Tůně, meandry a hospodaření s dešťovou vodou dominovalo ekologické soutěži
Vítězi byli vyhlášeni v šesti kategoriích. V úpravách volné krajiny byla udělena dvě ocenění. Za systém malých tůněk a mezí k zadržování vody získal sympatie poroty Lubor Křížek. Vytvořil ho svépomocí v okolí svého bydliště poblíž Sedlčan. Odnáší si za to cenu 100 000 Kč od sponzora soutěže, firmy Nestlé.
„Tento projekt představuje adaptační opatření, které se sice svou velikostí a účinkem nemůže rovnat rozsáhlým a nákladným projektům, ale které plní svůj účel bezezbytku, je skutečně funkční v různých extrémních podmínkách, pozitivně ovlivňuje okolí pozemku i biodiverzitu a je vzorem pro mnoho dalších,“ ohodnotila úpravy porotkyně soutěže Zuzana Rajchlová.
Přečtěte si také |
Do soutěže o nejlepší nápad, jak se vypořádat se suchem a horkem, se přihlásilo 78 projektů z 13 krajůDruhým vítězem se stala úprava řeky Dyje, při níž Povodí Moravy vrátilo řece tři mrtvé meandry. Nový prostor pro řeku Dyji získal nejvyšší počet hlasů ve veřejném hlasování a odnáší si tak cenu sympatie.
V zastavěném území vyzdvihla soutěž Park u Rakováčku v Rokycanech. Oživení asi půlkilometrového úseku Rakovského potoka se povedlo udělat pomocí krajinných opatření. Přírodním způsobem se tak předchází povodím a zároveň mají Rokycany nový park.
Nejlepší pracovní prostředí se podle poroty podařilo vytvořit v kampusu ČSOB v pražských Radlicích.
Přečtěte si také |
Dvacet jedna českých nápadů, jak připravit domy, města a krajinu na změnu klimatuPátou kategorií soutěže je Náš domov. V ní vyhrál téměř soběstačný slaměný dům v Dobřejovicích ve Středočeském kraji. Jeho majitelé použili na stavbu přírodní materiály jako slámu, dřevo nebo hlínu. A aby měl co nejmenší dopad i provoz domu, využívají dešťovou vodu jak na zahradě, tak v domě. S chlazením jim pomáhá zelená střecha a promyšlené vnější stínění oken. „Stavba ukazuje cestu, jak lze svépomocí postavit dům kvalitně i pro ty, kdo neoplývají velkými prostředky,“ oceňují organizátoři soutěže.
Letošní rok přinesl i zvláštní kategorii pro Prahu. V ní si ocenění vysoutěžilo šestihektarové pole Plužiny na okraji Prahy. Dříve bylo v létě rozpálené sluncem a velkou část roku holé. Odbor ochrany přírody magistrátu ale rozhodl, že jednolitý lán rozdělí ovocnými stromořadími na menší podlouhlá políčka, na kterých se začaly střídat plodiny a kde se neužívá chemické ošetření ani hnojiva. Vypěstované plodiny po sklizni putují do zdejších mateřských, základních i středních škol, domovů pro seniory nebo dětských domovů.
Všechny projekty přihlášené do soutěže letos i loni lze dohledat v databázi příkladů, kterou v projektu Adapterra Awards vytvořila pořádající organizace, Nadace Partnerství. Letos se jich do soutěže přihlásilo 78.
Přečtěte si také |
Hospodařte na svých pozemcích šetrně ke krajině a do 8 let budete v zisku, říká oceněný zemědělec Martin Smetanareklama