https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-indonesii-vzniklo-muzeum-z-plastu-aby-upozornilo-na-krizi-v-oceanech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Indonésii vzniklo muzeum z plastů, aby upozornilo na krizi v oceánech

17.10.2021 04:20 | JAKARTA (ČTK)
Problém s plasty je v Indonésii velmi akutní. Tato ostrovní země je druhá na světě po Číně co do množství plastů, které končí v jejích mořích.
Problém s plasty je v Indonésii velmi akutní. Tato ostrovní země je druhá na světě po Číně co do množství plastů, které končí v jejích mořích.
Foto | Polina Tankilevitch / Pexels
Indonéští ekologové, kteří chtěli vyslat varovný vzkaz o zhoršujícím se znečištění oceánů plasty, vytvořili venkovní muzeum složené výhradně z vyhozených plastů. Jejich snahou je přesvědčit lidi, aby přehodnotili své zvyky a přestali používat lahve a sáčky na jedno použití, napsal zpravodajský server CNN.
 

Příprava expozice ve městě Gresik ve východní části ostrova Jáva trvala tři měsíce a tvoří ji více než 10 000 vyhozených plastových produktů od lahví a tašek po sáčky a brčka. Všechny části muzea nasbírali dobrovolníci ve znečištěných řekách a na plážích.

Ústředním bodem expozice je socha nazvaná Dewi Sri - tato bohyně prosperity je na Jávě široce uctívána. Její dlouhou sukni tvoří sáčky na jedno použití.

"Chtěli jsme lidem předat informaci, aby přestali používat jednorázové plasty," řekl zakladatel muzea Prigi Arisandi. "Je velmi těžké tyto plasty recyklovat. Měli bychom přestat používat jednorázové plasty, protože znečišťují oceány, které jsou naším zdrojem potravy," dodal.

Problém s plasty je v Indonésii velmi akutní. Tato ostrovní země je druhá na světě po Číně co do množství plastů, které končí v jejích mořích. Společně s Filipínami a Vietnamem jsou tyto čtyři země zodpovědné za více než polovinu všech plastů v oceánu. Indonéské snahy regulovat používání plastových obalů zatím přinášejí smíšené výsledky.

Muzeum se od svého otevření stalo oblíbeným místem, kam si lidé chodí pořizovat selfie, která pak sdílejí na sociálních sítích. "Začnu si kupovat lahve na pití, které se dají používat opakovaně," řekla studentka Ayu Chandra Wulanová, která expozici navštívila. "Když vidím, kolik je tu odpadu, jsem smutná," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist