https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/univerzitni-odbornici-pro-ostravskou-zoo-vyrobili-modely-ptacich-vajec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Univerzitní odborníci pro ostravskou zoo vyrobili modely ptačích vajec

30.3.2024 00:57 | OSTRAVA (ČTK)
Podkladek musí mít podobný vzhled jako pravé vejce, protože někteří ptáci jsou velmi vnímaví a každý podkladek nepřijmou.
Podkladek musí mít podobný vzhled jako pravé vejce, protože někteří ptáci jsou velmi vnímaví a každý podkladek nepřijmou.
Foto | Petr Vrána / Zoo Ostrava
Zaměstnanci VŠB - Technické univerzity Ostrava vyrobili pro ostravskou zoologickou zahradu modely vajec pro vybrané druhy ptáků. Podkladky zoo využívá u nezkušených ptačích rodičů, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

Připomněla, že při odchovu ptačích mláďat se občas stává, že zejména nezkušení rodiče neinkubují snůšku spolehlivě, hrozí rozbití vejce či jeho vykutálení z hnízda. "Jelikož se v řadě případů jedná o vzácné a ohrožené druhy, snažíme se ptákům pomoci, abychom zvýšili šanci na úspěšný odchov mláďat. Vejce proto ukládáme do umělé líhně. Hnízdícím ptákům je ale třeba vložit do hnízda podkladek, jinak by ztratili zájem o hnízdění," uvedl zoolog Petr Vrána.

Podkladek ale podle něj musí mít podobný vzhled jako pravé vejce, protože někteří ptáci jsou velmi vnímaví a každý podkladek nepřijmou. "Důležitý je nejen vzhled, ale i tvar, váha a správné těžiště. Ptáci při inkubaci vejce pravidelně otáčejí, a tak mohou podkladky rozeznat," doplnil Vrána.

Zoo se proto spojila s univerzitními odborníky na umělecké slévárenství, kteří vyrobili podkladky podle skutečných vajec. Využili k tomu umělou pryskyřici, kterou vylili do forem. Nepravé vejce pak ručně dobarvili netoxickými barvami.

Zoo Ostrava chová přes 120 druhů ptáků. Jejich vejce jsou velmi různorodá, a to nejen velikostí, ale i barvou. Některá vejce mají specifickou kresbu. Ptáci hnízdící v otevřených hnízdech či přímo na zemi mají většinou vejce zbarvená tak, aby co nejvíce splývala s prostředím. Dutinoví ptáci a ti, kteří umí vejce ochránit, mají naopak často pouze bílá.

"Použití vhodných podkladků je pro chovatele ptáků důležitá součást jejich chovatelského úsilí. Věříme, že tento společný počin se stane důležitým mezníkem v naší snaze o udržení životaschopné populace vzácných ptačích druhů v lidské péči a pomůže i dalším chovatelům," řekl Vrána.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist