Ve Švédsku cvičí volně žijící vrány, aby pomáhaly s úklidem nepořádku po lidech
"Jde o volně žijící ptáky, kteří se na věci podílejí dobrovolně," řekl agentuře TT Christian Günther-Hanssen, zakladatel firmy, která metodu vyvíjí. Vrány se učí nosit odpadky do automatu, ze kterého jim jako odměna vypadne krmivo. Firma se rozhodla využít vrány, protože to jsou nejinteligentnější ptáci. "Snadno se učí a je šance, že se učí i jedna od druhé. Zároveň existuje menší riziko, že samy omylem sezobnou nějaké odpadky," popsal Günther-Hanssen přednosti vran.
Christian Günther-Hanssen har lärt kråkor att plocka fimpar i en specialbyggd godisautomat. Snart ska hans skräpinnovation testas i ett pilotprojekt i Södertälje.https://t.co/cpcdfekpB4 pic.twitter.com/yYCvDcDdfs
— Dagens Nyheter (@dagensnyheter) January 27, 2022
Podle nadace Udržujme Švédsko uklizené kuřáci na ulicích v této skandinávské zemi odhodí více než miliardu cigaretových nedopalků ročně, což představuje 62 procent odpadků končících na zemi kvůli lidské nedbalosti.
Nyní chtějí ke sbírání odpadků z ulic vrány vyzkoušet ve městě Södertälje jihozápadně od Stockholmu. Thomas Thernström z tamních komunálních služeb řekl, že město zjišťuje, zda má vhodné místo, kde by mohl stát automat vyměňující odpadky za krmivo pro vrány, a zda se v městské pokladně najdou peníze na tento projekt. Günther-Hanssen odhaduje, že vrány by mohly městu ušetřit nejméně 75 procent nákladů spojených se sbíráním nedopalků.
Vrány by s úklidem Södertälje mohly začít pomáhat na jaře. "Bylo by zajímavé zjistit, zda tato metoda funguje i jinde (než ve městě). I s ohledem na to, že dokážeme naučit vrány sbírat nedopalky, ale nedokážeme naučit lidi, aby je neodhazovali," dodal.
Před několika lety k úklidu nedopalků a dalších drobných odpadků začala využívat havrany správa zábavního parku Puy du Fou na západě Francie. Havrani patří do stejné čeledi jako vrány.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Zbyněk Šeděnka
30.1.2022 16:42Miroslav Vinkler
30.1.2022 17:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKdysi jsem byl v Malmö , a to se tam kola ani před obchody nezamykala. Dnes, všechno co nemá řetěz , vezme nohy.
Zbyněk Šeděnka
30.1.2022 18:31 Reaguje na Miroslav VinklerJarda Bobr
30.1.2022 21:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
30.1.2022 22:45 Reaguje na Jarda BobrBřetislav Machaček
31.1.2022 10:12pak vyvezou na skládku a vrány je budou zase sbírat a nosit zpět. Při
nadbytku potravy budou mít převráněno a bude problém s hnízdišti atd.
Začíná tak praxe přikrmování kdysi škodné, které už schází přirozená
potrava. Pokud dojde i na zavírání skládek, tak se mnozí ochránci zděsí
z rapidního úbytku mnoha druhů zvířat na skládkách už nyní závislých.
Tak je nakrmí stejně jako nefachčenky, aby se stejně tak i namnožili.
Co tak těm nefachčenkům přidělit každému nějakou část parků atd. k úklidu
a platit je podle jeho čistoty? To asi ne, protože nutit chudáky pracovat
je přece nelidské!
Břetislav Machaček
31.1.2022 10:16 Reaguje na Břetislav Machačekvrány a zvláště pak havrani. Ti si nosí potraviny domů i s obaly
a ty pak leží po celém okolí. Je to všechno možné od kostí, přes
plasty a končí to alobaly z obalů potravin.