https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-cesty-na-zacatku-obriho-dolu-vykaceli-cast-lesa-kvuli-kurovci-i-padum-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U cesty na začátku Obřího dolu vykáceli část lesa kvůli kůrovci i pádům stromů

20.12.2023 18:37 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Začátek Obřího dolu v Krkonoších na okraji Pece pod Sněžkou se v posledních letech změnil. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) v roce 2022 a letos odtěžila v blízkosti frekventované turistické cesty přes jeden hektar lesa zasaženého kůrovcem. Za těžbou byla i snaha zajistit bezpečnost, řekl ČTK Václav Jansa ze Správy KRNAP. V oblasti Územního pracoviště Pec pod Sněžkou se odehrávaly jedny z nejrozsáhlejších těžeb kůrovcového dřeva v KRNAP v letošním roce.
 

Na začátku Obřího dolu se těžba omezila na jižní svah Růžové hory, zařazené do zóny přírodě blízké, ale s navazující hranicí zóny soustředěné péče. Nejde o nejpřísněji chráněnou bezzásahovou zónu přírodní.

"V oblasti pokračovala gradace kůrovce a vzhledem k malé vzdálenosti do zóny soustředěné péče jsme přistoupili k asanaci. Nicméně nejvýraznější z pohledu návštěvníka je zásah bezprostředně u cesty. Dostáváme se do nelehké situace zajištění bezpečnosti návštěvníků v porostech, kde dochází k odumírání starých stromů a jejich rozpadu," řekl ČTK Jansa.

Podle něj hrozí pád těchto stromů. "Přistoupili jsme k preventivnímu razantnímu řešení. V oblasti se pohybuje velké množství návštěvníků, projíždějí motorová vozidla a potenciální ohrožení je vysoké," řekl Jansa.

Obřím dolem vede modrá turistická trasa na Sněžku, cesta do Obřího dolu slouží k zásobování údolí i jako oblíbená vycházková trasa rekreantů střediska. "Při podobných zásazích je také důležité mít k dispozici odpovídající techniku a pracovníky, aby bylo možné zasáhnout efektivně a v krátkém čase. Není možné právě tuto cestu, která je jednou z nejvýznamnějších, zavírat v plné sezoně opakovaně. Proto došlo k na první pohled jednorázovému rozsáhlejšímu zásahu," uvedl Jansa.

Loni v okolí cesty lesníci odtěžili kůrovcové dřevo na celkové ploše 0,5 hektaru a letos jde asi o 0,6 hektaru. Dílčí těžby kůrovce výše po svahu začaly před 15 lety a po menších plochách pokračovaly v oblasti do letoška. V menší míře se uskutečňovala nedávno také kůrovcová těžba pod červenou turistickou cestou do Modrého dolu na protější straně údolí. Od roku 2018 jde na začátku Obřího dolu o zásah na celkové ploše asi tří hektarů. Další zásahy se v této lokalitě podle KRNAP neplánují, pouze případné zabezpečení cesty. Lesy by se tam měly obnovovat přirozenou cestou s podporou výsevu břízy. "Zbytek Obřího dolu a Modrého dolu je v zóně přírodní, ve kterých nebude žádný zásah, pouze výjimečně pro zajištění bezpečnosti návštěvníků," uvedl Jansa.

Loni v červnu po pádu stromu na auto na silnici do Malé Úpy zemřeli tři lidé. Strom spadl při poryvu větru. Správa KRNAP následně u silnice nechala preventivně pokácet několik stromů, které mohly být rizikové. Letos v lednu v Hertvíkovicích u Mladých Buků na projíždějící osobní auto spadl jiný strom. Řidič zraněním podlehl. Nešlo o území KRNAP, strom rostl na pozemku ŘSD.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

5.2.2024 06:59
naprosto správný inteligentní postup!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist