https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ankete-o-strom-roku-zatim-vede-lipa-ze-svitavska-hlasovani-vrcholi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V anketě o Strom roku zatím vede "zpívající" lípa ze Svitavska, hlasování vrcholí

3.9.2021 11:21 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Partnerství
V anketě o Strom roku zatím vede lípa rostoucí na Svitavsku. Hlasování po víkendu vstoupí do závěrečné tajné fáze, uvedl za pořadatelskou Nadaci Partnerství David Kopecký. Do letošního finále 20. ročníku ankety postoupilo 12 kandidátů ze sedmi krajů, porota vybírala ze 77 návrhů. V předchozím ročníku titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince U Lidmanů v Machově na Náchodsku.
 

Hlasuje se od 21. června do 12. září, o půlnoci na 6. září ale pořadatelé průběžné výsledky ankety utají. Pořadí na medailových pozicích je zatím těsné, s rozdílem několika desítek hlasů vede lípa z Telecí na Svitavsku, v závěsu jsou dub z Kozlovic na Frýdecko-Místecku a smrk z brněnské Ramešovy ulice. Kopecký uvedl, že každý z dvanáctky finalistů má šanci na vítězství. Lidé mohou podpořit své favority prostřednictvím DMS nebo na www.stromroku.cz.

Vítězný Strom roku nadace vyhlásí 22. září v Brně. Získá odborné arboristické ošetření. Stejně jako předchozí vítězové také bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety o Evropský strom roku.

Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince U Lidmanů v Machově na Náchodsku. Ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Jabloň, kožená reneta zimní, už přes sedm dekád poskytuje stín návštěvníkům hostince. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist