Upíři rádi sají krev se svými přáteli
Během dvou týdnů mezi sebou mělo 50 samic na 400 tisíc jednotlivých interakcí. Analýza ukázala jednak to, že sociální pouto vytvořené mezi samicemi v zajetí přetrvává i následně ve volné přírodě. Ale především - upíří přátelé si navzájem pomáhají při lovu.
“Většina výzkumů se doposud zabývala především tím, jak se upíři chovají v koloniích, kde žijí. Nikdo ale už nestudoval to, zda se sociální vazby, které mezi sebou mají, projevují také, když nejsou v hnízdě,” komentuje spoluautor studie Geral Carter.
Upíři na lov sice vylétávají spíše sami, ale venku jsou schopni spolu komunikovat a informovat se o tom, komu se podařilo k potravě dostat. “Upíři se umějí koordinovat. Díky provázanosti vztahů, které si mezi sebou vytvářejí, tak benefitují z toho, že se některému z nich podařilo najít oběť a sát z ní krev,” pokračuje dál Carter.
Upír obecný měří kolem devíti centimetrů a žije ve střední a jižní Americe. Je to hematofág - živí se výhradně krví, nejčastěji spícího dobytka. Svými zuby dokáže vytvořit 7 mm širokou a 8 mm hlubokou ránu. Samice váží kolem 40 gramů a během jednoho dvacetiminutového krmení dokáže vysát 20 gramů krve.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
