https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-plzenske-zoologicke-zahrade-odchovali-dva-druhy-jedovatych-jesteru-korovcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V plzeňské zoologické zahradě odchovali dva druhy jedovatých ještěrů korovců

24.3.2024 18:07 | PLZEŇ (ČTK)
Korovci jsou jedni z mála jedovatých druhů ještěrů na světě.
Korovci jsou jedni z mála jedovatých druhů ještěrů na světě.
Dva druhy jedovatých ještěrů korovců se podařilo rozmnožit v plzeňské zoologické zahradě. Loni se v zahradě poprvé vylíhlo mládě korovce jedovatého, v lednu se z vajec nakladených loni v srpnu vylíhlo pět mláďat korovce mexického, informoval ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
 

Plzeňská zoo chovala oba druhy korovců poprvé na přelomu 60. a 70. let. Chov pak obnovila po víc než třicetileté přestávce. Dospělý chovný pár korovců mexických získala zahrada díky Evropskému záchrannému programu ze zoo v Záhřebu v roce 2017, prvních osmi mláďat se dočkala v únoru 2019 po 167 dnech inkubace. Chovný pár žije v expozici Sonora, kde samice nakladla v polovině loňského srpna devět vajec. "U pěti probíhala inkubace úspěšně a v lednu začalo líhnutí. Drobnější mládě z 13. ledna vážilo jen 17 gramů, ostatní z konce ledna už vážila 27 až 30 gramů," popsal Vobruba. Malí korovci se zatím živí křepelčími vajíčky.

Korovci jsou jedni z mála jedovatých druhů ještěrů na světě. Korovci mexičtí pocházejí ze severozápadu Mexika, dorůstají délky 80 či 90 centimetrů a mohou v dospělosti vážit až čtyři kilogramy. "Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra. Je zvyklý v zimě hibernovat, což je důležité i pro odchov v zoo, pro reprodukční chování samice," řekl Vobruba. Korovci se mohou dožít až 30 let. Jedové žlázy mají umístěné v dolní čelisti, jed ale do těla oběti nevstřikují, ale nechávají ho do hluboké rány volně vtéct. Pro zdravého člověka kousnutí smrtelné nebývá. Jed korovců se využívá pro výrobu léku na cukrovku.

Chovný pár korovců jedovatých žije v Plzni v zádveřní expozici sukulentního skleníku Svět sucha. Vejce samice nakladla loni v květnu a mládě se vyklubalo na konci září. "V této chvíli již přijímá myší holata a křepelčí vajíčka," doplnil Vobruba.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

25.3.2024 07:56
Úžasný úspěch. Gratuluji.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist