https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/upiri-radi-saji-krev-se-svymi-prateli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Upíři rádi sají krev se svými přáteli

3.10.2021 07:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Upír obecný.
Upír obecný.
Upíří samice jsou schopné vytvářet si pouto nejen se svou rodinou a partnerem, ale také s ostatními upíry a mít tak “přátele”. Navzájem si spolu sdělují, komu se podařilo najít spícího živočicha a scházejí se, aby z něj společně sáli krev. Zjistila to nová studie provedená vědci z Ohio State University publikovaná v žurnálu PLOS Biology.
 
Na padesát samic upírů obecných (Desmodus rotundus) dostalo sledovací zařízení, které vědcům pomáhalo sledovat, jak se v noci pohybují a jakým způsobem loví. Zatímco zhruba polovina samic žila odjakživa ve volné přírodě, druhá polovina žila dva roky v zajetí. Všechny samice přitom spolu momentálně žijí v kolonii velkého dutého stromu v Panamě, odkud v noci vylétávají hledat zvěř, jejíž krev potom sají.

Během dvou týdnů mezi sebou mělo 50 samic na 400 tisíc jednotlivých interakcí. Analýza ukázala jednak to, že sociální pouto vytvořené mezi samicemi v zajetí přetrvává i následně ve volné přírodě. Ale především - upíří přátelé si navzájem pomáhají při lovu.

“Většina výzkumů se doposud zabývala především tím, jak se upíři chovají v koloniích, kde žijí. Nikdo ale už nestudoval to, zda se sociální vazby, které mezi sebou mají, projevují také, když nejsou v hnízdě,” komentuje spoluautor studie Geral Carter.

Upíři na lov sice vylétávají spíše sami, ale venku jsou schopni spolu komunikovat a informovat se o tom, komu se podařilo k potravě dostat. “Upíři se umějí koordinovat. Díky provázanosti vztahů, které si mezi sebou vytvářejí, tak benefitují z toho, že se některému z nich podařilo najít oběť a sát z ní krev,” pokračuje dál Carter.

Upír obecný měří kolem devíti centimetrů a žije ve střední a jižní Americe. Je to hematofág - živí se výhradně krví, nejčastěji spícího dobytka. Svými zuby dokáže vytvořit 7 mm širokou a 8 mm hlubokou ránu. Samice váží kolem 40 gramů a během jednoho dvacetiminutového krmení dokáže vysát 20 gramů krve.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.10.2021 07:46
To jsou panečku objevy! Psi štěkají odlišně podle druhu zvěře, upíři z kolonie mezi sebou komunikují, ještě chybí objevit, že studené pivo po protečení tělem se ohřeje, přičemž barva zůstává prakticky stejná.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.10.2021 08:43
Já to mám trošku jinak. Já piju krev svým přátelům.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist