https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-malochovu-drubeze-na-ceskobudejovicku-je-ptaci-chripka-cast-ptaku-uhynula?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V malochovu drůbeže na Českobudějovicku je ptačí chřipka, část ptáků uhynula

30.1.2023 15:52 | TRPNOUZE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
V malochovu drůbeže v obci Trpnouze na Českobudějovicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Přes víkendu zahynulo chovateli sedm slepic a šest perliček. Zbylých zhruba dvacet zvířat veterináři utratí. Je to letošní dvanácté ohnisko ptačí chřipky v zemi, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
reklama

 

Ohnisko je v malochovu ve vesnici Trpnouze, která je částí obce Hranice. "Chovatel nahlásil o uplynulém víkendu úhyn sedmi slepic a šesti perliček na svém hospodářství. V chovu se dále nachází 18 slepic a tři kachny, takzvaní indičtí běžci. U některých slepic byly příznaky onemocnění," uvedl Majer. Státní veterinární ústav Praha potvrdil u zvířat výskyt ptačí chřipky H5N1. Kolem ohniska vymezili veterináři ochranná pásma a zavedli mimořádná opatření.

Státní veterinární správa zakázala kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince v Česku venkovní chov drůbeže. V ČR se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Na konci roku se potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, a to ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Veterináři museli usmrtit téměř 750 000 nosnic. Letos museli kvůli ptačí chřipce utratit tisíce ptáků v Dobřenicích na Královéhradecku nebo v Lánech na Kladensku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist