Vorvani v 19. století spolu komunikovali o lodích lovců

Díky nově digitalizovaným lodním deníkům, které obsahují podrobnosti o lovu vorvaňů obrovských v severním Tichém oceánu, autoři výzkumu zjistili, že během několika málo let úspěšnost zásahů při použití velrybářských harpun klesla o 58 procent. Toto prosté konstatování vede k ohromujícímu závěru - velryby mezi sebou kolektivně sdílely informaci o tom, co se děje, a klíčovým způsobem změnily své chování. Jakmile se osudně střetly s naší kulturou, rychle se poučily z chyb.
"Vorvani obrovští navyklým způsobem reagují na útoky kosatek," uvádí Whitehead, který působí na kanadské Dalhousieově univerzitě. Právě kosatky byly před člověkem jedinými predátory vorvaňů. Dravé kosatky si vorvani dokážou udržet od těla tak, že zaujmou pozici v obranných kruzích, kdy mají silné ocasní ploutve namířené směrem ven. "Jenomže podobná taktika pouze velrybářům usnadnila zabíjení," vysvětluje Whitehead.
A bylo to děsivě rychlé zabíjení, které přicházelo do vod Tichého oceánu spolu s dalšími hrozbami. Západní kultura se základnami lovců velryb a tuleňů či s misionářskými stanicemi začala ovlivňovat oceán, který byl do té doby téměř nedotčený.
Vorvani obrovští jsou velmi společenská zvířata, která jsou schopna komunikovat na obrovské vzdálenosti. Sdružují se do klanů, které jsou definované na základě dorozumívacích charakteristik, tedy podobě kódu klapavých zvuků, které tito kytovci vydávají. Vorvaní společenství jsou matrilineární a upozornění na nové nebezpečí může být předáváno podobnou cestou, kterou vedoucí velrybí samice používají pro sdílení informací o místech s potravou. Vorvani obrovští mají zároveň největší mozek ze všech živočichů na planetě. Není tak těžké představit si, že rozumí tomu, co se jim děje.
Samotným lovcům připadalo, že zvířata v napadané skupině o hrozbě komunikují. Vorvani upustili od svých obvyklých obranných formací a místo toho plavali proti směru větru, aby se dostali dál od loveckých lodí, které byly na větru závislé. "Šlo o kulturní evoluci, na genetickou evoluci byla změna v chování příliš rychlá," tvrdí Whitehead.
Nyní, když se velryby začínají vzpamatovávat z industrializované devastace, kterou ve 20. století působily velrybářské flotily - jejímž parním lodím a výbušným harpunám nemohla žádná velryba uniknout -, čelí kytovci hrozbám způsobeným novými technologiemi. "Musí se naučit, jak se nenechat srazit lodí, jak se vypořádat s vydrancováním vod způsobeným komerčním rybolovem, s měnící se skladbou jejich potravy vyvolanou klimatickými změnami," upozorňuje Whitehead. Možná největším nebezpečím dnešní doby je zvukové znečištění, s nímž velryby nemůžou udělat vůbec nic.
Přečtěte si také |

Whitehead a Rendell již dříve publikovali přesvědčivé poznatky o kultuře velryb, která se projevuje například v posunu ve stravovacích technikách, způsobeném tím, že se velryby musí adaptovat na měnící se zdroje, nebo v nepatrných obměnách v záhadných písních plejtváků dlouhoploutvých. Potřeba sociálního učení, kterou kytovci pocítili během velrybích válek před dvěma stoletími, se nyní odráží v tom, jakým způsobem se tito mořští savci vypořádávají s dnešním nejistým světem.
Kultura velryb je o mnoho milionů let starší než ta naše, podotýká Whitehead. Možná bychom se od nich měli učit stejně, jako se učily ony od nás. Herman Melville ve svém románu Bílá velryba předpověděl: "Velrybu považujeme za smrtelnou jen ve své individualitě, ne ve svém druhu (...) A pokud má být náš svět někdy znovu zatopen, pak nesmrtelná velryba přežije a (...) svůj pěnivý vzdor bude chrlit k obloze."
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)

Zbyněk Šeděnka
21.3.2021 10:26 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
21.3.2021 11:07To je inteligence skutečně naúrovni, dnes se zjišťuje, že hodně (nebo všechny??) forem života mají dost vysokou inteligenci.
To by pan Darwin nerad viděl....jeho teorie byla silně nabourána objevem genetických mutací a teď tohle....
Zbyněk Šeděnka
21.3.2021 11:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.3.2021 12:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
21.3.2021 15:21 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
21.3.2021 16:25 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPavel Hanzl
22.3.2021 15:24 Reaguje na Jiří DanešZato moudrý Daneš čumí stoicky na bednu, protože ví, že dneska neprší.
Pavel Hanzl
21.3.2021 14:18 Reaguje na Karel TejkalPříklad: On tvrdí, že každá změna organismu přežije jen tehdy, když dá jedinci konkurenčí (tím evoluční) výhodu.
Jenže kdysi dávno některým malým dinousaurům se začalo měnit tělo, odlehčovat kosti, sílit přední nohy, začaly růst blány mezi předníma a zadníma nohama atd.
Proč? Jak je to možné a jakou výhodu získali??
Byla to cílená genetická mutace a výhodu nezískali žádnou.
Byl to projekt do budoucnosti, protože tu výhodu získali až za tisíce (statisíce?) generací, až se odlepili od země a stali se z nich ptáci.
Prostě cílený, inteligentní projekt, nikoliv samospádem běžící evoluce.
pavel peregrin
21.3.2021 14:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.3.2021 15:20 Reaguje na pavel peregrin
Karel Tejkal
21.3.2021 19:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.3.2021 08:27 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
25.3.2021 08:08 Reaguje na Karel Tejkalpavel peregrin
21.3.2021 14:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Jakub Graňák
21.3.2021 17:10 Reaguje na pavel peregrinCo je ovšem velmi zajímavé, je, že kytovci nemají společného předka se šelmami (psovitými) jak se dříve předpokládalo, nýbrž sudokopytníky, jmenovitě rodem Pakicetus z Pákistánu někdy před 50 miliony let.
Pavel Hanzl
22.3.2021 17:55 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
22.3.2021 15:22 Reaguje na pavel peregrinA víte, kdy vzniká a proč?