobně se vyjadřovali i další odborníci. Meier nebo meteorolog z Wisconsinské univerzity Matthew Lazzara nicméně dodávali, že samu o sobě nelze tuto epizodu brát jako projev klimatických změn. Případná opakování takovýchto podmínek by ale podle vědců byla znepokojivým signálem.
AP uvádí, že pro celou Antarktidu byly v pátek teploty skoro o pět stupňů nad průměrem z let 1979 až 2000, zatímco u Arktidy činil rozdíl 3,3 stupně. Celosvětově při tom bylo tepleji jen o 0,6 stupně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
vaber
21.3.2022 08:06ale proč ,když je zničená a nebudou na ní moci žít,
Miloš Zahradník
21.3.2022 09:03Miroslav Vinkler
21.3.2022 09:13"Lazzara i Meier uvedli, že to, co se stalo v Antarktidě, je pravděpodobně jen náhodná událost počasí a ne známka změny klimatu."
Jiří Svoboda
21.3.2022 10:01 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
21.3.2022 10:47 Reaguje na Miroslav Vinklerteplota ve výšce 3000m ,jak na polech teploty s výškou klesají?
jen tak, bez příčiny začal do Antarktidy proudit teplý vzduch? , nebo media lžou ,nebo zprávy odborníků lžou
Petr Eliáš
21.3.2022 12:16 Reaguje na Miroslav VinklerÚryvek z textu:
,,..Meier nebo meteorolog z Wisconsinské univerzity Matthew Lazzara nicméně dodávali, že samu o sobě nelze tuto epizodu brát jako projev klimatických změn. Případná opakování takovýchto podmínek by ale podle vědců byla znepokojivým signálem.,,
Pavel Hanzl
28.3.2022 18:01 Reaguje na Miroslav VinklerPokud nastane 10x ze dvaceti, už to náhoda být nemůže.