V Teplicích se otevřelo centrum, kam mohou lidé odnášet nepotřebné věci
"Zatím se můžou do re-use centra, které jsme otevřeli, nosit drobné předměty z domácnosti. Ať už je to nádobí, malé kusy nábytku jako židle, nějaký stolek, ale žádné velké záležitosti," uvedl Hanza, který do kovového kontejneru dal dětskou autosedačku. Zaměstnanci společnosti Marius Pedersen, s níž na zřízení centra radnice spolupracovala, donesli například hrnce, helmy na kolo či dětskou postýlku. "Každý občan se sem může přijít podívat, jestli by se mu něco nehodilo a něco si vzít," řekl primátor. Dodal, že služba je bezplatná.
Pilotní projekt zaplatila společnost ze svého rozpočtu, podle pracovníka z Marius Pedersen šlo o pořízení buňky. "Veškerá obsluha a provoz sběrného dvoru je hrazená městem v rámci smlouvy o likvidaci odpadu," uvedl zaměstnanec. Lidé mohou přinášet nebo odnášet věci z centra kdykoli v otevírací době sběrného dvora.
Zřídit re-use centrum má v plánu také Děčín, který ho chce využít i pro sociální služby jako obdobu nábytkové banky. "V rámci připravované zadávací dokumentace na sběrný dvůr, je re-use point zahrnut. Po zhotoviteli budeme chtít zřízení tohoto místa v rámci jeho sběrného dvoru. Poté, co bude město vlastnit vhodný prostor, případně sběrný dvůr, bude re-use point provozovat samo," řekla dnes ČTK náměstkyně primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín). Krajské město podle mluvčí Romany Macové otevření re-use centra vyhodnocuje a sbírá podklady z jiných měst, uvedla.
Centrum naopak nepřipravuje Chomutov, ve městě podobnou službu už poskytuje humanitární organizace ADRA. "Konkrétně provozují Charitativní obchod ADRA Chomutov, sociální šatník a nábytkovou banku," informovala dnes ČTK mluvčí města Veronika Říhová. ADRA na svém webu uvádí, že například z výtěžku z prodaného oblečení financuje své aktivity, zejména pak dobrovolnictví u seniorů či u dětí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
vladimír šmídl
23.6.2021 19:04 Reaguje na Viktor ŠedivýA pokud by takové vetešnictví mělo sloužit rozumně a kvalifikovaně (v té troubě je 4000 voltů),musí mít kvalifikovaný personál a ten to dělat nebude. Ale veteš existuje. Podívejte se třeba na sušáky na prádlo. Zdroj tenkostěnných trubek pro domácí kutily .Objedou půl zeměkoule, aby po čtvrt roce používání skončily v popelnici...