https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/top-09-chce-zrusit-pravo-uradu-kontrolovat-kotle-v-domech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

TOP 09 chce zrušit právo úřadů kontrolovat kotle v domech

18.9.2018 00:20 | PRAHA (ČTK)
Opoziční TOP 09 chce zrušit právo úředníků vstupovat lidem do obydlí a kontrolovat, čím topí v kotlích. / Ilustrační foto
Opoziční TOP 09 chce zrušit právo úředníků vstupovat lidem do obydlí a kontrolovat, čím topí v kotlích. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Opoziční TOP 09 chce zrušit právo úředníků vstupovat lidem do obydlí a kontrolovat, čím topí v kotlích. Toto právo jim dává zákon o ochraně ovzduší například pokud mají podezření, že dotyčný spaluje nevhodné látky. Novelu zákona už TOP 09 předložila ve Sněmovně. Chce také zrušit až padesátitisícové pokuty těm, kteří kontrolu neumožní. Podle strany představuje platná právní úprava prolomení ústavní ochrany nedotknutelnosti obydlí. Podle Ústavního soudu je to však v pořádku.
 

Úřad musí provozovatele kotle nejprve upozornit na to, že některou povinnost zanedbal a musí ho o nich poučit. Musí ho poučit i o tom, že pokud bude povinnosti zanedbávat i nadále, může na něj přijít kontrola. Teprve pokud opakovaně vznikne důvodné podezření, že povinnosti stále zanedbává, může úředník vstoupit do obydlí a vlastník nebo uživatel prostor je povinen umožnit mu přístup ke kotli, jeho příslušenství a používaným palivům.

Ústavní soud loni rozhodl, že možnost úředníků vstupovat do obydlí je v souladu s ústavním pořádkem. Stížnost pravicových poslanců, kteří chtěli tuto část zákona zrušit, tehdy zamítl. TOP 09 se ve svém návrhu odvolává na tehdejší menšinové stanovisko místopředsedy soudu Jaroslava Fenyka. Ten se jako jediný jediný se přiklonil k návrhu poslanců s tím, že soud měl ustanovení, které umožňuje úředníkům zkontrolovat kotel a palivo, zrušit.

Fenyk mimo jiné uvedl, že napadené ustanovení fakticky spojuje oprávnění pro vstup do obydlí s porušením jakékoliv ze široké skupiny nijak blíže specifikovaných povinností, obsažených nejen v právních předpisech, ale například i v technické dokumentaci v podobě pokynů výrobce stacionárního zdroje. Podle něj můžou nastat i takové případy, kdy znečištění ovzduší bude zanedbatelné.

Zákon klade provozovatelům takzvaných stacionárních zdrojů povinnosti v osmi odstavcích. Mimo jiné musí předkládat příslušnému orgánu ochrany ovzduší na vyžádání informace o provozu stacionárního zdroje a jeho emisích.

Návrh TOP 09 nejprve dostane k projednání vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho pak obdrží k projednání poslanci.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist