https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-karvine-se-chysta-vyzkumny-a-vzdelavaci-park-eden-za-tri-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Karviné se chystá výzkumný a vzdělávací park Eden za tři miliardy korun

13.8.2021 00:32 | KARVINÁ (ČTK)
Má jít o obří skleníky simulující různé klimatické podmínky postavené po vzoru z Anglie, kde jde o jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí.
Má jít o obří skleníky simulující různé klimatické podmínky postavené po vzoru z Anglie, kde jde o jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí.
Jedním z nejambicióznějších projektů, které Moravskoslezský kraj schválil pro financování z programu Spravedlivá transformace, je výzkumný a vzdělávací park Eden v Karviné. Má jít o obří skleníky simulující různé klimatické podmínky postavené po vzoru z Anglie, kde jde o jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí. Náklady na výstavbu parku Eden se odhadují na tři miliardy korun, řekl hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS).
 

Skleníky by vznikly v oblasti bývalého černouhelného Dolu ČSA a byly by vytápěny díky zbytkovému teplu z dolů. "Plánuje se tam simulovat, jak vypadalo Karvinsko v minulosti, to znamená rybníky a zemědělská krajina. Vědci tam budou zkoumat, co příroda dělá s krajinou, jak to urychlit, co naopak nepoužívat a podobně. Mezi tím budou chodit lidé a dívat se, jak tam stromy, kytky a zvířátka rostou. Ta symbióza v Anglii funguje velmi dobře i komerčně, takže předpokládám, že by se to mohlo povést i tady," řekl Unucka.

Projekt předložila opavská Slezská univerzita, která chce v Karviné založit novou fakultu, jež by se podle Unucky zabývala postiženými územími v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. "Slezská univerzita je přesvědčena, že zvládne tu vědeckovýzkumnou část, to znamená postavit fakultu, postavit skleníky," řekl náměstek.

Právě vybudování fakulty, skleníků a jejich vytápění by přišlo odhadem na tři miliardy korun. K tomu by ovšem bylo třeba postavit i komerční část, tedy hotely či restaurace. "V tuto chvíli máme rok na to, abychom našli strategického partnera, který zajistí hotely, restaurace. Pokud takový partner nebude, tak samozřejmě nebude ani Eden," řekl Unucka. Strategického partnera bude univerzita hledat spolu s Karvinou, která projekt podporuje.

"Myslím si, že čeští podnikatelé do toho půjdou. Věřím, že ten projekt bude úspěšný, protože je to něco, co Karvinou může nakopnout o 50 roků dopředu," řekl náměstek. V Británii jde podle něj o symbol úspěšné transformace. "Tato atrakce, která je napůl vědecká, napůl turistická přiláká každý rok více než milion lidí, kteří tam stráví pět a půl dne. Zaměstnává skoro 3500 lidí a je asi deset let hodnocená jako nejlepší turistická atrakce Anglie," řekl Unucka.

Angličané podle něj projekt nabízejí jako franšízu, takže odobné stavby se už ve světě budují, ale dosud žádná v kontinentální Evropě. Unucka řekl, že kraj má příslib od autora myšlenky Edenu, že by Slezskou univerzitu metodicky vedl.

Moravskoslezský kraj patří v Česku mezi regiony nejvíce závislé na uhlí, jejichž přechod na nízkouhlíkové hospodářství finančně významně podpoří Evropská unie. Kraj má dostat 18,9 miliardy korun.

Unucka řekl, že je rád, že kraj projekty pro Karvinsko schválil, protože jde o dobýváním uhlí nejvíce postižené území, kde je peněz opravdu potřeba. "Jsem rád, že projekty pro Karvinsko tvoří mix. Je tam průmyslová zóna, protože lidé někde musí pracovat, je tam záchrana šachty Gabriela, protože je potřeba poukázat na to, co tam bylo, je tam Eden. Jsem přesvědčený, že kombinace všech těchto projektů dokáže přenést Karvinou z dnešního neutěšeného stavu do 21. století a dá Karviné perspektivu," řekl Unucka.


reklama

 
Vlastimil Vyplel
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Martin Švancar

14.8.2021 01:17
Děsivé mrhání veřejnými penězi, ale opravdu děsivé
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

14.8.2021 10:01 Reaguje na Martin Švancar
proč děsivé mrhání ? byl bys radši kdyby tam postavili sklady ? sice určitě se tam pár desítek mega produpe ale to asi při každé velké stavbě. kolik peněz se prošustruje třeba při budování cyklostezek nebo dálnice ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist