https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rakovniku-v-tydnu-zacalo-fungovat-re-use-centrum-pro-pouzite-funkcni-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Rakovníku v týdnu začalo fungovat re-use centrum pro použité funkční věci

20.8.2023 00:25 | RAKOVNÍK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Rakovníku tento týden začalo fungovat re-use centrum, kde lidé mohou odevzdávat použité, ale funkční věci. Zájemci si je zde pak mohou zdarma vzít. Centrum funguje ve sběrném dvoře, kde bylo před jeho vznikem potřeba udělat jen menší úpravy skladovacích prostor, uvedla na dotaz ČTK mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.
 

"Byly použity regály z bývalé knihovny," uvedla mluvčí. Lidé mohou odevzdávat například kuchyňské nádobí, sportovní potřeby, hračky, knihy, autosedačky, kočárky, židle, stolky či skříňky. Centrum naopak nepřijímá elektroniku, elektrozařízení, čalouněný nábytek, matrace, peřiny, oblečení, obuv, stavební materiál, zvířecí hračky a pelechy.

Služba bude v provozu v pondělí, ve středu, v pátek a sobotu. Ve všední dny to bude od 11:00 do 17:00, o sobotách od dubna do října mezi 8:00 až 17:00, od listopadu do března mezi 8:00 až 11:00. Re-use centra fungují ve středních Čechách například také v Mělníku, Poděbradech nebo v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.

Re-use centra přispívají k vyššímu podílu vytříděného odpadu. Analýza poměru vytříděného a skládkovaného odpadu v Rakovníku nedávno ukázala, že podíl separovaného odpadu činil necelých 30 procent. Zákon o odpadech od roku 2025 nařizuje obcím, aby podíl činil 60 procent. K jeho zvýšení v Rakovníku má přispět i spolupráce s odpadovým manažerem či navýšení počtu nádob na bioodpad. Město také občanům rozeslalo dotazník ohledně tříděného odpadu, zjišťuje v něm mimo jiné zájem lidí o rozšířené možnosti třídění a třeba i svoz separovaného odpadu přímo od domu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

20.8.2023 15:45
Stále marně pátrám, proč se nepoužívá hezké české slovo VETEŠNICTVÍ .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist