https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-parizi-se-vydrazila-fosilie-triceratopse-za-5-5-milionu-eur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fosilie triceratopse "Big Johna" se vydražila za 5,5 milionu eur

22.10.2021 01:37 | PAŘÍŽ (ČTK)
Foto | Bill Oxford / Unsplash
V pařížské aukční síni Druot se vydražila fosilie dosud největšího nalezeného triceratopse za 5,5 milionu eur (140,9 milionu korun). Cena včetně provize je 6,65 milionu eur. Výsledná suma je téměř čtyřikrát vyšší, než aukční síň původně odhadovala. Před aukcí si působivého býložravce se třemi rohy mohli zájemci o dinosaury prohlédnout ve francouzské metropoli.
 

Triceratops přezdívaný "Big John" (Velký John) brázdil krajinu dnešní Jižní Dakoty před více než 66 miliony lety. Paleontologové první kosti našli v tomto americkém státě v roce 2014 a v následujících letech odkryli 60 procent jeho kostry včetně téměř kompletní lebky.

Vydražená kostra má na délku přes sedm metrů, bezmála třetinu tvoří jen samotná hlava. Lebka Velkého Johna, pojmenovaného po majiteli pozemku, kde se více než 200 kostí tohoto dinosaura našlo, váží přes 700 kilogramů. Na šířku má dva metry. Je na ní velká rána, kterou býložravci podle všeho zasadil některý z jeho rivalů, uvádí paleontolog Iacopo Briano. Podle odborníka je fosilie zhruba o pět až deset procent větší než jiné nalezené exempláře tohoto druhu.

Paleontolog Walter Stein první kosti objevil v roce 2014, jejich kompletní vyproštění ze země trvalo další rok. Italská laboratoř Zoic, specializovaná na práci s dinosauřími pozůstatky, je připravovala pro aukci až do letošního roku.

Poptávka po dinosauřích fosiliích je podle expertů stále vysoká, což jejich cenu k frustraci muzeí a dalších výzkumných institucí žene nahoru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist