V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
Jedním ze soutěžících je například revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku. Do tamních rašelinných a podmáčených smrčin v minulosti zasáhl člověk a odvodnil je. Proto se v posledních letech Správa KRNAP intenzivně zaměřila na jejich obnovu.
"Revitalizace se týkala 35 lokalit, kde jsme pomocí hrazení a zahrnování zrušili více než 40 kilometrů odvodňovacích příkopů. V případě, že by se zrevitalizované kanály naplnily, tak zadrží zhruba 120 000 metrů krychlových vody, což odpovídá roční spotřebě třítisícové obce, tedy třeba podkrkonošských Lázní Bělohrad. Projekt prakticky ověřil, že se lze i ve velmi degradovaných přírodních prostředích vrátit k jejich přirozené životaschopnosti," uvedl Radek Drahný ze Správy KRNAP.
O titul nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu usiluje 77 projektů. Loni bylo 115 přihlášených projektů, což bylo rekordní číslo, předloni 67. Finalisty soutěže a vítěze hlavních kategorií vybere odborná porota. Do hlasování se bude moci zapojit i veřejnost. Celostátní kolo soutěže se dělí do čtyř hlavních kategorií: Krajina, Sídla, Budovy a Cena sympatie. Letošní ročník má navíc novou speciální kategorii Průmysl. Podniky se potýkají zejména s velkou spotřebou vody.
Vítězové soutěže Adapterra Awards 2024 pořadatelé vyhlásí na tematicky zaměřené konferenci v Praze 6. listopadu. Vítězové si odnesou finanční odměny od partnerů soutěže ve výši 50 000 až 100 000 korun. Cenu sympatie si odnese projekt, který získá nejvíce hlasů v online hlasování veřejnosti, které začne 1. srpna a potrvá do 15. října.
V minulých ročnících bylo v soutěži oceněno několik úspěšných projektů zaměřených na obnovu mokřadů, například Josefovské ptačí louky, Sedmihorské mokřady, soustava tůněk v Sedlčanech, nový prostor pro řeku Dyji či obnova mokřadů u Ořechova u Brna.
reklama