USA se loni podle nové analýzy vzdálily splnění emisního cíle pro rok 2030
Údaj o nárůstu produkce emisí vychází z analýzy předběžných dat za rok 2021. Podle skupiny Rhodium Group emise zesílily rychleji než americká ekonomika, skupina přitom pracovala s odhadem meziročního nárůstu HDP o 5,7 procenta. Zároveň podle ní objem ročních emisí zůstal výrazně pod produkcí z doby před začátkem pandemie covidu-19 a byl o 17,4 procenta nižší než v roce 2005.
K navýšení emisí údajně přispěl 17procentní nárůst ve výrobě elektřiny z uhlí, který je připisován růstu cen plynu. Závislost na "nejšpinavějším" fosilním palivu podle nezávislé výzkumné skupiny meziročně vzrostla poprvé od roku 2014. Zároveň se na zesílení emisí nejvíce podílely energetický průmysl a doprava, kde produkce plynů způsobujících globální oteplování stoupla o 6,6 procenta, respektive deset procent.
Dnes publikované údaje podle deníku The Washington Post (WP) odpovídají zjištěním jiných odborníků o tom, že pandemie a s ní spojené narušení světové ekonomiky příliš nezpomalily akumulaci skleníkových plynů v atmosféře. Předpovídaný loňský nárůst také signalizuje, že pandemie v USA neurychlila přechod k "zelenějšímu" hospodářství, píše WP.
Americký prezident Joe Biden před rokem nastoupil do úřadu i se slibem ráznějšího boje proti klimatickým změnám a na jaře oznámil plán dosáhnout do roku 2030 snížení emisí o 50 až 52 procent. "Ukážeme světu, že Spojené státy nejen, že jsou zpátky u stolu, ale také, doufejme, příkladem pro ostatní," uvedl Biden na listopadovém klimatickém summitu ve Skotsku.
Jenže ústřední prvky jeho klimatické strategie se mu zatím nepodařilo prosadit. Nejzásadnější plány v tomto směru byly obsažené v masivním sociálním a ekologickém balíku, který alespoň prozatím ztroskotal v americkém Senátu. Už během zákulisních vyjednávání z něj vypadl ambiciózní návrh na trestání energetických společností, které by nedodržovaly cíle ohledně odklonu od fosilních paliv.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Pavel Hanzl
11.1.2022 17:28Tohle je dost důležitý údaj, my se něčím takovým pochlubit nemůžeme.
Darth Bane
11.1.2022 20:22 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
12.1.2022 10:25 Reaguje naSvatá Prostoto
12.1.2022 16:01 Reaguje na Pavel HanzlSoudruzi jsou na hovno, ale zcela upřímně ... on ten krach jednou přijde. Možná dříve, možná později, ale přijde. Vždycky přišel.
Pavel Hanzl
13.1.2022 08:08 Reaguje na Svatá ProstotoBřetislav Machaček
12.1.2022 10:39okecává a jede dál po starém. Získá tím ekonomickou výhodu v tom, že
odrbává ten odklon od uhlíkových paliv a má nižší náklady na energie.
Aktivní blbci se předhánějí v termínech odchodu od uhlí a ropy i za
cenu likvidace vlastní ekonomiky a snížení životní úroveň občanů. USA
náš vzor? Ouhá, asi v tomto ne a vzorem je kdo? Německo? Ouhá, to asi
nebude nejlepším vzorem, leda bychom zavřeli i naše jaderky, hory
osadili větrníky a natáhli další plynovod jako náhradu uhelek a jádra.
Pavel Hanzl
13.1.2022 08:12 Reaguje na Břetislav MachačekNěkteré budou počítat s jádrem, i když ten vítr mají.