https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jedinecny-luzni-les-na-brehu-labe-se-stal-prirodni-rezervaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jedinečný lužní les na břehu Labe se stal přírodní rezervací

12.10.2024 17:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Součástí přírodní rezervace je i průtočné rameno a ostrůvky v korytu řeky
Součástí přírodní rezervace je i průtočné rameno a ostrůvky v korytu řeky
Foto | Jiří Bělohoubek / AOPK ČR
V chráněné krajinné oblasti České středohoří přibylo 44. maloplošné chráněné území – přírodní rezervace Píšťanský luh. Je to asi tři kilometry dlouhý úsek lužního lesa se zátokou tvořenou slepým ramenem a přirozeně naplavenými štěrkovými ostrovy v řece Labi. Žije tu nebývale pestré společenstvo hmyzu.
 
„České středohoří si většina lidí spojuje s kopcovitou stepní krajinou. Nová přírodní rezervace je ale úplně jiným typem biotopu, v CHKO ojediněle zastoupeným, který svým charakterem doplňuje pestrou mozaiku stanovišť napříč územím,“ uvádí František Budský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Jeho rozloha je zhruba dvacet hektarů, rostou tu převážně vrby a topoly černé, zcela bez zásahů člověka. „Některé stromy jsou staré více než sto let a mají mohutné pokroucené kmeny. Mrtvé dřevo se stává domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub, včetně těch vzácných," pokračuje Budský.

Labe si tu podle jeho slov částečně uchovalo svou dynamiku a luh pravidelně zaplavuje. Ve srovnání s jinými úseky je toto území jednou z posledních částí dolního toku Labe, která zůstala přírodě blízkou.

Hnízdí zde i ledňáček říční.
Hnízdí zde i ledňáček říční.
Foto | Martin Vlček / AOPK ČR

Po ukončení těžby štěrkopísku a vytvoření Žernoseckého jezera zde vznikl nízký izolovaný poloostrov, který unikl stavebnímu či jinému využití. Přibližně od poloviny 20. století se tak zdejší příroda mohla samovolně obnovovat bez větších lidských zásahů. Dnes je zde díky tomu lužní les, jedinečný v celém regionu.

„V Píšťanském luhu máme doložen výskyt 585 druhů motýlů a více než 600 druhů brouků. To je na tak malou plochu velmi vysoké číslo. To jen dokazuje význam tohoto území,“ zdůrazňuje zoolog Pavel Moravec z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Díky vhodným podmínkám tady hnízdí mnoho druhů ptáků, například ledňáček říční, morčák velký nebo slavík obecný. Tůně ke svému rozmnožování využívá ropucha zelená. U štěrkových ostrovů se vytírají ohrožené druhy ryb, jako je parma obecná a podoustev říční. K životu totiž potřebují proudící vodu a štěrkové dno. Cestu si sem našel i bobr evropský,“ dodává Moravec.

„Přírodu chráníme nejrůznějšími způsoby. Pro přírodnu nejcennější místa vyhlašujeme jako zvláště chráněná území. Obnovujeme ale také tůně a mokřady, revitalizujeme potoky, udržujeme louky, aby nezarůstaly, vracíme lesům jejich přirozené složení, budujeme návštěvnická střediska – domy přírody, naučné stezky a ptačí pozorovatelny. Pro ohrožené druhy rostlin a živočichů připravujeme záchranné programy, na obnovu přírody a krajiny poskytujeme dotace. A při naší práci se samozřejmě neobejdeme bez spolupráce s lidmi, kteří v krajině žijí a hospodaří,“ uzavírá František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

13.10.2024 06:48
2 linie jdoucí proti sobě:
- příroda se zde obnovuje bez většího lidského zásahu (proto je tak cenná)
- revitalizujeme potoky, obnovujeme tůně a mokřady, udržujeme louky, aby nezarůstaly, vracíme lesům přirozené složení (pestré) = svým zásahem přibližujeme přírodu přírodě. Lepší teorie je tedy: přírodní postup je takový, který přibližuje přírodu přírodě, lépe zajišťuje její přírodní funkce než teorie bezzásahu, kdy příroda se vyvíjí sama bez lidského ovlivňování (a sukcesí zarostou louky, zanesou se tůně, rozmnoží se invazivní, nežádoucí druhy, ani zafixovaný monokulturní les není žádoucí). Kéž by to tak dělali i na Šumavě, místo jejich teorie bezzásahu! Nešlo by to částečně i v hospodářském lese? Nebo naopak, v NP povolit hospodářskou činnost a z ní dotovat tyto programy?
Žádná teorie není úplná a definitivní, někdy je potřebný i skutečný bezzásah: ve vysokohorském monokulturním lese není vhodné měnit skladbu lesa (monokulturního smrku) ani zde vytvářet umělé louky- ať si zde příroda dělá, co chce. Nakonec místo rozumu rozhoduje pocit, emoce:
křesťané říkají: tluku na dveře tvého srdce, otevřít musíš sám, sám musíš chtít otevřít, sám svým srdcem se musíš rozhodnout, co budeš dělat.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

13.10.2024 08:34 Reaguje na Honza Honza
Na Šumavě byly obavy jak "revitalizovat devastované"plochy po armádě.Šlo to samo a mnohem rychleji než jsme očekávali.Ale to už je dávno.Srní a okolí.
Jediné,čím přispěla společnost,jsou zákazy ......
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.10.2024 18:30 Reaguje na Emil Bernardy
No jo, ale to je špatně, ony ty plochy vlastně nebyly zdevastované, ale na začátku sukcese a takové plochy jsou vzácné (pominu-i Brouka).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.10.2024 18:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mamuta a zubra nebo tanky na ně a udržovat v počátečním sukcesím stádiu. Hustých smrkových monokultur máme daleko více.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist