Valašské Meziříčí revitalizovalo Huťský lesík, je z něj biokoridor
"Huťský lesík je biokoridorem, který v krajině plní důležitou funkci. Je to migrační pásmo pro organismy volně žijící v přírodě. Přes Valašské Meziříčí vede jen jeden biokoridor, a to právě podél Bečvy. Z hlediska ekologické stability jde o zásadní lokalitu," uvedl Tomáš Kunc z odboru komunálních služeb.
Při revitalizaci byly odstraněny náletové porosty, pokáceno bylo 111 stromů, řada stromů byla ošetřena, navráceny byly původní dřeviny typické pro lokalitu. Přibyly také prvky, které vytváří příhodné podmínky pro živočichy.
"Zimoviště jsou metr hluboké jámy vyplněné kameny, proložené větvemi, listím a zčásti také kmeny. Jsou to prostory, kde plazi a obojživelníci přečkají zimu. Pro člověka tato místa vypadají spíš jako hromada nepořádku, ale v biokoridoru mají svou nezastupitelnou roli. Volně ležící kmeny jsme využili na broukoviště pro vzácného páchníka hnědého nebo nedaleko se vyskytujícího lesáka rumělkového," uvedl Kunc, podle kterého mají někteří návštěvníci pocit, že volně ležící dřevo někdo zapomněl odklidit. "Tyto kmeny však jsou umístěny v prostoru Huťského lesíka záměrně dle projektu," uvedl Kunc.
V lesíku jsou také takzvané suché zídky, na kterých se vyhřívají ještěrky a hadi. Ve směru od cyklostezky Bečva je lesík lemován lučním trávníkem, který se seče jen dvakrát do roka. Část lesíka lze projít po štěpkovém chodníku.
Podle radnice někteří lidé nerozumí významu daného území. "Nejde o žádný rekreační lesopark pro lidi. S těmi je, prosím, vůbec nesrovnávejme. Huťský lesík je určen pro migraci živočichů, je to záměrně tak trochu džungle. V anglickém trávníku se zvířata necítí bezpečně," uvedla místostarostka Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL).
reklama