https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-mrtveho-zajice-na-litomericku-se-prokazala-tularemie-nemoc-prenosna-na-cloveka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U mrtvého zajíce na Litoměřicku se prokázala tularemie, nemoc přenosná na člověka

18.6.2020 00:51 | MNETĚŠ (ČTK)
Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky, šíří se přímým kontaktem. Zvířata stižená tularémií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit. Zdrojem přenosu jsou hlodavci.
Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky, šíří se přímým kontaktem. Zvířata stižená tularémií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit. Zdrojem přenosu jsou hlodavci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Litoměřicku potvrdily laboratorní testy tularemii u uhynulého zajíce. Nebezpečná nemoc je přenosná na člověka. Státní veterinární správa zavedla na tři měsíce v místě nálezu zajíce mimořádná opatření, řekl ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous.
 

Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky. V Ústeckém kraji v minulosti byla právě na Litoměřicku, v okolí zříceniny Hazmburk. Nyní je ohniskem Mnetěš, obec pod horou Říp.

Nemoc se šíří přímým kontaktem. "Nejčastěji onemocní myslivci nebo někdo, kdo manipuluje s nakaženou zvěří," uvedl Pilous. Do těla se dostává například přes poraněnou kůží. Nemoc může mít různé formy, může se projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, angínou a zápalem plic. Zvířata stižená tularémií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit.

Zdrojem přenosu jsou hlodavci. "Pozor se musí dávat třeba při přespávání někde ve stohu, pro přenos stačí kontakt s močí myši, která je přenašečem," upozornil ředitel.

V ochranném pásmu, které zahrnuje katastr obce Mnetěš, Vražkov a Ctiněves je zakázán odchyt zajíců a nařízeny jsou povinnosti uživatelům honiteb.

Na nemocného zajíce upozornili místní obyvatelé. Křeče zvířete a jeho malátný pohyb na poli natočila dívka na mobilní telefon. "Vzniklo podezření na otravu u zajíce, výsledky testů zatím nejsou, my jsme ale jednoznačně prokázali tularemii u tohoto kusu," uvedl Pilous.

Více o případu jsme psali v článku Případ podivné smrti obyčejného zajíce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

M

Marcela Jezberová

18.6.2020 09:18
Co to? Zajíce neotrávil zemědělec - není senzace - není diskuse? Tak doufám, že si to lidi aspoň přečtou. Jde totiž o uvedení křivého obvinění na pravou míru. V dnešní době něco jako bílá vrána :-(.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.6.2020 10:24 Reaguje na Marcela Jezberová
Milá paní, je to tak, tularemie je pro media zcela nezajímavá, ta tady řádila už v minulém století, když se zajíci přemnožili. Jo, kdyby pošel na Stutox II, to by bylo jiné kafe, to by ochránci už psali petice.
Jen by mě zajímalo, jestli je tularémie přenosná i na šelmy, když sežerou takového zajíce, to by mohlo být téma pro ochránce vlků..
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 11:01 Reaguje na Jiří Daneš
Obecně šelmy jsou proti tularemii poměrně rezistentní a potřebují dostat velkou infekční dávku,což je třeba zkonzumování celého zajíce, u psů se to stává, tak proč ne u vlka (teda u toho křížence, co se tady za vlka označuje).
Odpovědět
mr

19.6.2020 19:43 Reaguje na Hunter
Kolik těch případů čokla s tularemií znáte, pane rozumbrado??? Nebýt lišek a dravců, tak tu třeba zajíci dávno vůbec nebudou. A kolik se nalezlo kdy těchto zvířat pozitivních na tul. nebo bruc.? Řekl bych tak nula. První se tzv. "škodná" vymlátí a vytráví, a pak všichni čumí, že mají v revíru ohniska tularky nebo bruc.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 10:56 Reaguje na Marcela Jezberová
Jj, senzace se nekoná a tak najednou všichni eko držej hubu. Nedá se kydnout kýbl špíny na zemědělce, tak co s tím. Nějaká omluva je zřejmě pod jejich úroveň.
Odpovědět
mr

19.6.2020 20:01 Reaguje na Hunter
Pane vodborníku na rozlišování pohlaví zajíců běhajích po poli, před pár dny bylo video s otráveným zajochem po nějakém postříku (skonávajícím v křečích) na Seznam.cz. Natočila to malá děcka na mobil. Reakce zemědělců - my nic, my muzikanti. A vy tu zase plkáte ty svoje myslivecké nesmysly.
Odpovědět
MM

Martin Minarčík

21.6.2020 12:24 Reaguje na
Pane, jasně jsem uvedl, že žádná aplikace v uvedené dny občany neproběhla. A reportáž, jak jitrnice pasoucí po senzaci naženou nezletilé děti do ohniska nákazy Tularemie, je moc odborná a poučná - Jenom lži a demagogie.
Odpovědět
MG

Martin Grof

22.7.2020 22:53 Reaguje na Martin Minarčík
Pan MM neuvádí pravdu, v uvedeném čase v sousední kukuřici aplikoval směs hnojiva Lovodam a herbicid Titus. Místo nálezu zajíce bylo nedaleko.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.6.2020 13:08
Taky zvláštní, jak tenhle článek najednou zmizel z celkového přehledu a najít se á jen podle klíčového slova přes vyhledávání. Ale s tím redakce jistě nic společného nemá.
Odpovědět
mr

19.6.2020 19:47 Reaguje na Hunter
Zvláštní jste leda tady vy. Stačí narolovat zpravodajstí o týden z5.
Odpovědět
mr

20.6.2020 00:57 Reaguje na
Teď vidím, že leda o den zpět (z5).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist