https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uspech-roku-je-podle-brabce-prosazeni-baliku-odpadove-legislativy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úspěch roku je podle Brabce prosazení balíku odpadové legislativy

31.12.2020 01:32 | PRAHA (ČTK)
"Především se podařilo prosadit po šesti letech balík nové odpadové legislativy. Česká republika se tak od příštího roku vydá na cestu oběhového hospodářství a především na cestu, na které postupně skoncujeme se skládkováním a nastartujeme recyklaci," uvedl Brabec.
"Především se podařilo prosadit po šesti letech balík nové odpadové legislativy. Česká republika se tak od příštího roku vydá na cestu oběhového hospodářství a především na cestu, na které postupně skoncujeme se skládkováním a nastartujeme recyklaci," uvedl Brabec.
Licence | Volné dílo (public domain)
Jako největší letošní úspěch vidí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) prosazení balíku nové odpadové legislativy. K dalším vydařeným počinům podle něj patří přidání peněz na kotlíkové dotace. Naopak neúspěchem je podle ministra to, že dosud neskončilo vyšetřování havárie na Bečvě, která se stala 20. září, i prodleva ohledně tzv. invazní novely.
 

"Především se podařilo prosadit po šesti letech balík nové odpadové legislativy. Česká republika se tak od příštího roku vydá na cestu oběhového hospodářství a především na cestu, na které postupně skoncujeme se skládkováním a nastartujeme recyklaci, vzniknou nové recyklační kapacity, odpady budeme více využívat a stále méně skládkovat, ušetříme zdroje i životní prostředí," uvedl Brabec. Dodal, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) teď bude pracovat na uvedení nové legislativy v život. "Čekají nás semináře s obcemi i kraji, metodické vedení, vyhlášky a tak dále," podotkl.

Podle Brabce byly úspěšné i dotační programy, které lidem pomohly získat nové zdroje pitné vody, ekologický zdroj tepla či zateplit domy. "Sehnali jsme také další peníze na kotlíkové dotace, takže posíláme další peníze do krajů na projekty, které čekají v zásobnících. To jsou další tisíce lidí, které mohou tak okamžitě měnit starý kotel za nový, ekologický zdroj," doplnil Brabec. MŽP na podzim uvedlo, že krajům pošle navíc 600 milionů korun.

K neúspěchům přiřadil dvě věci "Jednak, že se zatím nepodařilo rozjednat ve Sněmovně tzv. invazní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. A samozřejmě mne trápí, že policie dosud neukončila vyšetřování havárie na Bečvě," uvedl ministr.

Podle Brabce poučení z ekologické katastrofy, při níž podle České inspekce životního prostředí do Bečvy unikly kyanidy, které otrávily desítky tun ryb, může přijít, až se zjistí viník a příčina havárie. Uvedl, že chápe frustraci lidí, kteří chtějí znát odpovědi "stejně jako on". "Na druhou stranu po podobné havárii v Draslovce Kolín v roce 2006 se zákony nijak nezměnily, vše zůstalo při starém. A my teď máme možnost, na základě zkušenosti z Bečvy, řadu věcí vylepšit," podotkl Brabec.

Z plánovaných kroků zmínil připravovanou novelu vodního zákona, která má například vymezit kompetence úřadů při řešení mimořádné havárie přesahující území obce či kraje. Řekl také, že vznikne jednotný registr výpustí do hlavních toků, neboť nyní jsou tyto informace roztříštěné.

"Už dříve jsme také oznámili, že legislativu dále chceme upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku, budeme jednat o snížení ohlašovacích prahů nebo rozšíření vějíře sledovaných látek, aby byly znečišťovatelé pod větší, a to i veřejnou kontrolou," řekl. Připomněl, že na Bečvu bude v rámci pilotního projektu umístěn přístroj pro dlouhodobý monitoring kvality vod.

Na dotaz ohledně situace v České inspekci životního prostředí (ČIŽP), kde v listopadu skončilo všech pět inspektorů oddělení CITES, Brabec řekl, že by tam v lednu měl nastoupit nový vedoucí oddělení a začít sestavovat tým.

Tým odborníků pod vedením Pavly Říhové, který v minulosti odhalil řadu případů pašování ohrožených rostlin a živočichů, svůj odchod odůvodnil špatnou atmosférou na pracovišti a chováním vůči podřízeným. Šéf ČIŽP Erik Geuss v reakci uvedl, že měl k práci týmu výhrady, blíže je neupřesnil. Někteří odborníci už dříve řekli, že vybudovat nový, kvalitní tým v ČIŽP nebude snadné a může to trvat roky.

"Je plně na odpovědností ředitele ČIŽP, aby celá agenda CITES nebyla odchodem týmu paní Říhové nijak dotčena," napsal Brabec. Ministr už dříve uvedl, že má zájem, aby tým Říhové spolupracoval s MŽP. Možnost spolupráce pro příští rok se podle jeho slov nyní připravuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Josef BIS

31.12.2020 09:27
Dobrý den, poslední v roce 2020. Jen doufám, že pan Brabec nechá prověřit co se na ČIŽIP stalo v minulosti, zabavování rostlin a dalších komodit, a hlavně někdo sepíše ty úspěchy a vydá knižně. Ale já se ptám, kde skončil zabavený majetek v řádu miliard jak píšou novináři???? Zabavený majetek je majetek státu. Jak s ním bylo naloženo pane minystře, kde je zaevidován , jak je opečováván , množen. Majetek státu. Tady je slabé místo. A NKU , co dělá, tady se jedná o miliardy jak píší pisálci. To si myslím, že je námět pro NEJVYŠŠÍ KONTROLNÍ ÚŘAD. Nikdo ho nesmí úkolovat ale jak donutit stát ve státě a úředníky aby konali když si mohou sami vybrat co budou šetřit. Sami a co chtějí. To je tedy kontrola. Sami a co chtějí.
Odpovědět
JB

Josef BIS

31.12.2020 09:31 Reaguje na Josef BIS
A jen doufám, že Ministr Brabec na to půjde tvrdě- minyyystersky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.12.2020 10:28
Pan ministr zjevně tápe . Problematika odpadů v ČR je v reálu na mizerné úrovni a nevidím ani náznak zlepšování. Hodně slov, žádné skutečné činy.
Přitom se jedná o problematiku podstatně závažnější než emise CO2.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

31.12.2020 13:36
Česká republika se tak od příštího roku vydá na cestu oběhového hospodářství a především na cestu, na které postupně skoncujeme se skládkováním a nastartujeme recyklaci, vzniknou nové recyklační kapacity, odpady budeme více využívat a stále méně skládkovat, ušetříme zdroje i životní prostředí," uvedl Brabec.

Co si pod tím máme představit. Zcela určitě dotace "kamarádům" na "správné recyklační technologie." Tyto dotační tituly budou zhruba na té bázi co byla v minulosti pekárenská linka pro Agrofert. Dále to bude znamenat, že se zde budou budovat "hladové zdi" ne nepodobné současné situaci při recyklaci směsných plastů. Optimismus pana Brabce je způsoben skutečností, že vznikla platforma, která způsobí větší přísun prostředků do SFŽP a tím může politická reprezentace nastartovat vyšší přerozdělovací proces (pod tímto heslem je potřeba si představit vysokou korupci a posílení principu socialistického hospodaření - obojí je špatně).

Mantra oběhového hospodářství je jen sen a přání socialistů, že zachraňují svět. Reálně se bude jednat z 80% jen a jen o tu korupci a nehospodárné nakládání s penězi. Největší radost v tomto okamžiku mají odpadářské firmy, které spolutvořily tento zákon. S odpadem je potřeba co nejvíce manipulovat a tím se rozšíří objem práce těchto firem. To je ten apel na obce, města a kraje, aby naslouchaly pokynům MŽP, aby v tomto duchu začaly měnit objednávky a smlouvy s odpadářskými firmami. Očekávám tento scénář, když poslechnete snížíme Vám poplatek, když neposlechnete budete mít tu nejvyšší sazbu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist