V Indonésii vzniklo muzeum z plastů, aby upozornilo na krizi v oceánech
Indonesian museum made from plastic bottles, bags highlights marine crisis https://t.co/eILK9sjQsX pic.twitter.com/8YwxRED0lr
— Reuters (@Reuters) October 4, 2021
Příprava expozice ve městě Gresik ve východní části ostrova Jáva trvala tři měsíce a tvoří ji více než 10 000 vyhozených plastových produktů od lahví a tašek po sáčky a brčka. Všechny části muzea nasbírali dobrovolníci ve znečištěných řekách a na plážích.
Ústředním bodem expozice je socha nazvaná Dewi Sri - tato bohyně prosperity je na Jávě široce uctívána. Její dlouhou sukni tvoří sáčky na jedno použití.
"Chtěli jsme lidem předat informaci, aby přestali používat jednorázové plasty," řekl zakladatel muzea Prigi Arisandi. "Je velmi těžké tyto plasty recyklovat. Měli bychom přestat používat jednorázové plasty, protože znečišťují oceány, které jsou naším zdrojem potravy," dodal.
Problém s plasty je v Indonésii velmi akutní. Tato ostrovní země je druhá na světě po Číně co do množství plastů, které končí v jejích mořích. Společně s Filipínami a Vietnamem jsou tyto čtyři země zodpovědné za více než polovinu všech plastů v oceánu. Indonéské snahy regulovat používání plastových obalů zatím přinášejí smíšené výsledky.
Muzeum se od svého otevření stalo oblíbeným místem, kam si lidé chodí pořizovat selfie, která pak sdílejí na sociálních sítích. "Začnu si kupovat lahve na pití, které se dají používat opakovaně," řekla studentka Ayu Chandra Wulanová, která expozici navštívila. "Když vidím, kolik je tu odpadu, jsem smutná," dodala.
reklama