V krajině na jihu Čech je nyní méně vody, než bývá zvykem ve stejném období
"Mezi aktuální situací a tím, jaké bude léto, nemůžeme hledat nějaké souvislosti. Nikdo neví, jaký bude zbytek dubna a května. Pokud budou srážkově příznivé, v létě může být vody dostatek," uvedl Vlasák.
Aktuálně je na řadě míst v řekách méně vody, než tomu bylo ve stejném období v minulých letech. Dokonce jsou místa, kdy je aktuální situace jednou z nejhorších za posledních 100 let. Vlasák však uvedl příklad z nedávné doby, kdy se zdánlivě nepříznivý vývoj změnil. "Na jaře roku 2020 bylo vody v krajině a v řekách ještě méně než nyní. Jenže v následujících měsících celkem dost pršelo a léto bylo z pohledu bilance vody příznivé," uvedl.
Meteorologové nyní hovoří o půdním suchu, které nejvíce způsobilo urychlení vegetace. Průměrná březnová teplota byla 6,4 stupně Celsia, což je o 3,6 stupně více, než činí normál za posledních 30 let. V minulých dnech navíc panovalo letní počasí, kdy v Českých Budějovicích teplota v neděli překonala hranici 30 stupňů Celsia. "V takových podmínkách začala vegetace růst o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Stromy, trávníky i květiny při tom startu vegetace spotřebují velké množství vody a berou ji právě z půdy, která je následkem toho suchá," řekl Vlasák.
Proměnlivost bilance vody však demonstruje i na jiném příkladě. Na začátku letošního roku byly v zemi dostatečné zásoby vody. Ovlivnilo to napadnutí velkého množství sněhu na začátku prosince, který následně roztál. Obleva s mírným deštěm zavinila zvednutí hladiny řek a v Českém Krumlově platil několik dní třetí stupeň povodňové aktivity. "A nyní se najednou bavíme o nedostatku vody. Proto stejně tak může být za pár týdnů situace úplně jiná," uvedl Vlasák.
reklama