https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turiste-se-na-tri-uzavrene-trasy-v-moravskem-krasu-vrati-zacatkem-pristiho-roku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turisté se na tři uzavřené trasy v Moravském krasu vrátí začátkem příštího roku

27.11.2022 00:50 (ČTK)
Turisté se na tři uzavřené trasy v Josefovském údolí v Moravském krasu budou moci vrátit začátkem příštího roku. Lesníci Školního lesního podniku je dočasně uzavřeli v první polovině září kvůli hrozícímu pádu stromů a větví. V listopadu začala v okolí těchto tras těžba. Jde o 260 nebezpečných stromů rozptýlených okolo tras na ploše přibližně 310 hektarů. Na svém webu o tom informovala Mendelova univerzita v Brně, pod kterou podnik patří.
reklama

 

Uzavřená je modrá turistická trasa v úseku Josefovské údolí, rozcestí po Býčí skále, jeskyně, modrá turistická trasa v úseku U sedmi dubů po Jelenec – pomník a červená turistická trasa k jeskyni Výpustek. "Vesměs jde o kácení v chráněných územích – národní přírodní rezervace Býčí skála a přírodní rezervace Výpustek, což vyžaduje souhlas chráněné krajinné oblasti Moravský Kras a ten už máme. Na daném území je ohrožený prostor daný jednak rozptýlenými nebezpečnými stromy, jednak vlastním kácením, proto zde žádáme státní správu o vydání opatření obecné povahy pro zákaz vstupu do lesa," řekl Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku.

Odumírání stromů způsobila extrémní sucha v období mezi roky 2015 a 2019. Sucho stromy oslabuje, jsou pak náchylnější k napadení parazity. Postiženy jsou hlavně starší buky, které na daném území převažují. Usychají často jen jednotlivé větve, které jsou ale kvůli své velikosti a váze nejnebezpečnější. Z větší části půjde o kácení stromů běžnou těžební technikou s pomocí pily a případně traktoru. Následovat bude rozřezání kmene kvůli zprůchodnění turistické trasy. "U přibližně dvaceti procent stromů, kde se kvůli špatně přístupnému terénu tato technika nedostane, bude zapotřebí finančně náročnější specializovaná arboristická práce s postupným odřezáváním částí stromů," uvedl Dobrovolný.

Vzhledem k tomu, že těžba se uskuteční ve státem chráněných rezervacích, pokácené stromy musí zůstat na místě k zetlení. Lesníci odhadují, že náklady za těžbu budou přibližně 300 000 korun, bez možnosti zpeněžení dříví. V první fázi bude náklady hradit lesní podnik ze svého vlastního rozpočtu, bude ale žádat o náhradu újmy z dostupných programů státu. Stihnout kácení v rizikových lokalitách by lesníci chtěli do února příštího roku, tedy mimo vegetační sezonu.

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně, účelovým zařízením především její Lesnické a dřevařské fakulty. Lesní pozemky mají rozlohu 10.205 hektarů a vytváří souvislý komplex bezprostředně navazující na severní okraj Brna až k Blansku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist