https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brasilii-demonstruji-tisice-indianu-proti-zakonu-jez-je-pripravi-o-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brasílii demonstrují tisíce indiánů proti zákonu, jež je připraví o území

26.8.2021 10:36 | BRASÍLIA (ČTK)
Mezi sérií nových opatření je mimo jiné návrh, aby za chráněná území původních obyvatel byla považována jen ta, která obývali indiáni v roce 1988, kdy byla vyhlášena současná brazilská ústava. Ostatní území, na nichž nyní indiáni žijí, by se tak otevřela pro těžbu nerostů a dřeva a chov dobytka.
Mezi sérií nových opatření je mimo jiné návrh, aby za chráněná území původních obyvatel byla považována jen ta, která obývali indiáni v roce 1988, kdy byla vyhlášena současná brazilská ústava. Ostatní území, na nichž nyní indiáni žijí, by se tak otevřela pro těžbu nerostů a dřeva a chov dobytka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíce indiánů protestují tento týden v brazilské metropoli proti několika vládním návrhům zákonů, které omezí jejich práva a připraví je o značná území, která se tak otevřou těžařským firmám a dalšímu odlesňování amazonského pralesa. Návrhy vlády prezidenta Jaira Bolsonara projednává parlament a v těchto dnech se jimi zabývá i nejvyšší soud, informovala agentura AFP.
 

Indiáni v pestrobarevných sporých oděvech a s typickými čelenkami bivakují v centru brazilské metropole od nedělního večera, ve středu jich tam bylo podle organizátorů na 6000 tisíc, uvedl server televize Deutsche Welle. Mnozí z nich označili tuto demonstraci za "nejdůležitější akci století". Brazilská vláda se shromáždění snažila zakázat, respektive odložit, s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru, což ale ve středu nejvyšší soud zamítl. Bolsonaro přitom proslul lehkovážným postojem k nemoci covid-19 a protikoronavirová opatření opakovaně kritizoval.

Mezi sérií nových opatření je mimo jiné návrh, aby za chráněná území původních obyvatel byla považována jen ta, která obývali indiáni v roce 1988, kdy byla vyhlášena současná brazilská ústava. Ostatní území, na nichž nyní indiáni žijí, by se tak otevřela pro těžbu nerostů a dřeva a chov dobytka, což by znamenalo další kácení amazonského pralesa. Ten je přitom považován za "plíce planety", ze 60 procent je na území Brazílie a hraje významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.

Indiáni ale namítají, že brát jako rozhodující rok 1988 je nespravedlivé, protože z četných území byli vyhnáni za diktatury v letech 1964 až 1985 a do roku 1988 se tam nestačili vrátit. "Tato genocidní vláda nás chce vyhladit. Vytrpěli jsme si toho už hodně a nejen nyní, ale v posledních pěti stech letech jsme zažili mnohé nespravedlnosti," citovala agentura AFP jednoho z účastníků demonstrace, který tak odkázal i na dobytí regionu Portugalskem.

Obavy z nové legislativy vyjádřil i zástupce OSN pro práva domorodých obyvatel Francisco Cali Tzay. "Pokud nejvyšší soud přijme (zákon) Marco temporal může tím spustit násilí vůči domorodým obyvatelům a konflikt v amazonském pralese," citovala Tzaye televize France24.

Bolsonaro od nástupu do úřadu v lednu 2019 udělal řadu kroků, za něž ho kritizovali ekologičtí aktivisté i ochránci práv domorodých obyvatel, kterých žije v Brazílii asi 900.000. Některé vládní návrhy v této oblasti zastavily soudy, uvedla AFP. Ta rovněž připomněla, že Bolsonarovi ve volební kampani pomohli finančně podnikatelé v masném průmyslu či dřevařské firmy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2021 11:39
Na indiány kašlem, školačce se vysmějem, klima necháme koňovi...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:34 Reaguje na Karel Zvářal
A budeme bečet, že nám někdo zdaňuje čoudy z uhelných elektráren. K tomu se ještě poděláme hrůzou před imigranty z vyschlých zemí a budem nadávat, že i u nás začne degradovat ŽP.
Normálka ropákistánu.
Odpovědět
va

vaber

26.8.2021 16:54
ukrást zem domorodcům byla a je naprostá samozřejmost ,Evropa v tom hrála prim a nyní ji to uprchlíci splatí i s úroky
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.8.2021 18:53 Reaguje na vaber
Co se stalo nejde odestát. Co je však obludné, je fakt, že to drancování bývalými kolonizátory v řadě případů stále trvá i přes veškeré deklarace o lítosti. Stačí kupříkladu připomenout, že když někdo někde najde vrak lodi naložené ukradeným indiánským zlatem, tak na prvním místě kvičí Španělé, že je to jejich zlato a domáhají se jeho vydání.
Stejně tak kupříkladu Anglie se svou hyperkorektní "rasovou politikou" prezentovanou jakousi obskurní představou, že smáznou vinu za tři staletí obchodování s otroky (mimochodem v té době jejich největším segmentem hospodářství) tím, že obsadí do role Anny Boleynové černošku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:31 Reaguje na Jakub Graňák
S otroky kšeftovali Američané, pokud vím.
Ale Číňané nebo Rusi ty lidi rovnou vraždili po desítkách miliónů, nebo je nechávali scípat v gulazích. Nevím, co je horší.
Američtí černoši by se do Afriky nevrátili ani náhodou, takové pokusy už dávno nastaly.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.8.2021 06:00 Reaguje na vaber
to nepomůže...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 11:28 Reaguje na vaber
Nejtvrdší a nejúspěšnější imperiální mocnost bylo Rusko, taky naloupežilo největší území i nejvíce surovinových zdrojů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist