Vatikán vstoupil do debaty o klimatu: varuje před táním ledovců
Studie se zaměřuje na zkoumání ubývání ledovců ve světových velehorách a vyzývá – což je v případě papežských vědeckých institucí spíše neobvyklé – k rychlé akci. Zdůrazňuje, že tání ledovců má dalekosáhlý dopad na životy milionů lidí a ohrožuje například jejích přístup k pitné vodě. „Naším úkolem je zajistit, aby všichni obyvatelé této planety měli svůj chléb vezdejší, mohli dýchat svěží vzduch a pít čistou vodu,“ uvádí dokument v úvodu. „Jsme si dobře vědomi, že pokud chceme spravedlnost a mír, musíme chránit naše prostředí. Přimlouváme se k Bohu, aby nám to pomohl naplnit.“
Rychlá akce je nezbytná
Domnívá se přitom, že nyní je opravdu nezbytné přistoupit k rychlé akci. Autoři ve studii navrhují tři hlavní oblasti činnosti: okamžité snížení emisí oxidu uhličitého a padesátiprocentní snížení emisí další polutantů. Ale také doporučují věnovat větší pozornost adaptacím, tedy přípravě na dopady klimatických změn v konkrétních oblastech.
„Změny horských ledovců jsou po celém světě velmi rychlé a je zřejmé, že budou mít dalekosáhlé důsledky,“ konstatoval Paul Crutzen, další z autorů studie. „Musíme si zároveň uvědomit, že naše znalosti o změnách ledovců jsou stále omezené. A je tedy potřeba spojit síly a snažit se hledat společná řešení. Tato studie Papežské akademie věd významně přispěje k rozšíření povědomí o tomto problému,“ dodává.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Teď to máme potvrzeno - 11. 5. 2011 - Jan ŠimůnekInstituce, bádající nad "neposkvrněným početím", "zmrtvýchvstáním" a podobnými vysoce závažnými a vědecky relevantními problémy, k nim nyní zařadila i globální oteplování.Ledovce periodicky ustupují a narůstají. V historii byla řada období, kdy byly Alpy prakticky bez ledovců (z Ötziho, v době 2. púnské války). Takže se opět nejedná o žádnou katastrofu a dokonce to ani nemůže mít spojení s CO2, protože pastevci před několika tisíci lety, stejně jako římská republika v době bojů s Kartágem sotva produkovaly tolik CO2, co my. Mimochodem: U toho obrázku tibetského ledovce je podle hor na obzoru jedoznačně vidět, že nebyly pořízeny ze stejného místa. Oni se už ani neobtěžují ty svoje "důkazy" nějak manipulovat: Ještě před nějakým rokem by obzor na těch dvou obrázcích sjednotili ve Photoshopu. |