https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rusku-padl-rozsudek-za-kvetnovy-obri-unik-ropy-u-norilsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Rusku padl rozsudek za květnový obří únik ropy u Norilsku

20.10.2020 10:17 | NORILSK (ČTK)
Kromě Achmetčina jsou v souvislosti s havárií trestně stíháni také tři pracovníci tepelné elektrárny, z jejíž nádrže palivo uniklo.
Kromě Achmetčina jsou v souvislosti s havárií trestně stíháni také tři pracovníci tepelné elektrárny, z jejíž nádrže palivo uniklo.
Foto | Ninara / Flickr.com
Bývalý starosta Norilsku byl odsouzen k šesti měsícům veřejně prospěšných prací za nedbalost v souvislosti s květnovým masivním únikem ropného paliva, který způsobil lokální ekologickou katastrofu, informuje agentura Interfax. Rinat Achmetčin byl v červnu obviněn, že dostatečně nereagoval, když z nádrže tepelné elektrárny uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostalo do několika řek a jezera.
 

Stát bude také Achmetčinovi strhávat 15 procent jeho platu. Podle Interfaxu je květnový únik ropných produktů nejzávažnější katastrofou svého druhu v Rusku od roku 1994, kdy v Komijské republice na severu evropské části Ruska do přírody uniklo 94 000 tun ropy. Server The Moscow Times dříve psal, že jde zároveň o největší katastrofu tohoto typu v Arktidě, Norilsk totiž leží několik stovek kilometrů za polárním kruhem.

Většina ropy se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja a jejích přítoků, část se vsákla do půdy. Palivo se dostalo také do jezera Pjasino, bohatého na ryby. Gubernátor Krasnojarského kraje, v němž Norilsk leží, a ministr pro mimořádné události Jevgenij Ziničev uvedli, že zpráva o úniku byla zveřejněna s dvoudenním zpožděním. Prezident Vladimir Putin na začátku června schválil vyhlášení stavu nouze, který měl uspíšit likvidaci havárie, a v přímém televizním přenosu káral místní činitele, že se o havárii dozvěděli pozdě a nedokázali správně reagovat. Achmetčin v červenci z funkce starosty odstoupil.

Elektrárna, z níž palivo uniklo, patřila energetické společnosti, která spadá pod těžební společnost Norilsk Nickel. V ní pracuje velká část obyvatel severního města. Šéf podniku Vladimir Potanin dříve slíbil, že společnost vyčištění oblasti postižené únikem paliva zaplatí. Ruské úřady odhadly škodu na 148 miliard rublů (asi 44 miliard), s čímž však Potanin nesouhlasí. Podle agentury Intrerfax zatím podnik v souvislosti s katastrofou zaplatil několik stovek tisíc rublů, nejde však o kompenzaci, ale pokutu.

Kromě Achmetčina jsou v souvislosti s havárií trestně stíháni také tři pracovníci tepelné elektrárny, z jejíž nádrže palivo uniklo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2020 13:53
Tyhle tresty jsou naprosto směšné a odpovídají ruskému pohledu na ochranu přírody.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2020 14:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Do Ruska jsem jezdíval za komára na stavby i na hory a vždy mě zarážel ruský nekutečně bezohledný přístup ke všemu kolem. Nejen ke krajině a přírodě, taky k lidské práci i k samotným lidem. Prostě děsivé šlompáctní a arogance. Barely od nafty naházené v horské řece, všude trosky rozestavěných staveb, které nikdo neráčil ani dokončit, ani zbourat. Čerstvě dokončená budova s opadanou omítkou (soudruzi omítali za mrazu), kterou už nikdo nikdy opravovat nebude. Utržený svod, kvůli kterému voda za léta zničila fasádu a podmáčela kus budovy. Práce na dvě hodiny pro dva chlapy, kus roury a žebřík. Za komára se tenhle styl u nás zabydloval taky, ale v daleko menší míře. Jenže nám to hrozí zas.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.10.2020 18:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, hrozí nám to zas, ne kvůli komárům, ale kvůli antikomárům. Ty rozestavěné stavby, co nikdo neráčil dokončit ani zbourat, těch je tady, oproti době kdy nám vládli komáři, nesrovnatelně více. Za komára si to nikdo u nás nedovolil.
Odpovědět

Jirka Černý

20.10.2020 19:57
Takže všude stejné. Ne omlouvám se, Rusáci alespoň mají viníka a nějakým i když relativně směšným způsobem ho potrestají.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist