V Tatrách usmrtili nebezpečnou medvědici, její mláďata skončí v zoo
"Zásahový tým pro medvěda hnědého ze Státní ochrany přírody Slovenské republiky musel uspat a usmrtit medvědici, která navzdory enormní snaze ochranářů nezvratně ztratila přirozenou plachost," uvedlo ministerstvo v komuniké. Připomnělo, že ochranáři začátkem měsíce převezli asi čtyřletou medvědici s dvěma mláďaty z okolí Starého Smokovce ve Vysokých Tatrách do divoké vysokohorské přírody v naději, že šelma dokáže změnit své návyky a přestane navštěvovat intravilány obcí. To se ale nestalo.
Zvíře sešlo do Žiarské doliny, kde opět začalo vyhledávat potravu v nedostatečně zabezpečených odpadcích. Zvíře navíc nereagovalo ani na plašení medvědím sprejem a do lokality se pravidelně vracelo. Tím se prokázalo, že ztráta plachosti je definitivní. Zásahový tým proto musel za přítomnosti veterináře zvíře uspat a pak usmrtit.
Experti pak odchytili jedno odrostlé mládě, které zamíří do karantény v zoologické zahradě Bojnice a následně bude trvale umístěné v košické zoo. Stejný postup zvolí ochranáři i po odchycení druhého medvíděte.
Zásahový tým pro medvěda hnědého vznikl proto, aby předcházel možným konfliktním situacím a škodám.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Vít Pátek
21.7.2021 09:31Snad to tady čtou i biologové - specialisté na velké šelmy.
Ptal jsem se při různých příležitostech už několikrát a nedostal jsem dosud nikdy uspokojivou jasnou odpověď.
Spokojím se samozřejmě i s odkazem na vědeckou publikaci (tj. recenzovaný článek v odbornem periodiku nebo monografie, nikoli propagandistický canc či beletrie), kde takovou odpověď skutečně najdu.
JE STRACH Z ČLOVĚKA U VELKÝCH ŠELEM
- NAUČENÝ (PŘEDÁVANÝ MATKOU MLÁĎATŮM JAKO VZOR CHOVÁNÍ NEBO VZNIKAJÍCÍ VLASTNÍ ZKUŠENOSTÍ JEDINCE)?
- ZDĚDĚNÝ (PŘENÁŠÍ SE GENETICKY, tj. mají ho i mláďata která se ho nemohla naučit)?
- VZNIKÁ U JEDINCE JINAK - JAK?
- NEVÍME (na úrovni vědecké teorie, nikoli jen hypotézy, odpověď zatím neexistuje).
Mimochodem, ať platí kterákoli z možností, některá z počínání ochránců přírody mi nedávají smysl...
Zbyněk Šeděnka
21.7.2021 10:50 Reaguje na Vít PátekRadim Polášek
27.7.2021 09:32 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJá jsem to poznal v dětství, kdy u nás bylo ještě hodně záhumenků a na nich přes léto každý den dělali nějací lidi. Lesní zvěř si tak zvykla na to, že člověk si tam dělá svoje a jich si nevšímá, že se tehdy dalo přiblížit k zajícíi nebo srnčí znatelně blíž než dnes, kdy už zvěř takhle člověku odvykla. Zvláště když dnes hodně lidí jde do přírody se psy, třeba volně puštěnými.
Ale platí to i pro ryby. U nás bylo kdysi jediné slušné koupání ve vývařištích pod jezy. To byly bazény široké tak 12 - 15 metrů, dlouhé tak 6 - 8 metrů a hluboké tak od 50 centimetrů do 1 metru. A na dně vystlané kmeny. Tam bylo od června po srpen, jak byla teplá voda, hlava na hlavě. Žily tam početné populace hlavně střevlí, nějaké mřenky a sekavci a za stěnou padající vody nebo v dírách po vypadlých kmenech tam byly i nějaké bílé ryby tak 20 - 30 centimetrů velké. Hlavně ty střevle si na člověka úplně zvykly. Když tam člověk normálně, ne divoce plaval, bylo tam třeba k večeru málo lidí tak ty střevle udržovaly vzdálenost tak 30 40 centimetrů, prostě byly viditelné potápěčskými brýlemi nebo i přes hladinu shora. Když člověk zůstal ve vodě bez pohybu, tak za nějakou minutku se přiblížily úplně a začaly ožďubovat, zřejmě se živily i kousky kůže, která opadala z koupajících lidí. Když se střevle třely, na začátku léta, tak jak se snažily dostat přes jez nahoru, stačilo přijít k té padající vodě a nastavit dlaně. Do 10 - 20 sekun začaly střevle znova vyskakovat a padat do těch dlaní. Být masař a nechat je padat do nějakého kyblíka, mám každý den kila grundlí. K bílým rybám, co žily v tom vývařišti, se dalo přiblížit tak na 50 - 3 centimetrů a neutekly.
Mimochodem, střevle je v době tření krásná ryba, tmavý hřbet, bílé břicho, výrazný smyslový pás a do toho shora jasně zelené odstíny a pod tím fialové odstíny.
Radim Polášek
27.7.2021 09:39 Reaguje na Radim PolášekHunter
21.7.2021 11:15Zbyněk Šeděnka
21.7.2021 11:40 Reaguje na HunterRadim Polášek
27.7.2021 09:34 Reaguje na HunterOvšem nevím jak moc toto nové toto bylo.
regis24
21.7.2021 12:01Takže zásahový tým nezákonně usmrcuje chráněné volně žijící živočichy.
Kde jsou teď ty zástupy ekoteroristů co vyhrožovali myslivcům, kteří dle schválených kvot lovili na Slovensku vlky?
Zbyněk Šeděnka
21.7.2021 19:52 Reaguje na regis24Mám dotaz: dá se v tomto případě kůň nebo kráva považovat za rostlinu?