https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-trinci-se-zacne-od-unora-tridit-kuchynsky-odpad-z-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností

31.1.2023 00:18 | TŘINEC (ČTK)
"Na rozdíl od tradičních, dosud používaných nádob na zelený bioodpad, jejichž obsah se sváží do kompostárny, lze do nových nádob na kuchyňské zbytky vkládat především i odpady živočišného původu," uvedla Havlíková.
"Na rozdíl od tradičních, dosud používaných nádob na zelený bioodpad, jejichž obsah se sváží do kompostárny, lze do nových nádob na kuchyňské zbytky vkládat především i odpady živočišného původu," uvedla Havlíková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Třinci na Frýdecko-Místecku se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností. Společnost Smolo CZ, která ve městě zajišťuje svoz odpadu, tam rozmístí 90 speciálních utěsněných nádob, do nichž budou lidé vyhazovat zbytky jídel. Firma pak odpad odveze do bioplynové stanice. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Smolo Dorota Havlíková.
 

"Na základě podrobného roztřídění obsahu popelnic víme, že průměrná černá nádoba v hutnickém městě obsahuje kromě dalších využitelných komodit vysoké procento bioodpadu, který zbytečně končí na skládce. Jen obyvatelé třineckých sídlišť vyhodí měsíčně až 12 tun jídla," uvedl jednatel společnosti Smolo CZ Tomáš Ondraszek.

Od nového systému separace odpadu na sídlištích a ve středu Třince si město i svozová společnost slibují znatelné snížení objemu komunálního odpadu, který končí na skládce. Pro firmu jde o pilotní projekt, který chce v budoucnu nabízet i dalším obcím.

Speciální nádoby na jídelní zbytky nahradí dosavadní hnědé popelnice. "Na rozdíl od tradičních, dosud používaných nádob na zelený bioodpad, jejichž obsah se sváží do kompostárny, lze do nových nádob na kuchyňské zbytky vkládat především i odpady živočišného původu," uvedla Havlíková. Množství nádob chce firma postupně zvýšit.

Nový typ popelnic na kuchyňský odpad má objem 240 litrů a utěsněné víko, které brání šíření pachu. "Pokud je budou občané poctivě zavírat, potkani nebudou moci hodovat na jejich obsahu. Právě Třinec v poslední době musel přistoupit k mimořádné deratizaci kvůli přemnožení potkanů," uvedla mluvčí.

Nádoby s budou se pravidelně vyprazdňovat a vymývat. První svoz bude 7. února. "Jejich obsah poputuje do bioplynové stanice, kde se z něj vyrobí elektřina a bioplyn," uvedla mluvčí.

Doplnila, že v okrajových částech města zůstanou nadále nádoby určené na bioodpady pouze rostlinného původu. Kuchyňské zbytky tam většinou lidé dávají zkrmit hospodářským zvířatům. Obsah těchto nádob se bude nadále předávat do kompostárny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist