V přírodní rezervaci v Kazachstánu našli skoro 700 mrtvých labutí
Ecological officials in Kazakhstan say that hundreds of wild swans have died after contracting avian flu in a region in the west of the country https://t.co/ih70gAfiLO
— Eurasianet (@eurasianet) January 2, 2024
"Celkem od 21. prosince do 8. ledna jsme na jezeře Karakol našli 675 mrtvých labutí," citovala agentura vyjádření kazachstánského ministerstva ochrany přírody. Zmíněné jezero se nachází v přírodní rezervaci poblíž Kaspického moře. Labutě podle ministerstva podlehly ptačí chřipce. Na místo byli vysláni odborníci, zatímco denně přibývají nálezy desítek mrtvých labutí.
Kazachstánský server Liter.kz píše o "jezeře mrtvých labutí" a s odvoláním na místního blogera tvrdí, že v rezervaci neuhynuly stovky, ale tisíce ptáků, podle blogerova odhadu 5000 až 6000.
Testy podle portálu sice potvrdily virus ptačí chřipky v uhynulých kusech, nicméně náčelník veterinární služby v oblasti Berdibek Markebajev uvedl, že labutě hynou kvůli nedostatku potravy. Ptačí chřipka je podle něj až druhotnou příčinou, protože labutě jsou přenašeči viru, který se najde i u zdravého kusu, ale projeví se, pokud má labuť imunutu oslabenou hladověním.
"Abychom odvrátili tragédii, musíme ptákům zajistit krmení," zdůraznil a vybídl potenciální sponzory a dobrovolníky, aby pomohli. Aktivisté zase přičítají úhyn labutí splaškům, které do jezera vypouští místní hotel.
V minulosti ochránci přírody opakovaně vyjadřovali obavy kvůli ekologickým problémům regionu, zejména znečištění ovzduší a vod a rovněž kvůli rozšiřování pouští v této oblasti na západě Kazachstánu, připomněla AFP.
Na konci předloňského roku prezident Kasym-Žomart Tokajev vyzval k zachování umělého jezera Karakol, které vzniklo za sovětského režimu z odpadních vod někdejší jaderné elektrárny a následně se přeměnilo v rezervaci obývanou mnoha chráněnými druhy. "Je důležité zachovat tuto jedinečnou rezervaci. Jedním z mimořádně naléhavých problémů regionu je dezertifikace," prohlásil.
Hladina Kaspického moře, největšího vnitrozemského moře na světě, každoročně klesá, dodala AFP.
reklama