https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ricce-tichavce-v-beskydech-se-rozsiril-raci-mor-tamni-populace-raku-vyhyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V říčce Tichávce v Beskydech se rozšířil račí mor, tamní populace raků vyhyne

4.9.2023 19:23 (ČTK)
drojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, v Česku se invazivně šíří rak signální a rak pruhovaný.
drojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, v Česku se invazivně šíří rak signální a rak pruhovaný.
V říčce Tichávce v Beskydech se rozšířil račí mor. Nákaza byla potvrzena v katastru obce Kunčice pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku, zhruba kilometr od pramene. Pro tamní populaci raků znamená nákaza vyhubení, řekl Zbyszek Noga ze Státní veterinární správy (SVS) pro Moravskoslezský kraj.
 

Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, v Česku se invazivně šíří rak signální a rak pruhovaný. Tuzemští raci - kamenáč a říční - jsou vůči chorobě vnímaví. "Populace našich raků bohužel postupně vyhyne. Ten invazivní americký rak, který je šiřitelem a původcem, je vůči tomu odolný," řekl Noga.

V Česku už byly zaznamenány případy, kdy kvůli zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních druhů raků. V kraji byla v minulých letech nákaza prokázána na Frýdecko-Místecku ve Frýdlantské Ondřejnici, v Čeladence nebo Ostravici i v Lubině v Kopřivnici na Novojičínsku.

V Tichávce je to nyní jednorázový nález a SVS vydala minulý týden opatření, která budou půl roku platit v celém úseku toku Tichávky od pramene až po soutok s řekou Lubinou. Nesmí se tam lovit ani přesouvat ryby.

Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a dokáže vyhubit celé jejich populace. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny, možná i měsíce.

K šíření přispívá například vypouštění raků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly být v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. "K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě, holínky či kola aut," oznámila SVS. Mezi preventivní opatření tak patří i častá dezinfekce rybářské výstroje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

5.9.2023 09:57
K přenosu stačí mokré předměty, sítě, rybářské náčiní( mimochodem to jsou
hájené úseky bez rybolovu). ..... A co mokrý kožich vydry, mokré nohy a peří volavky, či kormorána? Ti to nepřenášejí? Myslím si, že původní raky už můžeme pomalu odepsat, protože "příroda" tomu tak chce, když už jsme ji nabídli alternativu v odolnějším druhu a nemíníme eliminovat i přirozené přenášeče spór.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

5.9.2023 10:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy byste jen eliminoval .....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.9.2023 20:52 Reaguje na Josef Mozek
Vy nikoliv a budete spoluviníkem vyhynutí mnoha druhů kořisti
všemožných predátorů. Raky totiž nedecimuje pouze račí mor,
ale taky predace a spolu s morem to bude konečná.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

5.9.2023 10:54
Údajně je známo několik případů, kdy račí mor nevyhubil celou populaci českých raků, část přežila a vytvořila si určitou odolnost. Poté samozřejmě může začít postupné obnovování původního stavu. .....Takže z toho vyplývá, že obě skupiny raků mohou žít vedle sebe.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.9.2023 20:52 Reaguje na Josef Mozek
Hezká pohádka!
Odpovědět
PP

Pavel Picka

5.9.2023 21:37 Reaguje na Josef Mozek
teoreticky to možné je, říká se tomu evoluce, je jen otázkou, co bude rychlejší ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist