https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prirodni-rezervaci-v-kazachstanu-nasli-skoro-700-mrtvych-labuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V přírodní rezervaci v Kazachstánu našli skoro 700 mrtvých labutí

10.1.2024 00:03 | ASTANA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Téměř 700 mrtvých labutí našli strážci přírodní rezervace na západě Kazachstánu, která má chránit vzácné a ohrožené druhy. Oznámily to podle agentury AFP úřady této obrovské středoasijské země.
 

"Celkem od 21. prosince do 8. ledna jsme na jezeře Karakol našli 675 mrtvých labutí," citovala agentura vyjádření kazachstánského ministerstva ochrany přírody. Zmíněné jezero se nachází v přírodní rezervaci poblíž Kaspického moře. Labutě podle ministerstva podlehly ptačí chřipce. Na místo byli vysláni odborníci, zatímco denně přibývají nálezy desítek mrtvých labutí.

Kazachstánský server Liter.kz píše o "jezeře mrtvých labutí" a s odvoláním na místního blogera tvrdí, že v rezervaci neuhynuly stovky, ale tisíce ptáků, podle blogerova odhadu 5000 až 6000.

Testy podle portálu sice potvrdily virus ptačí chřipky v uhynulých kusech, nicméně náčelník veterinární služby v oblasti Berdibek Markebajev uvedl, že labutě hynou kvůli nedostatku potravy. Ptačí chřipka je podle něj až druhotnou příčinou, protože labutě jsou přenašeči viru, který se najde i u zdravého kusu, ale projeví se, pokud má labuť imunutu oslabenou hladověním.

"Abychom odvrátili tragédii, musíme ptákům zajistit krmení," zdůraznil a vybídl potenciální sponzory a dobrovolníky, aby pomohli. Aktivisté zase přičítají úhyn labutí splaškům, které do jezera vypouští místní hotel.

V minulosti ochránci přírody opakovaně vyjadřovali obavy kvůli ekologickým problémům regionu, zejména znečištění ovzduší a vod a rovněž kvůli rozšiřování pouští v této oblasti na západě Kazachstánu, připomněla AFP.

Na konci předloňského roku prezident Kasym-Žomart Tokajev vyzval k zachování umělého jezera Karakol, které vzniklo za sovětského režimu z odpadních vod někdejší jaderné elektrárny a následně se přeměnilo v rezervaci obývanou mnoha chráněnými druhy. "Je důležité zachovat tuto jedinečnou rezervaci. Jedním z mimořádně naléhavých problémů regionu je dezertifikace," prohlásil.

Hladina Kaspického moře, největšího vnitrozemského moře na světě, každoročně klesá, dodala AFP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist