V Německu povolili odstřel vlka, který roztrhal poníka rodiny šéfky Evropské komise
Mluvčí okresní správy listu TAZ řekla, že vlk útočil na hospodářská zvířata a zadávil mimo jiné několik ovcí, ale také krávy a jednoho koně. Oním koněm byl třicet let starý poník jménem Dolly, na kterého vlk zaútočil v září ve výběhu na louce. Patřil rodině političky Ursuly von der Leyenové, která předsedá Evropské komisi. "Celou rodinou ta zpráva hluboce otřásla," sdělila tehdy šéfka EK.
Podle TAZ se mluvčí odmítla vyjádřit k tomu, zda úřady začaly jednat právě kvůli tomu, že obětí vlka se stalo zvíře mediálně známé osoby.
Spolkový úřad pro ochranu přírody (BfN) koncem listopadu oznámil, že populace vlků v Německu se rozrůstá. Úřady evidují celkem 161 smeček, v nichž žije nejméně 1175 jedinců. Nejvíce vlků žije v Braniborsku (47 smeček), Dolním Sasku (34 smeček) a v Sasku (31 smeček). Hannover leží v Dolním Sasku.
Zvyšuje se i počet případů, kdy vlci napadají hospodářská zvířata. V roce 2021 bylo zaznamenáno 975 takových útoků, při kterých uhynulo, případně bylo zraněno 3374 hospodářských zvířat, především ovcí či koz.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (72)
Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 00:45Chudáci naši chovatelé. Nejsou činní v politice:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-urednici-zamitli-zabijeni-vlku-na-frydecko-mistecku-40415633
Slavomil Vinkler
11.12.2022 07:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
11.12.2022 07:43 Reaguje na Slavomil VinklerJarka O.
11.12.2022 08:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnkasmějící se bestie
11.12.2022 07:44 Reaguje na Slavomil VinklerZbyněk Šeděnka
11.12.2022 07:44 Reaguje na smějící se bestieVáclav John
11.12.2022 14:45 Reaguje na smějící se bestieJinak samozřejmě v rámci Německa to dělá jasný dojem dvojího metru.
Jaroslav Řezáč
12.12.2022 07:47 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
11.12.2022 09:47a možná i na napadení stáda kopytníků v Milovicích. Pak se možná teprve
vlkomilové zamyslí nad "výchovou" totálně hájených šelem, které ztrácejí
plachost a respekt před lidmi. Hloupým uspěcháním návratu vlků bez jejich
"výchovy" zničili už několik generací těchto šelem a několik generací bude
nyní trvat jim navrátit zpět plachost a respekt k lidem. Bude to tragické
pro vlky, kterým totální hájení vštípilo do mozků beztrestnost a drzost
s jakou se producírují před lidmi v centrech obcí. Dejte blbům moc a tak
to dopadne!
Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 10:15 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Vinkler
11.12.2022 10:39 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Řezáč
12.12.2022 07:51 Reaguje na Miroslav VinklerVáclav John
11.12.2022 15:14 Reaguje na Břetislav MachačekPřesto mi některé vaše argumenty přijdou, no řekněme zavádějící. Co myslíte tím "uspěcháním" návratu vlků? Vlci se u nás nikdy nevypouštěli (narozdíl mj. od sokolů, orlů skalních, rysů na Šumavě nebo místy bobrů), tj. jejich návrat nebyl žádným způsobem urychlen nebo uspěchán. K nám se vlci rozšířili ze Slovenska, ale hlavně z Polska a Německa, kde jejich populace výrazně narostla. Přesto by bylo absurdní tvrdit, že Poláci nebo Němci náš návrat vlků uspěchali. Tedy nechápu, jak to myslíte.
Absolutní ochrana byla nastavena vyhláškou z r. 1992, současný stav tedy trvá zhruba 30 let. Za tu dobu se, pokud vím, ve prospěch vlků nic nezměnilo, trvá status quo (absolutní ochrana). S tím, jak populace vlků u nás roste, přibývá (můj názor, ale asi ne jen můj) argumentů pro zahájení regulovaného odlovu se zaměřením na problematické jedince. Logicky nebudete střílet druh, který u nás funguje jen v malých počtech (to by nakonec odporovalo i legislativě EU, jejíž jsme součástí), pokud ale početnost naroste, pak to legálně možné je, jak vidíme i na příkladu některých jiných států, které jsou členy EU.
Karel Zvářal
11.12.2022 15:47 Reaguje na Václav JohnZ nuly na dvě sta za deset let je i dle mého názoru rychlý vzestup, neb není přítomna vzteklina, která by vlčí populci regulovala. Proto to má dělat člověk, a tam, kde nedělají problémy, ať žijí. Ale když dochází ke konfliktům, je dobré to řešit zavčasu, jinak se tento negativní postoj promítá do ostrakizace celé komunity ochranářů, a to i těch, kteří jsou pro uměřenou regulaci. Prostě jsem pro absolutní ochranu tam, kde o nich nevíme, ale kde škodí, je účelné (a správné) jejich chování usměrňovat od začátku. Řeči zbraní vlci rozumí.
Václav John
11.12.2022 18:33 Reaguje na Karel ZvářalSouhlasím.
Ad nárůsz vlčí populace + přístup - do značné míry to chápu, ten vývoj rozhodně nebyl intuitivní. Před cca 20 lety, tedy po roce 2000, byl stav velkých šelem u nás asi takový:
-medvěd nepravidelně, občas v Beskydech, jinde naprosto výjimečně
-vlk nepravidelně, občas v Beskydech, jinde naprosto výjimečně
-rys trvale na Šumavě + v předhůří, v menším počtu trvale v Beskydech, jinde ojediněle
Ve všech případech dalšímu šíření bránil nelegální odlov. Po 20 letech je u medvěda i rysa téměř naprosto stejná situace jako dnes, ale vlci se rozšířili na řadu míst. A to i tam, kde se rys, donedávna naše nejmíň ohrožená velká šelma, vůbec neobjevuje. Upřímně se přiznám, že takový vývoj jsem nečekal, spíš jsem čekal, že se rozšíří víc rys a vlci se možná trvale uchytí v Beskydech. Dobře, ještě chápu medvěda, pro kterého není jednoduché se pohybovat v poměrně hustě obydlené krajině, ale proč třeba rys, který prakticky nepůsobí hospodářské škody na zvířatech (reálně ano, ale marginálně) je mnohem víc limitován odlovem než vlk, které působí občas rozsáhlé škody, tomu nerozumím. Možná je prostě jen nelegální upytlačení rysa mnohem jednodušší než upytlačení vlka, kdo ví?
Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 18:46 Reaguje na Václav JohnVáclav John
11.12.2022 19:17 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPak máte Krušné hory, Jizerské hory nebo Doupovské hory - všechno rozsáhlá území, kde se zase až tolik lidí nepohybuje, přitom rys je tam výjimečně. Naproti tomu na Šumavě určitě není málo turistů, není to sice takový extrém jako na Sněžce, ale i tak jsou to obrovská čísla.
Nedávno byl rys delší dobu v Moravském krasu, pohyboval se několik měsíců v hustě navštěvovaném území a občas byl pozorován lidmi. Dostal obojek a byl telemetricky sledován, podle výsledků genetiky šlo o zvíře původem z Beskyd, žádného uprchlíka. V tom prostředí fungoval a "záhadně" zmizel krátce po tom, co se vybily baterky v obojku. Do té doby byl pravidelně na fotopastech, krátce potom zmizel. Moc nevěřím, že by to byla shoda náhod.
Petr Pekařík
22.1.2023 19:27 Reaguje na Václav JohnKarel Zvářal
11.12.2022 19:18 Reaguje na Václav JohnProtože nechat vše na samoregulaci, když nefunguje vzteklina, a argumentovat "dostatečnou" regulací dopravou, mi přijde fakt hloupé. Není tajemstvím, že jsem např. pro nepodporu poštolky budkami, protože mj. je nejvážnějším konkurentem sýčka v lovu hrabošů a pěvců v intravilánech. Krom toho ho pravděpodobně ohrožuje i přímo, kdy jsem opakovaně na ZD s repatrianty pozoroval nálety samice poštolky prakticky za tmy, těsně nad střechami budov, kde v tom čase měla být vystavena chráněná sovka. Jenže se neukazovali, ač tam byli. Bylo jen otázkou času a nepozornosti, kdy ho silnější predátor sejme. Podobně se chovají synantropizované straky, které sýčky pronásledují, jako vrány výra. Musí být neustále na pozoru, aby to neschytal. A mláďata jsou zvláště zranitelná. Takže kromě potravních záležitostí a predace kunou jsou i toto věci, které je třeba vzít v potaz, proč některé druhy jsou na ústupu až lokálního vymizení. Menší lasicovité loví vše od lišek, přes kuny, káně, sovy a kočky. Takže chceme-li mít od každého "aspoň něco", je třeba to řešit regulací silnější konkurence.
Zpátky k vlkovi. Ten rysovi často krade kořist, a pokud kočka včas neuteče, domnívám se, že samotný vlk možná, ale smečka určitě, ji nenechá odejít. A aby rys měl větší ochranu před pytláky, povolil bych slovenský model regulace vlka. Dlouhodobě to funguje, vlci tam jsou, stavy +- stejné. Totéž bych povolil u medvěda, rumunský model absolutní ochrany se mi nelíbí, natropí více škod, než že by medvědům nějak pomohl. Není nad kontrolovanou populaci, z poplatkového lovu je nějaký výtěžek, z upytlačeného kusu nemá stát ani spolek vůbec nic.
Takže ono je to špatně tak i tak, záleží na úhlu pohledu té které strany sporu. Proto nějaký kompromis a způsob uměřené regulace zbraní je nutný, jiné formy známé z posledních let se mi příčí, ale jsou také do značné míry důsledkem špatné politiky... Kohóóó?? Informovaní vědí, neinformovaní mají smůlu:-)
Václav John
11.12.2022 20:41 Reaguje na Karel Zvářalk predátorům obecně - nemám problém s jejich lovem, pokud je tam jasný a prokazatelný vliv na úbytek jiného druhu. Někde je to zcela evidentní (liška, prase divoké, kormorán), jinde diskutabilní. Třeba co se týká úbytku sýčka, myslím si, že na základě informací, které máme predátoři nejsou hlavní důvod úbytku.
Co se týká vztahu vlk-rys, tak jejich interakce v přírodě není častá, co jsem ale četl v přímém souboji (když už k němu vzácně dojde) většinou vyhrává rys, který je kupodivu schopný usmrtit dospělého vlka. V Bělorusku vzájemné interakce sledovali s předpokladem, že vlci dokáží potlačit výskyt rysa. Překvapivě zjistili, že jediní rysové, kteří byli usmrcení, byli zabití jiným rysem (dospělý samec usmrtil jiného dospělého samce), nezjistili žádný případ zabití rysa vlkem, ale naopak 6 případů zabití vlčích mláďat nebo nebo dospělých vlků rysem. Je to docela zajímavé čtení:
https://sidorovich.blog/2017/09/06/wolves-and-lynxes/
...intuitivně bych to čekal opačně - pokud se střetně v souboji 1:1 vlk s rysem, čekal bych, že vyhraje větší vlk. Zřejmě ale rys díky způsobu lovu má výhodu. Vlk kořist štve ve smečce, takže útočí ve finále na vyčerpaného jelena nebo divočáka, navíc ve větším počtu a zvíře se nedokáže bránit víc vlkům najednou. Rys je samotář, útočí na kořist ze zálohy a potřebuje usmrtit poměrně rychle.
Slováci pokud vím s lovem vlka loni skončili:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-konci-s-lovem-vlka-zaradilo-ho-mezi-chranena-zvirata
...jinak ale ten jejich model mi přišel poměrně funkční, až na to že počet odstřelených vlků byl okolo 150, což mi přišlo hodně (mnohem víc jak 10% populace ročně).
Karel Zvářal
11.12.2022 21:07 Reaguje na Václav JohnVlk vs. rys: na videu, které hledat nebudu, rys před vlkem utíká od kořisti, takže předpokládám, že z něho má strach. Infanticida bude zřejmě oboustranná, tak jako např. lvi vs. hyeny. A že rys zabíjí (i budoucí) konkurenci, podobně jako medvěd medvíďata, je asi častější, než je zdokumentováno.
O vlivu predace na snížení stavů spousty drobných druhů vůbec nepochybuji, byť se většina ohání "evolučním soužitím". Hodně se změnilo od doby, kdy došlo ke změně zákonů, a to i na územích, kde je krajina lepší než před časy jejich hojného výskytu... Takže na pohádky ovčí babičky si musíte najít někoho jiného.
Václav John
11.12.2022 22:48 Reaguje na Karel Zvářalad vliv predace - tak to dlouhodobé evoluční soužití platí za nějakých podmínek a dnes máme podmínky jiné. Nemůžeme čekat, že všechno co platilo v krajině bez smetišť a monokultur bude platit i v krajině, kde smětiště a monokultury jsou. Jiná věc ale je, že právě ty monokultury a intezivní zěmědělství mohou být hlavní příčinou úbytku drobné zvěře a predátoři jsou až na druhém místě.
Slovan
12.12.2022 13:06 Reaguje na Václav JohnPetr Pekařík
22.1.2023 19:33 Reaguje na Karel ZvářalBřetislav Machaček
11.12.2022 17:38 Reaguje na Václav Johnsousedé a začínají to už i řešit (viz ten vlk z článku).
Hasí sice až požár místo prevence, kterou musí být možnost
v prvé řadě problematické vlky samotáře a nebo vůdce smečky bohužel zlikvidovat. Pouze tak tu vznikne populace plachých šelem a nikoliv ti drzí vlci lovící v ohradě ovce před
zraky chovatelů bouchajících petardy a zahánějících je
holýma rukama, protože jim nesmí fyzicky ublížit. Uvedu
přirovnání s vrahem, kterého nechám vraždit v naději,
že ho to nepřestane bavit a nebo se k žádné oběti nikde nikdy nedostane, což je utopie. Tam, kde jsou vlci takto "vychováváni" loví pouze zvěř. Pokud ale pravidla poruší, tak jsou potrestáni. Kdysi se na horách říkalo, že jim "vyprášili kožich". Při tehdejším omezení střelných zbraní
u poddaných na držbu brokovnic to chápu tak, že to vyprášení proběhlo ptačími broky a tím to skončilo. Dnes je tu možnost alespoň gumových projektilů, které jsou opravdu bolestivé tak, že ve spojení s hlukem výstřelu jim do paměti vštípí, že člověk je predátor č.1. a je lépe se mu vyhnout. Pokud nebudeme dělat vůbec nic, tak tu vznikne pouze ta populace zaměřující se na lov domácích zvířat. Je nereálné oplocovat všechny pastviny na celém území tak důkladně, jak vnucují
chovatelům v pohraničí. Jenom těch pasteveckých psů by tu
bylo třeba tisíce a tisíce kilometrů důkladných plotů.
Odtrženost od reality je zde evidentní, protože vlk
se rád toulá a jednou je smečka tam a zítra možná někde
u Prahy a nebo u výběhu koní v Kladrubech. To pak bude
mazec stejný jako u poníka Lejnové. Řešme to preventivně,
protože to při počtu 200 kusů ještě lze, ale až tu budou
pouze takto zkažení vlci, tak to pro ně dopadne tragicky
a už nikdo nebude rozlišovat mezi vlky a zabijáky ovcí.
Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 17:53 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
11.12.2022 18:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnkapak byli poučeni DUHOU, že si to zavinil sám,
protože chodil tam, kam neměl a děla to, co
neměl, ač byl řádně proškolen na kurzech
"Vlčích hlídek".
Břetislav Machaček
11.12.2022 18:07 Reaguje na Břetislav Machačekochranáři tvrdí i u smrtelného napadení
člověka medvědem na Slovensku. Asi musíme
sedět pouze doma za těmi ploty a koukat
ven podobně jako zvířata v ZOO.
Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 18:22 Reaguje na Břetislav MachačekVáclav John
11.12.2022 18:22 Reaguje na Břetislav MachačekMůj osobní názor: ano, je určitě dobře, že stát, který chce vlky chránit se k problému do značné míry staví čelem a proplácí škody, které vlci působí a současně nabízí dotace na ochranu stád, případně nákup psů. Ale je otázka, jestli to dlouhodobě bude stačit, a obávám se, že ne, nebude, za předpokladu, že chceme aby nám fungovali drobní chovatelé ovcí i vlci a že nechceme oplotit celou republiku.
Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 18:51 Reaguje na Václav JohnVáclav John
11.12.2022 19:05 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNa druhou stranu tendence dodržovat zákony ze strany lovců ve Švédsku a Norsku je větší než u nás, takže u nich není takový problém s nelegálním lovem.
Karel Zvářal
11.12.2022 19:41 Reaguje na Václav JohnSlovan
11.12.2022 20:34 Reaguje na Václav Johnb) Jsou tam silné lovecké organizace - v těch zemích by samozřejmě mohlo a mělo žít víc těch zvířat.
c) Konkrétně ve Švédsku je distribuce vlků na relativně malém území uprostřed země.
d)Norsko je extrém, kdy vlci, medvědi ani rysové nejsou vesvěs tolerováni a na jejich území se pohybují vlastně jen díky Švédsku a vlkům, kteří od nich překročí hranice. Takovou politiku snad u nás jako vzor mít nechcem, ne?
e) Regulace u nás nastane, to je jasné. Ale tak jak říkáte - až za stavu, kdy to naší populaci neohrozí. Stav jako v Norsku by byl katastrofou!
Václav John
11.12.2022 22:58 Reaguje na Slovanhttps://www.theguardian.com/world/2022/may/24/sweden-aims-to-cull-wolf-population-by-as-much-as-half
...skandinávská populace cca 480 zvířat, tedy víc než 300, což byl dřívější pár let starý a dnes už neplatný údaj. To je sice míň než 700-800, i tak je to ale hodně málo vzhledem k ploše vhodných biotopů. Jestli máte jiný zdroj, pošlete prosím.
Věděl jsem o problémech s vlky v Norsku, ale netušil jsem, že je to stejné s medvědy a rysy. S ohledem na to, jak je Norsko obrovské, málo osídlené a prostor pro konflikty je menší, je to docela ostuda.
Až k regulaci dojde měla by striktně cílit na problematická zvířata. Jasně, problematické zvíře od toho co problémy nedělá nepoznáte, ale víte, že problémy se dějí v téhle oblasti a lov by měl být přednostně cílený tam. Jinak to nebude mít smysl.
Karel Zvářal
12.12.2022 08:04 Reaguje na Václav JohnSlovan
12.12.2022 09:45 Reaguje na Václav JohnNicméně třeba u Švédska čerpám z tohoto zdroje, který uvádí 450. Obecně se to samozřejmě rok co rok mění, proto se mohou vyskytovat i různé údaje.
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/interpellation/vargstammen-i-sverige_H910429
Je to bohužel tak. Norsko je v tomto ohledu příklad jak nepostupovat. Nikdy! Nebýt Švédů a jejich vlků, medvědů i rysů, tak se ta zvířata na území Norska nevyskytují vůbec.
Naprostý souhlas. Pokud regulace, pak s použitím logiky. Tedy regulace taková, která neohrozí naší vlčí populaci a cílená do oblastí, kde k problémům reálně dochází. Ne, že se začnou střílet hlava nehlava po celé republice, jak někteří navrhují.
Václav John
12.12.2022 18:08 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
12.12.2022 18:22 Reaguje na Václav JohnSlovan
13.12.2022 13:56 Reaguje na Václav JohnSlavomil Vinkler
11.12.2022 12:29Slovan
11.12.2022 14:08 Reaguje na Slavomil VinklerJarka O.
12.12.2022 09:55 Reaguje na SlovanSlovan
12.12.2022 12:41 Reaguje na Jarka O.Už dávno jsem pochopil, že vy nejste příznivkyní žádného druhu chráněného území a už vůbec ne NP. "Vyháněni" jsou především pastevci, kteří tam naženou svá stáda. Nejenom, že tím ničí ekosystém rezervace nadměrnou pastvou a v dobách nouze může chybět potrava divoké zvěři, ale pak jim krávu sežere lev a je průšvih. Jestli vám tak moc vadí, že tam jsou ta chráněná území s minimem lidí nebo úplně bez nich, je to tak trošku váš boj. Já tento přístup podporuji, místa je jinde dost a dost a nemusí to všude dopadnout jak třeba u nás. Mám rád tu jejich pravou a nefalšovanou divočinu...
Břetislav Machaček
11.12.2022 14:47 Reaguje na Slavomil Vinklera tak nějak si to představují někteří ochranáři u nás. Prostě
ZOO naruby s oplocenými poli, pastvinami a do přírody pouze
v džípu. Oni se totiž od dětství koukají v TV na africkou
divočinu a berou to jako vzor realizovatelný i tady.
Hunter
11.12.2022 21:22 Reaguje na Slavomil VinklerJosef Mozek
11.12.2022 13:11Břetislav Machaček
11.12.2022 14:39 Reaguje na Josef Mozekse specializuje na domácí zvířata po předchozím totálním hájení.
Nebýt poníka Lejnové, tak loví ty zvířata dál a DUHA jim poradí
2 m vysoké ploty na podezdívce, tři řady elektrických plotů a
pastevecké psy i na deset ovcí u málochovatelů s pastvinou v
centru obce.
Josef Mozek
11.12.2022 15:56 Reaguje na Břetislav MachačekZbyněk Šeděnka
11.12.2022 16:22 Reaguje na Josef MozekVlk bude žít kdekoliv, kde najde dostatek potravy a možnost úkrytu. Vzhledem k tomu, že vlci nežerou jenom ovce, ale i kozy, koně i krávy, znamenalo by to ukončení chovu veškerých hospodářských zvířat, která jsou pastvena. Kde bychom vzali náhradu masa? Museli bychom ji dovézt, což stojí nemalé peníze. Takže bychom měli mnohem větší díru ve státním rozpočtu, zato bychomměli vlky. A co se týče spotřeby masa, tak na tom nejsme zdaleka tak špatně, protože v USA se spotřebuje asi 120 kg na osobu,k což je zhruba o 50% více než u nás.
Karel Zvářal
11.12.2022 16:43 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlavomil Vinkler
11.12.2022 17:07 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlavomil Vinkler
11.12.2022 17:04 Reaguje na Josef MozekSlovan
11.12.2022 17:21 Reaguje na Slavomil VinklerZbyněk Šeděnka
11.12.2022 17:33 Reaguje na SlovanVáclav John
13.12.2022 11:50 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
11.12.2022 17:57 Reaguje na Slavomil VinklerNP jim nic nehrozí, ale mimo jim hrozí smrt.
Oni jsou velmi inteligentní a brzo pochopí, že
nemá smysl opouštět bezpečí a riskovat. Dokud
nebyli totálně chráněni(a v celé EU ani nejsou),
tak k takovým situacím jako nyní nedocházelo,
protože téměř každý pokus o napadení ovcí byl
potrestán. Nyní jim trest nehrozí, tak proč
pracně lovit zvěř, když jim chovatel nesmí
ubližovat?
Petr Pekařík
12.12.2022 06:44 Reaguje na Břetislav MachačekHunter
11.12.2022 17:25Zbyněk Šeděnka
11.12.2022 17:34 Reaguje na Hunterpavel peregrin
12.12.2022 08:05Jaroslav Vozáb
12.12.2022 08:44Břetislav Machaček
12.12.2022 09:06 Reaguje na Jaroslav Vozábvlci do středu vesnice. Člověk pro ně není nebezpečí, ale ochránce
a KRMIČ, který jim nabízí potravu. Degradace zvířat pokračuje a
už jsem tu psal o udržení zubrů v Bělověži příkrmem, aby si mimo
park nehledali potravu na okolních polích. Nevím jak to budou
praktikovat u šelem, když je krmení masem(újeď) v přírodě zakázáno.