V klimatické krizi jde skutečně o život planety, řekl Biden COP27 Aktualizováno
Americký prezident se také omluvil za to, že USA před jeho nástupem do funkce dočasně odstoupily od pařížské klimatické dohody. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Bidena Spojené státy splní emisní cíle do roku 2030. Při Bidenově projevu se postavilo několik demonstrantů s transparentem, píše agentura Reuters s odkazem na svědka. Prezidentovu řeč však nepřerušili.
Cílem Bidenova projevu bylo podle Reuters přesvědčit světové státníky, kteří přijeli do Egypta, aby se nevzdávali cíle odvrátit nejhorší dopady globálního oteplování, a to i v době, kdy svět čelí řadě krizí, včetně pokračující ruské války na Ukrajině a vysoké inflace.
"V této situaci je naléhavější než kdy jindy, abychom zdvojnásobili své závazky v oblasti klimatu. Ruská válka jen zvyšuje naléhavost potřeby zbavit svět závislosti na fosilních palivech," řekl americký prezident.
Bidenova administrativa krátce předtím představila domácí plán snížit emise metanu v ropném a plynárenském průmyslu USA.
Washington a EU se dnes rovněž chystají vydat společné prohlášení, v němž se zavážou k dalším opatřením týkajícím se metanu v ropném průmyslu, píše Reuters.
V egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch se od 6. listopadu koná 27. světová klimatická konference. Světoví státníci, ale také odborníci či zástupci nevládních organizací budou o hrozících rizicích plynoucích z globálního oteplování a nezbytných protiopatřeních jednat až do 18. listopadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (53)
Richard Vacek
11.11.2022 18:41Karel Zvářal
11.11.2022 19:03 Reaguje na Richard VacekBritánie chce zvýšit podíl lesů z 14 na 17% (nic moc, Teddy), ve Skotsku ty holé pláně na vysočině též bývaly zalesněné, což se má z větší části obnovit. Sice v hodině dvanácté, ale začínáme chápat, že zelené střechy to nevytrhnou, to je jen taková snobská úlitba.
Takže poděkování presidentovi Bidenovi za tato slova, neb čarodějnice (pořádají na ni/něho /v červené čepici/) hon, by toto nikdy nevypustil. A i ten téměř letní Martin říká, že je na čase s tím něco dělat. Příčin je více, ale viníkem je sodovčák...spolu s metanem unikajícím při těžbě. Bezuzdná těžba doprovázená úspěšnou reprodukcí nese své ovoce. Prostě, co si zasloužíme, toho se nám dostane...
Jiří Svoboda
11.11.2022 19:33 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
11.11.2022 19:42 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.11.2022 09:50 Reaguje na Karel ZvářalPokud se dnes ochrana klimatu chápe hlavně jako utrácení obrovských veřejných peněz směřujících do kapes "zelených" podnikatelů a nehledí se na efektivitu, je to, myslím, zaručená cesta do pekel.
Karel Zvářal
12.11.2022 10:14 Reaguje na Jiří SvobodaA pokud je na obnažené půdě vybudována síť odvodňovacích kanálů, meliorací a artézkých i běžných studní, voda, která krajinu dříve ochlazovala, najednou na povrchu chybí, čímž se tento rychleji prohřívá. A 7 mil km2 lesa za posledních 30 let je pořádná darda, to je plocha Austrálie, to už nejsou "nevýznamné vlivy", jak praví hoši z panelu!
Zemědělská půda většinou degraduje, ztrácí humus, potažmo vodozádržnost, takže člověk čerpá stále z větších hloubek. A pokud chybí velkoplošně voda, nemůže se nikdo divit stále delším obdobím sucha. Takže jen zopakuji: Klíma "SE" nemění, je aktivně člověkem ovlivňováno směrem k suchu ("bezvodí"). A dešťová voda když (konečně!) přijde, tak ji vyprahlá a na beton ztvrdlá zem nedokáže vsáknout a většina odproudí pryč, i s megatunami ornice. Prostě průmyslová dehydratace krajiny, antropocén.
Jiří Svoboda
12.11.2022 14:51 Reaguje na Karel ZvářalCo ale udělat (jaké účinné systémové opatření přijmout), aby se to mléko přestalo rozlévat a pozbíralo se to rozlité?
Chodit s injekční stříkačnou a konvičkou a občas nějakou loužičku nasát, evidentně nestačí, byť mnozí toto považují za řešení.
Karel Zvářal
12.11.2022 15:51 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.11.2022 19:49 Reaguje na Karel ZvářalJistě najdu spoustu způsobů, jak rvát veřejné peníze do kapes "zelených podnikatelů"
Richard Vacek
11.11.2022 21:17 Reaguje na Karel Zvářalhttp://letemlesem.cz/zajimavosti/v-ceskych-lesich-je-vice-nez-dvakrat-vice-lesu-nez-za-dob-marie-terezie/
Karel Zvářal
11.11.2022 21:30 Reaguje na Richard Vacekhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-souvisi-nejak-globalni-oteplovani-s-masivni-deforestaci-destneho-lesa
Vladimir Mertan
11.11.2022 19:53 Reaguje na Richard Vacekhttps://www.spiegel.de/spiegel/print/index-1986-33.html
"Katastrofa neprekvapila. Vedci včas varovali, ekológovia neúnavne demonštrovali. Napokon, aj politici si uvedomili vážnosť situácie – príliš neskoro: katastrofu, celosvetovú klimatickú krízu, už nebolo možné zastaviť. Teraz, v lete 2040, sa mrakodrapy New Yorku týčia ďaleko od pobrežia ako útesy z mora. Hamburg a Hongkong, Londýn, Káhira, Kodaň a Rím už dávno zaplavilo a pohltilo more. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie sa rozpadlo na súostrovie s Anglickom, Škótskom a Walesom, ktoré tvoria samostatné ostrovy. V Írsku pohltil stúpajúci príliv Atlantiku severné provincie; od južnej časti ostrova ho oddeľuje úžina.
Na pobrežiach všetkých kontinentov si more razí cestu do ústí veľkých riek. Tam, kde sa Níl a Ganga, Rýn a Amazonka vlievajú do mora, vznikli mohutné zálivy, ktoré siahajú hlboko do vnútrozemia. Cenné polia a pasienky sa navždy stratili.
Odkedy sa ľadové čiapky na dvoch póloch zeme topí čoraz rýchlejšie, more pohltilo celé krajiny. Dánsko, Holandsko, Belgicko a Bangladéš už neexistujú. Zaplavené boli veľké pobrežné oblasti USA, ale aj Číny a severnej Európy." Použil som automatický preklad Chrome, funguje celkom dobre.
Karel Zvářal
11.11.2022 20:04 Reaguje na Vladimir MertanDle německých meteorologů bude letošní zima mírná. Choďa po lese jsem vypozoroval, že ptáci to zjistili mnohem dříve, taková početnost před tuhou (či střední) zimou nebývá - to se pohnou do měst či směrem jih. Takže na plynu ušetříme:-)
Vladimir Mertan
11.11.2022 21:15 Reaguje na Karel ZvářalMajskú civilizáciu položilo takisto sucho, staroveký Rím dovážal množstvo obilia zo severnej Afriky, prakticky zo Sahary.
Proste celá história je plná veľmi razantných klimatických zmien jednak typu Veľkej doby ľadovej a potom zase náhleho oteplenia a topenia ľadovcov, alebo sa potom striedali oteplenia a ochladenia typu stredovekej teplej periódy, alebo zase Malej doby ľadovej.
Karel Zvářal
11.11.2022 21:50 Reaguje na Vladimir MertanŘíká se tomu "předběžná opatrnost"... já tedy kalhoty před Brodem nestahoval nikdy, ale choďa do přírody vidím ty změny zcela zřetelně. Člověk dokáže mnohé, ozelenit poušť, urbanizovat deštný prales, ale jako vedlejší účinky jsou rozlézající se pouště a sucha střídaná záplavami. A jako hlavní příčinu vidím nikoliv kysličník, ale nesprávné (devastační) hospodaření s půdou (a vodou). Ta absorbuje více tepla než les či louka, o asfaltu a betonu nemluvně.
Je rozdíl, jestli bydlíte v rohovém bytu, nebo uprostřed činžáku. Tak nějak vnímám rozdíly mezi antropickou a původní krajinou. I ten Řím zanikl pro nedostatek dobytka, které vyhoblované hory nedovedly uživit. V časech Mayů žily na Zemi desítky či stovky (?) milionů lidí. Dnes jich je sto až tisíckrát více a ta ratejna začíná být neobyvatelná...
Vladimir Mertan
11.11.2022 22:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
11.11.2022 22:28 Reaguje na Vladimir MertanV Arktidě našli Tiktaalika, rybu/plaza obývající rovníkové moře před cca 380 milony let. Ano, mění se póly, mění se klima. Jako ekolog vidím ty obrovské změny v diverzitě v průběhu 5-6 dekád. A mění se i klima kvůli podobné z-é exploataci krajiny, potažmo celé planety. Takže ty změny tu jsou, a nepovažuji je ani náhodou za přirozené. Je to vliv lidstva, které mění životní podmínky, biotopy i klima na planetě.
vaber
12.11.2022 09:48 Reaguje na Vladimir Mertantou lze určit stáří jen max 40000let a viděl jsem články ,které se na tuto metodu odvolávají a mluví o mnohem delší době, zjevně neznalost, datování podle vrtů v ledovcích je také velice diskutabilní, protože nikdo neví kolik vrstev roztálo a zmizelo
pokud jde o znečistění ledovců splodinami ,každý kdo zažil sníh ví ,že na jaře je starý sníh špinavý, ovšem každý taky ví, že během minulých desetitisíců let bylo mnoho sopečných výbuců které by musely znečistit a způsobit tání ledovců mnohem a mnohem větší nez dnešní splodiny, navíc, nový sníh špinavou vrstvu rychle zakryje
otázka je proč a kdy, bylo v Gronsku teplo ,proč byly za doby ledové všude ledovce a na Sibiři ne,
také, dle Milankovičových cyklů by měly ledovce v určitém období ,na severu přibývat a na jihu ubývat, podle náklonu osy rotace i takovou jsem viděl animaci změn ledovců na planetě ,to se dnes neděje, dnes mizí ledovce na polu jižním i severním
proč byla doba ledová a teplá období, Milankovičovy cykly, ani změny koncentrace CO2 to nedokáží vysvětlit ,ale odborníci se toho chytli protože nic lepšího nemají, přesná kalkulace vlivu CO2,tedy skleníkového efektu, není možná,
nicméně růst teplot na planetě může ohrozit život na planetě, o tom nemůže být pochyb,
planeta byla kdysi žhavá a prý i celá zmrzlá ,my nevíme proč ,jsou to jen dohady a to se může stát i v budoucnu ,dříve nebo později, proč ne nyní?
Pavel Hanzl
12.11.2022 10:25 Reaguje na vaberNa doby ledové a meziledové měly vliv nejen Milankovočovy cykly, ale i jiné astronomické jevy.
Prč by někde led a nikde n, je otázka třeba srážek atd. zemské klima je silně komplikovaný systém.
Ale jedno je dnes naprosto odlišné. rychlost těchto změn. Normálně a přirozeně se oteplovalo nejvyšší rychlostí asi 100x pomaleji, než dnes, takže ekosystém měl možnost se přizpůsobit.
Rázové změny nastávaly jen sopečnou činnostií (malá doba ledová) nebo nárazy asteriodu (vymření dinosaurů).
A vždy je provázely rozsáhlé vymírání a ničení celých ekosystémů.
Dnes je ta rychlost podobná, ale razance je x násobně vyšší.
Vladimir Mertan
12.11.2022 12:02 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
12.11.2022 14:55 Reaguje na Vladimir MertanTak se předveďte!
Richard Vacek
12.11.2022 15:19 Reaguje na Jiří SvobodaHlouběji do minulosti se rychlé změny obtížněji hledají, ale to neznamená, že nebyly. Jen se podívejte, jak rychle stoupala hladina moří po skončení doby ledové. Kam se na to současná změna hrabe.
Jiří Svoboda
12.11.2022 19:55 Reaguje na Richard VacekPokud má ale ta současná klimatická změna přírodní příčinu, myslíte, že bychom ji nebyli schopni detekovat? To jsme opravdu takoví neschopáci?
Možná by stálo za to, kdybyste si sám hledal trhliny ve svých představách.
Richard Vacek
12.11.2022 20:03 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.11.2022 16:16 Reaguje na Richard VacekNárůst teplot u nás může být klidně spojen i s nárůstem sucha a extrémům počasí a to by rozhodně nebyl důvod k radosti!
Vladimir Mertan
13.11.2022 07:39 Reaguje na Jiří SvobodaJH
13.11.2022 10:45 Reaguje na Richard VacekVladimir Mertan
12.11.2022 17:34 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.11.2022 20:01 Reaguje na Vladimir MertanVy si prostě pořád pletete lokální a globální události! Myslím, že aspoň trochu inteligentní člověk by už to pomalu mohl začít rozlišovat.
Vladimir Mertan
12.11.2022 21:14 Reaguje na Jiří Svobodavaber
13.11.2022 10:02 Reaguje na Vladimir Mertanto by znamenalo že mohou určit počasí v každém roce celé historie Země,kdy byly ledovce,
já se tomu mohu jen usmát ,čím ohromují plebs někteří odborníci
to je odvaha zvláště když vysvětlení teplot z vrtů v ledovcích jsou diskutabilní, ale připouštím ,že nic lepšího není
Jiří Svoboda
13.11.2022 16:36 Reaguje na Vladimir MertanNavíc "The causal mechanisms behind the timing and amplitude of D-O events remain uncertain. Suggestions of solar and oceanic causes have been made, but no clear proof is yet available." Možná fakt není dobré věřit kdejaké senzaci.
Současná globální klimatická změna má opravdu jediné plausibilní vysvětlení, a to antropogenní navyšování CO2 v atmosféře jako primární příčina + řada pozitivních zpětných vazeb.
Když už jste mi k dispozici, máte jiné vysvětlení kromě hrátek duchů?
vaber
13.11.2022 09:45 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
13.11.2022 10:04 Reaguje na vaberJiří Svoboda
13.11.2022 16:39 Reaguje na vabervaber
14.11.2022 07:47 Reaguje na Jiří Svobodatrochu bych to přirovnal k historii člověka ,kterou nám historici přesně vysvětlují ,ale jsou tam i velké otazníky ,o kterých raději mlčí
Pavel Hanzl
11.11.2022 22:46 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
12.11.2022 07:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.11.2022 10:28 Reaguje na Vladimir MertanRichard Vacek
11.11.2022 21:19 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
11.11.2022 22:41 Reaguje na Richard VacekPříklad: U nás nežije strom, který by vydržel teplotu vyšší, než +50°C. Se vzrůstem globální tepolty o jeden stupeň roste teplota v extrémech o +8 - +10°C. A už u nás naměřili +42°C.
Navíc středoevropský člověk má problém zvládat letní vedra +35°C, čtyřicítka ho totálně vyřazuje z práce nebo i pohybu venku.
Padesátku, stačí pár dní, asi nikdo už nepřežije.
Za jak dlouho tahle situace nastane?
Dobrý, třeba za 30 - 40 let.
A co dál?
Bude se stále oteplovat a to zrychleně.
Právě tohle je ten nehorší strašák, tohle je skutečná tragédie, jenže hlupy ropáčci to nechápou.
Richard Vacek
12.11.2022 07:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.11.2022 09:59 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
12.11.2022 15:22 Reaguje na Pavel HanzlJH
13.11.2022 10:40 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
11.11.2022 22:29 Reaguje na Richard VacekVytiskněte si na velký papír graf vývoje globálních teplot a sledujte ho tak dlouho, dokud nepochopíte, co znamená!
Věřím vám, i Studnička skoro pochopil kachňála!!
Jaroslav Studnička
12.11.2022 10:29 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák mu to opět nedávno dokázal.
Miroslav Vinkler
12.11.2022 06:02přečetl ?
Karel Zvářal
12.11.2022 06:38 Reaguje na Miroslav VinklerPomoc rozvojovým zemím bude znamenat intenzivnější exploataci krajiny, další kácení a vysoušení. V tepelné bilanci planety se opět posunneme k Vackovu optimu, které říká "čím tepleji, tím lépe". O nějaké úživnosti biotopu a následných souvislostech na COPě nepadne zřejmě ani slovo, to by byl píp-ismus...