V Indii uhynul jeden z gepardů převezených do země z Namibie

Samice jménem Sasha byla poslední tři měsíce v péči veterinářů. "Ostatním gepardům se vede velmi dobře. Čtyři z nich jsou nyní v divočině, loví a jsou neustále sledováni," dodal mluvčí.
Pět gepardích samic a tři samci byli převezeni z Namibie do indického Národního parku Kuno ve snaze vrátit tyto šelmy do volné přírody, kde byly před 70 lety vyhubeny. V únoru letošního roku do Indie přiletělo také 12 gepardů z Jihoafrické republiky.
Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, Střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle odhadu íránských úřadů z roku 2022 v zemi žije 12 jedinců.
Afričtí gepardi se liší od těch, kteří žili v Indii a jejichž poslední jedinec byl zabit v roce 1952. Populace gepardů v Africe je relativně stabilní, proto byl spuštěn "Projekt gepard", který je prvním pokusem přesídlit velké masožravé šelmy z jednoho kontinentu na druhý.
Část odborníků ale projekt kritizuje. Podle nich se afričtí gepardi mohou těžko přizpůsobovat svému novému domovu v Indii a mohli by se střetnout s levharty, kteří tu žijí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Slovan
30.3.2023 21:14Asijský gepard stále existuje, byť je jeho situace extrémně špatná. Ta zvířata by se měla z volné přírody v Íránu odchytit a měl by začít řízený chov s jediným cílem - budoucí návrat odchovaných jedinců zpět do přírody. A nejenom do Íránu, ale také třeba do Indie. Je to poslední možný krok, zvířat chovaných v zajetí je také minimum. U kondora kalifornského se to osvědčilo - jsem přesvědčen, že jinak by tento druh byl již také v kolonce "vyhynulý".
Tohle je prostě jakýsi marketingový projekt, nic víc. Chraňme gepardy z Afriky v Africe, ne v Indii, kde by měl žít úplně jiný poddruh.