https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nemecku-povolili-odstrel-vlka-ktery-roztrhal-ponika-sefky-evropske-komise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Německu povolili odstřel vlka, který roztrhal poníka rodiny šéfky Evropské komise

11.12.2022 00:42 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Úřady v severoněmeckém Hannoveru povolily odstřel vlka, který roztrhal 13 hospodářských zvířat, mezi nimi i poníka, který patřil šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Napsala o tom agentura DPA. Povolenka pro lovce platí do konce ledna 2023.
 

Mluvčí okresní správy listu TAZ řekla, že vlk útočil na hospodářská zvířata a zadávil mimo jiné několik ovcí, ale také krávy a jednoho koně. Oním koněm byl třicet let starý poník jménem Dolly, na kterého vlk zaútočil v září ve výběhu na louce. Patřil rodině političky Ursuly von der Leyenové, která předsedá Evropské komisi. "Celou rodinou ta zpráva hluboce otřásla," sdělila tehdy šéfka EK.

Podle TAZ se mluvčí odmítla vyjádřit k tomu, zda úřady začaly jednat právě kvůli tomu, že obětí vlka se stalo zvíře mediálně známé osoby.

Spolkový úřad pro ochranu přírody (BfN) koncem listopadu oznámil, že populace vlků v Německu se rozrůstá. Úřady evidují celkem 161 smeček, v nichž žije nejméně 1175 jedinců. Nejvíce vlků žije v Braniborsku (47 smeček), Dolním Sasku (34 smeček) a v Sasku (31 smeček). Hannover leží v Dolním Sasku.

Zvyšuje se i počet případů, kdy vlci napadají hospodářská zvířata. V roce 2021 bylo zaznamenáno 975 takových útoků, při kterých uhynulo, případně bylo zraněno 3374 hospodářských zvířat, především ovcí či koz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (72)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 00:45
Jak se šáhne Lejnové na majetek, jdou všechny ohledy stranou.
Chudáci naši chovatelé. Nejsou činní v politice:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-urednici-zamitli-zabijeni-vlku-na-frydecko-mistecku-40415633
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2022 07:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No je vidět, že jsme si všichni rovni, ale někteří (chovatelé) jsou si rovnější.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 07:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jestli je Lejnová stejná chovatelka jako ekonomka a politička, tak ta zvířata lituji.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.12.2022 08:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To ne, politika je jen vedlejšák na obživu sebe a poníků a pro zajištění ochrany jejího majetku před vlky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.12.2022 07:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Holt honorace, musí vždy něco extra !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.12.2022 07:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 07:44 Reaguje na smějící se bestie
Tohle by měli naši chovatelé použít jako precedens a hnát to vejš. Na mezinárodní úroveň.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.12.2022 08:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Okamžitě !
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 14:45 Reaguje na smějící se bestie
Problém je, že tohle úplně srovnatelné není. Nejsme součástí Německa, tj. máme v řadě věcí jinou legislativu. Nemůžu tedy argumentovat tím, že ve státě A je něco takto a tedy to nutně musí být stejné i ve státě B, to by jakýkoliv soud (i mezinárodní) smetl ze stolu.

Jinak samozřejmě v rámci Německa to dělá jasný dojem dvojího metru.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2022 07:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
mě by spíš zajímalo, jak rozeznají onoho vlka, který prý původně roztrhal poníka...jaká šéfka, takový parlament...hledat mozek, kde jsou jen emoce nedává smysl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 09:47
Zatím to je přestárlý poník Lejnové, ale ono dojde i na dostihové koně VIP
a možná i na napadení stáda kopytníků v Milovicích. Pak se možná teprve
vlkomilové zamyslí nad "výchovou" totálně hájených šelem, které ztrácejí
plachost a respekt před lidmi. Hloupým uspěcháním návratu vlků bez jejich
"výchovy" zničili už několik generací těchto šelem a několik generací bude
nyní trvat jim navrátit zpět plachost a respekt k lidem. Bude to tragické
pro vlky, kterým totální hájení vštípilo do mozků beztrestnost a drzost
s jakou se producírují před lidmi v centrech obcí. Dejte blbům moc a tak
to dopadne!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 10:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Vlkomilové se nezamyslí. Nemají čím. Na ně je třeba použít stejnou metodu, jakou používají a doslova je přeřvat. Aby nebylo slyšet tu jejich mantru o plošné užitečnosti vlků.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.12.2022 10:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Spíše je internovat v ústavech pro choromyslné .Přínos vlků pro kulturní krajinu - to už není názor ale diagnóza.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.12.2022 07:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
jestli to spíš nevypovídá něco o vás.
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 15:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Na úvod říkám, že jsem zastánce regulovaného lovu vlků, protože nevidím jiné dlouhodobé řešení.

Přesto mi některé vaše argumenty přijdou, no řekněme zavádějící. Co myslíte tím "uspěcháním" návratu vlků? Vlci se u nás nikdy nevypouštěli (narozdíl mj. od sokolů, orlů skalních, rysů na Šumavě nebo místy bobrů), tj. jejich návrat nebyl žádným způsobem urychlen nebo uspěchán. K nám se vlci rozšířili ze Slovenska, ale hlavně z Polska a Německa, kde jejich populace výrazně narostla. Přesto by bylo absurdní tvrdit, že Poláci nebo Němci náš návrat vlků uspěchali. Tedy nechápu, jak to myslíte.

Absolutní ochrana byla nastavena vyhláškou z r. 1992, současný stav tedy trvá zhruba 30 let. Za tu dobu se, pokud vím, ve prospěch vlků nic nezměnilo, trvá status quo (absolutní ochrana). S tím, jak populace vlků u nás roste, přibývá (můj názor, ale asi ne jen můj) argumentů pro zahájení regulovaného odlovu se zaměřením na problematické jedince. Logicky nebudete střílet druh, který u nás funguje jen v malých počtech (to by nakonec odporovalo i legislativě EU, jejíž jsme součástí), pokud ale početnost naroste, pak to legálně možné je, jak vidíme i na příkladu některých jiných států, které jsou členy EU.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2022 15:47 Reaguje na Václav John
Tím je myšleno zřejmě to, že k regulaci problémových smeček mělo docházet od začátku, a ne až v momentě, kdy bude splněna (neznámá, tajemná) kvóta) těch, kteří se sběrem trusu vlka živí.

Z nuly na dvě sta za deset let je i dle mého názoru rychlý vzestup, neb není přítomna vzteklina, která by vlčí populci regulovala. Proto to má dělat člověk, a tam, kde nedělají problémy, ať žijí. Ale když dochází ke konfliktům, je dobré to řešit zavčasu, jinak se tento negativní postoj promítá do ostrakizace celé komunity ochranářů, a to i těch, kteří jsou pro uměřenou regulaci. Prostě jsem pro absolutní ochranu tam, kde o nich nevíme, ale kde škodí, je účelné (a správné) jejich chování usměrňovat od začátku. Řeči zbraní vlci rozumí.
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 18:33 Reaguje na Karel Zvářal
"Prostě jsem pro absolutní ochranu tam, kde o nich nevíme, ale kde škodí, je účelné (a správné) jejich chování usměrňovat od začátku. Řeči zbraní vlci rozumí."
Souhlasím.

Ad nárůsz vlčí populace + přístup - do značné míry to chápu, ten vývoj rozhodně nebyl intuitivní. Před cca 20 lety, tedy po roce 2000, byl stav velkých šelem u nás asi takový:
-medvěd nepravidelně, občas v Beskydech, jinde naprosto výjimečně
-vlk nepravidelně, občas v Beskydech, jinde naprosto výjimečně
-rys trvale na Šumavě + v předhůří, v menším počtu trvale v Beskydech, jinde ojediněle

Ve všech případech dalšímu šíření bránil nelegální odlov. Po 20 letech je u medvěda i rysa téměř naprosto stejná situace jako dnes, ale vlci se rozšířili na řadu míst. A to i tam, kde se rys, donedávna naše nejmíň ohrožená velká šelma, vůbec neobjevuje. Upřímně se přiznám, že takový vývoj jsem nečekal, spíš jsem čekal, že se rozšíří víc rys a vlci se možná trvale uchytí v Beskydech. Dobře, ještě chápu medvěda, pro kterého není jednoduché se pohybovat v poměrně hustě obydlené krajině, ale proč třeba rys, který prakticky nepůsobí hospodářské škody na zvířatech (reálně ano, ale marginálně) je mnohem víc limitován odlovem než vlk, které působí občas rozsáhlé škody, tomu nerozumím. Možná je prostě jen nelegální upytlačení rysa mnohem jednodušší než upytlačení vlka, kdo ví?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 18:46 Reaguje na Václav John
Podle mě se rys cíleně vyhýbá oblastem, kde je pohyb lidí jako na Václaváku. Proto třeba Krkonoše, i když by byly ideální pro výskyt rysa, tuhle šelmu na svém území nemají. Vlkovi to evidentně nevadí a podle zpráv ze západní Evropy je schopen fungovat i v těsném sousedství lidí.
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 19:17 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To si úplně nemyslím, podle telemetrie se rys lidem zase až tolik nevyhýbá, jen prostě se dokáže dobře schovat, takže o něm nevíte. Každopádně máte Jeseníky, kde svého času existovala populace rysa větší než v Beskydech, někdy v 90. letech byla vystřílena a od té doby se tam občas objeví jednotlivé kusy. Přitom v lesích v Beskydech potkáte podle mých zkušeností víc lidí než v Jeseníkách a biotopy jsou tam mnohem zajímavější než v Beskydech. I proto se o Beskydech nikdy neuvažovalo jako o národním parku, ale o Jeseníkách ano.

Pak máte Krušné hory, Jizerské hory nebo Doupovské hory - všechno rozsáhlá území, kde se zase až tolik lidí nepohybuje, přitom rys je tam výjimečně. Naproti tomu na Šumavě určitě není málo turistů, není to sice takový extrém jako na Sněžce, ale i tak jsou to obrovská čísla.

Nedávno byl rys delší dobu v Moravském krasu, pohyboval se několik měsíců v hustě navštěvovaném území a občas byl pozorován lidmi. Dostal obojek a byl telemetricky sledován, podle výsledků genetiky šlo o zvíře původem z Beskyd, žádného uprchlíka. V tom prostředí fungoval a "záhadně" zmizel krátce po tom, co se vybily baterky v obojku. Do té doby byl pravidelně na fotopastech, krátce potom zmizel. Moc nevěřím, že by to byla shoda náhod.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.1.2023 19:27 Reaguje na Václav John
Prostě krmení pro vlky běhá všude po kopcích na pastvinách habaděj. Pro rysa ne, takže má normální vrhy, ne nadprůměrné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2022 19:18 Reaguje na Václav John
Tak to jsme na podobné vlně. Právě v zájmu ochrany jiných predátorů, počínajíc rysem, přes dravce, sovy, ale i předvčírem probírané lasičky, jsem pro uměřenou regulaci. Vlkem jako "ikonou" v první řadě.

Protože nechat vše na samoregulaci, když nefunguje vzteklina, a argumentovat "dostatečnou" regulací dopravou, mi přijde fakt hloupé. Není tajemstvím, že jsem např. pro nepodporu poštolky budkami, protože mj. je nejvážnějším konkurentem sýčka v lovu hrabošů a pěvců v intravilánech. Krom toho ho pravděpodobně ohrožuje i přímo, kdy jsem opakovaně na ZD s repatrianty pozoroval nálety samice poštolky prakticky za tmy, těsně nad střechami budov, kde v tom čase měla být vystavena chráněná sovka. Jenže se neukazovali, ač tam byli. Bylo jen otázkou času a nepozornosti, kdy ho silnější predátor sejme. Podobně se chovají synantropizované straky, které sýčky pronásledují, jako vrány výra. Musí být neustále na pozoru, aby to neschytal. A mláďata jsou zvláště zranitelná. Takže kromě potravních záležitostí a predace kunou jsou i toto věci, které je třeba vzít v potaz, proč některé druhy jsou na ústupu až lokálního vymizení. Menší lasicovité loví vše od lišek, přes kuny, káně, sovy a kočky. Takže chceme-li mít od každého "aspoň něco", je třeba to řešit regulací silnější konkurence.

Zpátky k vlkovi. Ten rysovi často krade kořist, a pokud kočka včas neuteče, domnívám se, že samotný vlk možná, ale smečka určitě, ji nenechá odejít. A aby rys měl větší ochranu před pytláky, povolil bych slovenský model regulace vlka. Dlouhodobě to funguje, vlci tam jsou, stavy +- stejné. Totéž bych povolil u medvěda, rumunský model absolutní ochrany se mi nelíbí, natropí více škod, než že by medvědům nějak pomohl. Není nad kontrolovanou populaci, z poplatkového lovu je nějaký výtěžek, z upytlačeného kusu nemá stát ani spolek vůbec nic.

Takže ono je to špatně tak i tak, záleží na úhlu pohledu té které strany sporu. Proto nějaký kompromis a způsob uměřené regulace zbraní je nutný, jiné formy známé z posledních let se mi příčí, ale jsou také do značné míry důsledkem špatné politiky... Kohóóó?? Informovaní vědí, neinformovaní mají smůlu:-)
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 20:41 Reaguje na Karel Zvářal
Myslím, že se nakonec shodneme v mnoha věcech. V některých sice ne, ale to je normální, názory se liší a kdyby měli všichni stejný názor, nemělo by smysl o ničem diskutovat.

k predátorům obecně - nemám problém s jejich lovem, pokud je tam jasný a prokazatelný vliv na úbytek jiného druhu. Někde je to zcela evidentní (liška, prase divoké, kormorán), jinde diskutabilní. Třeba co se týká úbytku sýčka, myslím si, že na základě informací, které máme predátoři nejsou hlavní důvod úbytku.

Co se týká vztahu vlk-rys, tak jejich interakce v přírodě není častá, co jsem ale četl v přímém souboji (když už k němu vzácně dojde) většinou vyhrává rys, který je kupodivu schopný usmrtit dospělého vlka. V Bělorusku vzájemné interakce sledovali s předpokladem, že vlci dokáží potlačit výskyt rysa. Překvapivě zjistili, že jediní rysové, kteří byli usmrcení, byli zabití jiným rysem (dospělý samec usmrtil jiného dospělého samce), nezjistili žádný případ zabití rysa vlkem, ale naopak 6 případů zabití vlčích mláďat nebo nebo dospělých vlků rysem. Je to docela zajímavé čtení:
https://sidorovich.blog/2017/09/06/wolves-and-lynxes/
...intuitivně bych to čekal opačně - pokud se střetně v souboji 1:1 vlk s rysem, čekal bych, že vyhraje větší vlk. Zřejmě ale rys díky způsobu lovu má výhodu. Vlk kořist štve ve smečce, takže útočí ve finále na vyčerpaného jelena nebo divočáka, navíc ve větším počtu a zvíře se nedokáže bránit víc vlkům najednou. Rys je samotář, útočí na kořist ze zálohy a potřebuje usmrtit poměrně rychle.

Slováci pokud vím s lovem vlka loni skončili:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-konci-s-lovem-vlka-zaradilo-ho-mezi-chranena-zvirata
...jinak ale ten jejich model mi přišel poměrně funkční, až na to že počet odstřelených vlků byl okolo 150, což mi přišlo hodně (mnohem víc jak 10% populace ročně).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2022 21:07 Reaguje na Václav John
Dávám spíše na vlastní úsudek, než cizí, tendenční, hojně citované články, viz třeba labuť s jícnem plným broků...

Vlk vs. rys: na videu, které hledat nebudu, rys před vlkem utíká od kořisti, takže předpokládám, že z něho má strach. Infanticida bude zřejmě oboustranná, tak jako např. lvi vs. hyeny. A že rys zabíjí (i budoucí) konkurenci, podobně jako medvěd medvíďata, je asi častější, než je zdokumentováno.

O vlivu predace na snížení stavů spousty drobných druhů vůbec nepochybuji, byť se většina ohání "evolučním soužitím". Hodně se změnilo od doby, kdy došlo ke změně zákonů, a to i na územích, kde je krajina lepší než před časy jejich hojného výskytu... Takže na pohádky ovčí babičky si musíte najít někoho jiného.
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 22:48 Reaguje na Karel Zvářal
Vlastní úsudek je důležitá věc, ale rozhodně to není jistota, že bude správný. Ale ano, určitě je to lepší než věřit všemu, co se někde píše ("říkali to v televizi, tak je to pravda").

ad vliv predace - tak to dlouhodobé evoluční soužití platí za nějakých podmínek a dnes máme podmínky jiné. Nemůžeme čekat, že všechno co platilo v krajině bez smetišť a monokultur bude platit i v krajině, kde smětiště a monokultury jsou. Jiná věc ale je, že právě ty monokultury a intezivní zěmědělství mohou být hlavní příčinou úbytku drobné zvěře a predátoři jsou až na druhém místě.
Odpovědět
Sl

Slovan

12.12.2022 13:06 Reaguje na Václav John
Bude-li mít drobná zvěř dostatek potravy i úkrytů, pak se jí bude dařit i s těmi predátory. Jenže ani jedno dneska většinou nemá. Kdo ještě nečetl knihu Tiché jaro od Rachel Carson, pak všem doporučuji. Intezivní zěmědělství je tou hlavní příčinou mizení mnoha druhů... o tom jsem přesvědčen. tačí se podívat na takovou koroptev. Její pokles začal dávno před tím, než začali stoupat počty predátorů. Vše začalo již v roce 1970 (možná i dřív) kdy byl odhad nějakých 800 000, o deset let později pak už ale pouze 300 000.. o dalších 10 let 150 000.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.1.2023 19:33 Reaguje na Karel Zvářal
A co predace mladých od výra ? Na filmu z BRD výr lovil pyžamáky bachně před ryjem
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 17:38 Reaguje na Václav John
Už vám to popsal pan Zvářal. Jde o to, že to uspěchali už
sousedé a začínají to už i řešit (viz ten vlk z článku).
Hasí sice až požár místo prevence, kterou musí být možnost
v prvé řadě problematické vlky samotáře a nebo vůdce smečky bohužel zlikvidovat. Pouze tak tu vznikne populace plachých šelem a nikoliv ti drzí vlci lovící v ohradě ovce před
zraky chovatelů bouchajících petardy a zahánějících je
holýma rukama, protože jim nesmí fyzicky ublížit. Uvedu
přirovnání s vrahem, kterého nechám vraždit v naději,
že ho to nepřestane bavit a nebo se k žádné oběti nikde nikdy nedostane, což je utopie. Tam, kde jsou vlci takto "vychováváni" loví pouze zvěř. Pokud ale pravidla poruší, tak jsou potrestáni. Kdysi se na horách říkalo, že jim "vyprášili kožich". Při tehdejším omezení střelných zbraní
u poddaných na držbu brokovnic to chápu tak, že to vyprášení proběhlo ptačími broky a tím to skončilo. Dnes je tu možnost alespoň gumových projektilů, které jsou opravdu bolestivé tak, že ve spojení s hlukem výstřelu jim do paměti vštípí, že člověk je predátor č.1. a je lépe se mu vyhnout. Pokud nebudeme dělat vůbec nic, tak tu vznikne pouze ta populace zaměřující se na lov domácích zvířat. Je nereálné oplocovat všechny pastviny na celém území tak důkladně, jak vnucují
chovatelům v pohraničí. Jenom těch pasteveckých psů by tu
bylo třeba tisíce a tisíce kilometrů důkladných plotů.
Odtrženost od reality je zde evidentní, protože vlk
se rád toulá a jednou je smečka tam a zítra možná někde
u Prahy a nebo u výběhu koní v Kladrubech. To pak bude
mazec stejný jako u poníka Lejnové. Řešme to preventivně,
protože to při počtu 200 kusů ještě lze, ale až tu budou
pouze takto zkažení vlci, tak to pro ně dopadne tragicky
a už nikdo nebude rozlišovat mezi vlky a zabijáky ovcí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 17:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Já se sice opakuji, ale v Nizozemí povolily úřady lidem použít na zastrašení vlků paintballovou zbraň. Takže když tam půjde člověk na houby, kromě košíku a nože potáhne ještě paintbalku. A takoví vlci se klidně dostanou i k nám. Budeme nečinně čekat, až tito vlci zabijí prvního člověka?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 18:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Asi ano, ale ať je to alespoň vlkomil, abychom
pak byli poučeni DUHOU, že si to zavinil sám,
protože chodil tam, kam neměl a děla to, co
neměl, ač byl řádně proškolen na kurzech
"Vlčích hlídek".
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 18:07 Reaguje na Břetislav Machaček
P.S. To o tom chození, kam oběť neměla chodit
ochranáři tvrdí i u smrtelného napadení
člověka medvědem na Slovensku. Asi musíme
sedět pouze doma za těmi ploty a koukat
ven podobně jako zvířata v ZOO.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 18:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Vzhledem k tomu, že loni natočila kamera medvěda, který v noci "úřadoval" v kuchyni jednoho slovenského hotelu, asi není žádoucí chodit ani do hotelů.
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 18:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi jste to nejdřív nenapsal úplně jasně, ale teď už chápu a v zásadě ano, souhlasím. Na jednu stranu jsem (bez ironie) hodně rád, že se k nám vlci vrátili, na druhou stranu si do budoucna nedovedu představit jiné udržitelné řešení. Je samozřejmě otázka, jaký počet je už dostatečný na to, aby byl možný regulovaný odstřel a k tomu si netroufám říct nic, protože se na tom neshodnou ani odborníci ani jednotlivé evropské státy. Je tam hodně neznámých faktorů, mj. třeba i strach, že legální odlov současně povede ke zvýšení i toho nelegálního (ten se stále děje) a ve finále k ohrožení celé populace u nás.

Můj osobní názor: ano, je určitě dobře, že stát, který chce vlky chránit se k problému do značné míry staví čelem a proplácí škody, které vlci působí a současně nabízí dotace na ochranu stád, případně nákup psů. Ale je otázka, jestli to dlouhodobě bude stačit, a obávám se, že ne, nebude, za předpokladu, že chceme aby nám fungovali drobní chovatelé ovcí i vlci a že nechceme oplotit celou republiku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 18:51 Reaguje na Václav John
Ve Skandinávii je stav vlků každoročně regulován odstřelem a rozhodně tamní populace nevypadá na vymření.
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 19:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zrovna ta Skandinávie je dost zvláštní příklad, když je tam okolo 300 vlků na celý poloostrov, kde přitom máte obří zalesněné oblasti a plochy divočiny. Pokud je 1176 vlků v hustě obydleném Německu, dalo by se čekat, že ve Skandinávii bude prostor pro 5000 a víc vlků, a ne 300.

Na druhou stranu tendence dodržovat zákony ze strany lovců ve Švédsku a Norsku je větší než u nás, takže u nich není takový problém s nelegálním lovem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2022 19:41 Reaguje na Václav John
Asi budete souhlasit, ale nejhorší je politika odezikezdizmu. Totální genocida vs. absolutní ochrana. To nemůže dopadnout dobře, a jsem rád, že byla vzpomenuta Skandinávie. Tak nějak bych si to představoval i u nás.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.12.2022 20:34 Reaguje na Václav John
a) Ve Skandinávii je těch vlků víc, kolem 700-800.
b) Jsou tam silné lovecké organizace - v těch zemích by samozřejmě mohlo a mělo žít víc těch zvířat.
c) Konkrétně ve Švédsku je distribuce vlků na relativně malém území uprostřed země.
d)Norsko je extrém, kdy vlci, medvědi ani rysové nejsou vesvěs tolerováni a na jejich území se pohybují vlastně jen díky Švédsku a vlkům, kteří od nich překročí hranice. Takovou politiku snad u nás jako vzor mít nechcem, ne?
e) Regulace u nás nastane, to je jasné. Ale tak jak říkáte - až za stavu, kdy to naší populaci neohrozí. Stav jako v Norsku by byl katastrofou!
Odpovědět
VJ

Václav John

11.12.2022 22:58 Reaguje na Slovan
Našel jsem tento článek:
https://www.theguardian.com/world/2022/may/24/sweden-aims-to-cull-wolf-population-by-as-much-as-half
...skandinávská populace cca 480 zvířat, tedy víc než 300, což byl dřívější pár let starý a dnes už neplatný údaj. To je sice míň než 700-800, i tak je to ale hodně málo vzhledem k ploše vhodných biotopů. Jestli máte jiný zdroj, pošlete prosím.

Věděl jsem o problémech s vlky v Norsku, ale netušil jsem, že je to stejné s medvědy a rysy. S ohledem na to, jak je Norsko obrovské, málo osídlené a prostor pro konflikty je menší, je to docela ostuda.

Až k regulaci dojde měla by striktně cílit na problematická zvířata. Jasně, problematické zvíře od toho co problémy nedělá nepoznáte, ale víte, že problémy se dějí v téhle oblasti a lov by měl být přednostně cílený tam. Jinak to nebude mít smysl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2022 08:04 Reaguje na Václav John
Trochu bych se těch Norů zastal, neb většinou se poukazuje na to negativní. Mají projekt na záchranu lišky polární (vypouštějí), té je tam poslední dobou jak šafránu. Na vině je jednak šířící se liška obecná, ale také orel skalní, pro kterého je to kořist velikosti zajíce. I jeho regulují, neb působí škody na mláďatech sobů. Populace je tam stabilní, takže všechno je to asi o kompromisu. Milovníci ikon jim spílají, ale nakonec je to všechno v jejich rukou. Tak jako Němci kdysi kritizovali Slováky za lov vlka, dnes k tomu také přistupují.
Odpovědět
Sl

Slovan

12.12.2022 09:45 Reaguje na Václav John
V momentě, kdy je ve Švédsku i dle tohoto Vašeho zdroje cca. 400 vlků to sedí v momentě, kdy připočtete cca. 300 ve Finsku. Norsko nepočítám, tam nežije skoro nic.
Nicméně třeba u Švédska čerpám z tohoto zdroje, který uvádí 450. Obecně se to samozřejmě rok co rok mění, proto se mohou vyskytovat i různé údaje.
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/interpellation/vargstammen-i-sverige_H910429

Je to bohužel tak. Norsko je v tomto ohledu příklad jak nepostupovat. Nikdy! Nebýt Švédů a jejich vlků, medvědů i rysů, tak se ta zvířata na území Norska nevyskytují vůbec.

Naprostý souhlas. Pokud regulace, pak s použitím logiky. Tedy regulace taková, která neohrozí naší vlčí populaci a cílená do oblastí, kde k problémům reálně dochází. Ne, že se začnou střílet hlava nehlava po celé republice, jak někteří navrhují.

Odpovědět
VJ

Václav John

12.12.2022 18:08 Reaguje na Slovan
Ano, taky souhlasím. Jen tedy doplním, že Finsko není součástí Skandinávie. V češtině existuje termín "severské národy", který se zhruba používá pro Norsko, Švédsko a Finsko. V odborných článcích se používá termín "Fennoscandia" (česky Fennoskandinavie), která zahrnuje Skandinávii, Finsko a přilehlé části Ruska (Kola aj.)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.12.2022 18:22 Reaguje na Václav John
Skandinávie je oblast v severní Evropě zahrnující především Dánsko, Norsko a Švédsko. Všechny tyto státy spojuje kromě geografické polohy také jazyková a kulturní blízkost, podobné politické a socio-ekonomické podmínky a společná historie. Všechny tři země jsou královstvími, která... teta Wiki. Všude se vlci loví, někde více, jinde méně. Ale v průměru je to snad jasný...
Odpovědět
Sl

Slovan

13.12.2022 13:56 Reaguje na Václav John
No vidíte, sice si teď připadám jak blbec, ale celou dobu sem žil v tom, že tam patří i to Finsko. Díky za upozornění.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2022 12:29
Pokud se díváte někdo na obrázky z Afriky, třeba Krugerův Národní park, tak tam jsou NP oplocené tak 200 mm trubkami a vjezd se speciální branou. Ale mají tam i lvy a slony. To je ta skutečná bezzásahová divočina.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.12.2022 14:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jak typické od vás. Jihoafrická republika je výjimka a i tam se ty ploty postupně ruší - např. v Krugeru mezi ním a NP Limpopo v Mozambiku. To už ale nezmíníte - proč taky, že. Všude jinde v Africe ty rezervace oplocené nejsou!
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2022 09:55 Reaguje na Slovan
Na okraj: Ten plot mezi Krugerem a mosambickým parkem Limpopo, což tvoří dohromady areál větší než Česko, existoval i kvůli mozambickým pytlákům, a až když se smlouvami a tvrdým postupem podařilo pytláctví omezit, přistoupilo se k jeho rušení. Jinde v Africe možná ploty nejsou, ale místní obyvatelé, kteří jsou vyhánění za hranice parku, aby asi nerušili dojmy turistům, z tech NP nadšení nebudou.
Odpovědět
Sl

Slovan

12.12.2022 12:41 Reaguje na Jarka O.
Ruší se? Ruší. Pokud tomu tak je, ukazuje to na 2 věci - na dobrou práci ochranářů a zároveň na jakousi pozitivní změnu myšlení i v JAR.
Už dávno jsem pochopil, že vy nejste příznivkyní žádného druhu chráněného území a už vůbec ne NP. "Vyháněni" jsou především pastevci, kteří tam naženou svá stáda. Nejenom, že tím ničí ekosystém rezervace nadměrnou pastvou a v dobách nouze může chybět potrava divoké zvěři, ale pak jim krávu sežere lev a je průšvih. Jestli vám tak moc vadí, že tam jsou ta chráněná území s minimem lidí nebo úplně bez nich, je to tak trošku váš boj. Já tento přístup podporuji, místa je jinde dost a dost a nemusí to všude dopadnout jak třeba u nás. Mám rád tu jejich pravou a nefalšovanou divočinu...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 14:47 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono je rozdíl NP a NP. Někde ale ohrazují před zvěří vesnice
a tak nějak si to představují někteří ochranáři u nás. Prostě
ZOO naruby s oplocenými poli, pastvinami a do přírody pouze
v džípu. Oni se totiž od dětství koukají v TV na africkou
divočinu a berou to jako vzor realizovatelný i tady.
Odpovědět
Hu

Hunter

11.12.2022 21:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Před lety jsem v Jo´burgu mluvil s chlapem, co bydlí přímo na hranici Kruger. Vyprávěl mi, že když byl tehdy exodus (Rwanda atd.), tak se spousta uprchlíků chtělo dostat do JAR, přelezli plot, jenže netušili, že lezou do parku. Každou noc prý byl slyšet řev těch něšťastníků a lvi měli tak nacpaná břicha, že nemohli ani chodit.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

11.12.2022 13:11
Vždyť je to pitomost, jak mohou rozeznat toho konkrétního vlka ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 14:39 Reaguje na Josef Mozek
Jak? Tichým duchem vystřílí celou zdegenerovanou smečku, která
se specializuje na domácí zvířata po předchozím totálním hájení.
Nebýt poníka Lejnové, tak loví ty zvířata dál a DUHA jim poradí
2 m vysoké ploty na podezdívce, tři řady elektrických plotů a
pastevecké psy i na deset ovcí u málochovatelů s pastvinou v
centru obce.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.12.2022 15:37 Reaguje na Břetislav Machaček
1***
Odpovědět
JM

Josef Mozek

11.12.2022 15:56 Reaguje na Břetislav Machaček
No, lépe chov ovcí zakázat v oblastech, které jsou posledními možnými pro život vlků.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 16:22 Reaguje na Josef Mozek
Zkuste občas zapojit tu část těla, podle které máte příjmení. Proto to, co jste teď vyplodil, je totální kreténismus.
Vlk bude žít kdekoliv, kde najde dostatek potravy a možnost úkrytu. Vzhledem k tomu, že vlci nežerou jenom ovce, ale i kozy, koně i krávy, znamenalo by to ukončení chovu veškerých hospodářských zvířat, která jsou pastvena. Kde bychom vzali náhradu masa? Museli bychom ji dovézt, což stojí nemalé peníze. Takže bychom měli mnohem větší díru ve státním rozpočtu, zato bychomměli vlky. A co se týče spotřeby masa, tak na tom nejsme zdaleka tak špatně, protože v USA se spotřebuje asi 120 kg na osobu,k což je zhruba o 50% více než u nás.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2022 16:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To kdyby řekl pán v hospodě někdy v předminulém století, tak ho doma nepoznají. V časech soc. sítí mohou trollové blábolit cokoliv, protože jich se neštěstí druhých netýká.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2022 17:07 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Neandrtálci konzumovali dost i vlky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2022 17:04 Reaguje na Josef Mozek
NP, které obsahují vlčí smečky je třeba oplotit, jako jsou oploceny rezervace v Africe. Stačí se občas dívat na přírodopisné filmy.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.12.2022 17:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
Lžete! Jedinou zemí v Africe, kde jsou rezervace oploceny vyjímečně i celé (byť se jedná o ty menší), je Jihoafrická republika. Ve zbytku Afriky nejsou ploty vůbec - a když vyjímečně ano, pak jen na určitých specifických místech. Tak to prostě je a můžete si tady tu vaší lež psát jak chcete, protože pravdou se nestane!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 17:33 Reaguje na Slovan
Jenže areály v Africe jsou mnohonásobně větší než je celá naše republika. Takže se dá říci, že ty specifické podmínky jsou u nás všude a proto by i u nás všude, kde se propaguje výskyt vlka, měly být ploty chráníci lidskou populaci a dobytek před těmito šelmami.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.12.2022 20:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nevím, co myslíte pod slovem “areály”.
Odpovědět
VJ

Václav John

13.12.2022 11:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ploty obvykle nechce nikdo. V Jihoafrické republice jsou ale nutností. Když se tam z bezpečnostních důvodu oplocují i městské čtvrti a míra vražd je jedna z nejhorších na světě (horší je prakticky jen už několik států střední Ameriky trpících drogovou válkou + tuším Venezuela) dá se pochopit že i ochrana zbytku přírody před pytláky je problém a bez plotů nefunguje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2022 17:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono to není potřeba. Stačí aby zjistili, že v
NP jim nic nehrozí, ale mimo jim hrozí smrt.
Oni jsou velmi inteligentní a brzo pochopí, že
nemá smysl opouštět bezpečí a riskovat. Dokud
nebyli totálně chráněni(a v celé EU ani nejsou),
tak k takovým situacím jako nyní nedocházelo,
protože téměř každý pokus o napadení ovcí byl
potrestán. Nyní jim trest nehrozí, tak proč
pracně lovit zvěř, když jim chovatel nesmí
ubližovat?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.12.2022 06:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Jak je možné , že Leynová nečerpala dotace na pořízení dostatečně velké smečky psů na ochranu poníka a nepořídila plot vzor Blaser2020 s polopláštěm? Min. dle Kletečkové tak 20-30 psů by to vyřešilo. Já bych ji zažaloval za týrání zvířete ( teda tu Uršulu) a neposkytnutí poslední pomoci. Jsem zvědavý na další opatření
Odpovědět
Hu

Hunter

11.12.2022 17:25
Ten vlk za to nemůže, výběh nebyl dostatečně zabezpečený podle ochranářských standardů :-) :-) :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2022 17:34 Reaguje na Hunter
Soudružka Lejnová taky nepožaduje dotaci, ale vlezdoprdelisté nařídili likvidaci toho vlka.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

12.12.2022 08:05
Nyní by měly naše organizace typu DUHA apod. co se tak bezmezně zasazují o absolutní hájení, podat do Německa rozhořčený protest a nebo ještě lépe rovnou podat trestní oznámení na tamní úřady. Jenže to asi nepůjde, protože Němci by jim rychle ukázali, kde je jejich místo a kde mají pouze šoupat nohama. Takže pro příště navrhuji, až opět dojde k nějakému podobnému případu u nás, aby příslušný chovatel nečekal, rovnou si udělal pořádek sám s odkazem, že pokud to může jít v Německu, tak to může jít i u nás a jestliže by se proti tomu nějaký ekotrotl stavěl, tak mu rovnou rozkopat držku.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

12.12.2022 08:44
Vlk se toulá již takřka po celém území ČR, viz snímky z fotopastí. Mám potvrzené pozorování i z středního Polabí... Souhlasím s regulací všech druhů a to nejen tz" přemnožené spárkaté zvěře ", při zachování rozumné doby lovu a rozumných počtů kusů, zbytek lze účinně plašit v nutných případech neletálními náboji (gumové broky atd). Důsledek je okamžitý nárůst ostražitosti této regulované populace. Pak místo 3m plotu stačí jeden kabát...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.12.2022 09:06 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Přesně tak. Kdysi se zvířata bála na poli "strašáka" ze slámy ve starém kabátě a dnes přijde na Slovensku medvěd do hotelu a u nás
vlci do středu vesnice. Člověk pro ně není nebezpečí, ale ochránce
a KRMIČ, který jim nabízí potravu. Degradace zvířat pokračuje a
už jsem tu psal o udržení zubrů v Bělověži příkrmem, aby si mimo
park nehledali potravu na okolních polích. Nevím jak to budou
praktikovat u šelem, když je krmení masem(újeď) v přírodě zakázáno.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2022 09:36
Nepřibývá těch výjimek z ochrany nějak souběžně s rozsiřováním šelem? Ve Skandinávii se vlci regulují a střílí, SRN a Rakousko to dělá podle požadavků sedláků, minule se tu psalo o Francii. Nakonec absolutní ochrana vlků a dalších velkých šelem není zas až tak absolutní a hospodářsky silné státy si průběžně upravují pravidla tak,aby jim nepoškozovala hospodářství a majetek. Tak by to mělo být a chov ovcí v jinak neúrodných územích byl měl mít také ochranu. Hospodářství nejde řídit jen podle nazorů ochránců vlka a medvěda.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.12.2022 23:25
Jsem ráda za komentáře od Václava Johna a Slovana. Jejich přečtení je pro mne vždy přínosem.
Odpovědět
Hu

Hunter

13.12.2022 00:06 Reaguje na Majka Kletečková
Jsem rád, že se vždy najde někdo, kdo splní úlohu užitečného idiota.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.12.2022 07:55 Reaguje na Hunter
1+
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.12.2022 09:04 Reaguje na Hunter
Bez komentáře. +1 !!!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist