https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ubytek-ledu-na-zemi-se-podle-vedcu-prekvapive-zrychlil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

26.1.2021 01:59 | ANCHORAGE (ČTK)
Hladina oceánů se za tři desetiletí vlivem tání pozemského ledu v Antarktidě, Grónsku a z horských ledovců zvedla v průměru o 3,5 centimetru. Z celkového objemu roční ztráty pochází 22 procent z horských ledovců, na něž připadá pouze jedno procento z objevu ledové vrstvy na zemském povrchu
Hladina oceánů se za tři desetiletí vlivem tání pozemského ledu v Antarktidě, Grónsku a z horských ledovců zvedla v průměru o 3,5 centimetru. Z celkového objemu roční ztráty pochází 22 procent z horských ledovců, na něž připadá pouze jedno procento z objevu ledové vrstvy na zemském povrchu
Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.
 

Glaciolog Thomas Slater z univerzity v Leedsu, který se na studii podílel, řekl, že změna je zřejmá lidem v oblastech, kde pitná voda pochází z horkých ledovců, nebo tam, kde zimní ledová vrstva na moři chrání pobřežní obydlí před bouřemi. Slater řekl, že nyní se ale o rychlé odtávání ledu začínají zajímat i obyvatelé oblastí vzdálených od polárních krajů. "Lidé si uvědomují, že i když je led od nich daleko, jeho tání pocítí také oni," řekl Slater, kterého citovala agentura Reuters.

Hladina oceánů se za tři desetiletí vlivem tání pozemského ledu v Antarktidě, Grónsku a z horských ledovců zvedla v průměru o 3,5 centimetru. Z celkového objemu roční ztráty pochází 22 procent z horských ledovců, na něž připadá pouze jedno procento z objevu ledové vrstvy na zemském povrchu, dodal Slater.

Úbytek ledu jej patrný i v Arktidě, kde v létě nebývale taje led v moři. Při loňských satelitních pozorováních vědci v arktické oblasti zaznamenali druhou nejmenší ledovou plochu za minulých 40 let. Odhalená mořská hladina je tmavá, takže pohltí více slunečních paprsků místo aby je led odrážel zpět, což je další zdroj regionálního oteplení. V celém světě se ve srovnání s předindustriálním obdobím průměrná teplota zvýšila v průměru o 1,1 stupně Celsia, ale v Arktidě je toto oteplování ve srovnání s průměrem dvojnásobné.

Na základě satelitního pozorování, místního měření a modelů britští vědci vypočítali, že v 90. letech na světě ročně v průměru ubývalo 0,8 bilionu tun ledu, v minulých letech je to ale 1,2 bilionu tun.

Geolog Gabriel Wolken, který se podílí na geologickém průzkumu na Aljašce, považuje za zajímavou kombinaci výpočtu úbytku ledu z ledovců, polárních moří a ledovcových tabulí. "Na Aljašce si už lidé důsledky ubývání ledu z ledovců uvědomují, změny jsou patrné na pohled," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

26.1.2021 08:10
už vidím ty davy fanatických popíračů tady v diskusi a jejich příspěvky á la "žába v hrnci s vodou na plotně"...tj."ještě dobrý, ještě dobrý, ještě dobrý..."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 18:21 Reaguje na Pavel Karel
Celé oteplování je jen strašení klimaalarmistů a korupce ekobyznysu, any mohl těžit gigamega miliard se státních rozpočtů. Paní Žarková má teorii že je to vliv Jupiteru a už v roce 2020 se to začne obracet, pan Kalenda má na to teorii "integrálu TSI" a píše to samý. Zajímavé je, že pan Vinkler i Šimůnek těmto pitomostem skutečně věří. A rozhodně nejsou sami.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

26.1.2021 21:02 Reaguje na Pavel Karel
Můžete mi vysvětlit, proč na jaře roztaje rychleji malý sněhuláček rychleji než veliký ?
Když byl v Evropě polární ledovec až v Polsku - tak ubýval pomalu.
Když nám zbyly jen polární čepičky tak ubývají rychle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 18:11
Co je na tom překvapivého, to fakt nevím. Všichni dělají modely na konzervativní úrovni a vůbec se nedívají na skutečnost, která je horší, než co straší klimaalarmisté.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist