V olomoucké zoo uhynula 36letá samice hrošíka, osiřelý pavilon asi čeká demolice

Hrošice měla podle odborníků vzhledem ke svému pokročilému věku značné zdravotní problémy. Kvůli bolesti způsobené artrózou se už nedokázala postavit na nohy a jen velmi málo se pohybovala. Proto padlo rozhodnutí provést eutanázii. "Blanka patřila ke koloritu olomoucké zahrady drahně let. O mnoho let přežila i svého partnera, s nímž zplodila sedm mláďat. Za svůj dlouhý život jich úspěšně odchovala šest. Její potíže už nebyly slučitelné s tím, aby vedla radostný život," uvedla zooložka Jitka Vokurková.
V posledních dnech se zdravotní stav hrošice podle Vokurkové výrazně zhoršil a pracovníci zoo museli krmení podávat přímo k ní. Hrošice se totiž už nemohla vůbec pohybovat. "Prodlužovat dobu umírání jsme nechtěli, proto jsme volili legitimní a humánní cestu eutanázie," uvedla Vokurková. Opuštěný pavilon, ve kterém hrošíci liberijští dlouhá léta žili, nechá zoo nejspíš zbourat. "Dnes již neodpovídá standardům moderních chovatelských zařízení. Jelikož ale samice pavilon s venkovním výběhem považovala za svůj domov, byl v jejím vysokém věku přesun nežádoucí," dodal Habáň.
Zoologické zahrady chovají hrošíky liberijské velmi ojediněle. Jejich přežití ve volné přírodě je vážně ohroženo kvůli kácení tropických deštných pralesů. Nebezpečí hrošíkům hrozí i od lovců, kteří je pronásledují kvůli masu.
Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni prošlo 367.711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Je to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky potřebné na provoz.
reklama