https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/testy-prokazaly-nakazu-koronavirem-u-kocek-ve-statu-new-york
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Testy prokázaly nákazu koronavirem u koček ve státu New York

24.4.2020 00:18 | NEW YORK (ČTK)
Dvě kočky v New Yorku mají lehké onemocnění dýchacích cest, ze kterého se pravděpodobně uzdraví, a zřejmě se nakazily od svých majitelů nebo jiných lidí ve svém okolí. / Ilustrační foto
Dvě kočky v New Yorku mají lehké onemocnění dýchacích cest, ze kterého se pravděpodobně uzdraví, a zřejmě se nakazily od svých majitelů nebo jiných lidí ve svém okolí. / Ilustrační foto
Testy prokázaly nákazu koronavirem u dvou koček chovaných v americkém státu New York, informovala ve středu agentura AP s odvoláním na federální úřady. Jde tak podle ní o první domácí mazlíčky na území Spojených států, kteří se koronavirem infikovali.
 

Kočky mají lehké onemocnění dýchacích cest, ze kterého se pravděpodobně uzdraví, a zřejmě se nakazily od svých majitelů nebo jiných lidí ve svém okolí, uvedlo americké ministerstvo zemědělství a federální Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).

Tyto kočky žijí v různých částech státu New York, úřady nezveřejnily, kde přesně. První z nich onemocněla asi týden poté, co někdo u ní doma měl krátké onemocnění dýchacích cest, nepotvrdilo se však, že jde o nemoc covid-19 způsobovanou koronavirem. Kočka však chodí ven, a mohla tak přijít do styku s někým nakaženým ve svém okolí. U majitele druhého zvířete test nákazu koronavirem prokázal, pak onemocněla i kočka. U další kočky v této domácnosti se ale žádné příznaky nemoci neobjevily.

Ve Spojených státech se infekce koronavirem doposud prokázala u sedmi tygrů a lvů v zoologické zahradě v Bronxu. Podle amerických úřadů se zvířata od lidí zřejmě nakazit mohou, ale nic nenasvědčuje tomu, že infekce se přenáší ze zvířat na člověka.

"Nechceme, aby lidé panikařili. Nechceme, aby se lidé zvířecích mazlíčků báli nebo se ve velkém s nimi hnali na testy," řekla Casey Bartonová z CDC. "Neexistují důkazy, že mazlíčci hrají nějakou roli při přenosu této nemoci na lidi," dodala. Nicméně CDC doporučuje chovatelům, aby svým zvířecím kamarádům zabránili v kontaktu s lidmi mimo své domovy - kočky by měly zůstávat doma. Lidé nakažení koronavirem by se se svými kočkami neměli mazlit a kontakt s nimi by měli omezit na minimum. Když se o ně starají, měli by mít nasazenou roušku.

Testy na koronavirus u zvířat se dělají ve veterinárních laboratořích a používají se při nich jiné látky než v případě testů pro lidi, píše agentura AP.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist