https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-vedlejsi-vetvi-kauzy-otravy-reky-becvy-vsetinsky-soud-zatim-jednani-nenaridil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy vsetínský soud zatím jednání nenařídil

24.10.2023 18:48 | VSETÍN (ČTK)
Ve vedlejší větvi případu otravy Bečvy z 20. září 2020, při níž uhynulo skoro 40 tun ryb, vsetínský okresní soud zatím jednání nenařídil. Dva lidé jsou v ní obžalovaní kvůli nečinnosti v den havárie, jeden člověk z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozí dvěma obžalovaným až roční vězení, dalšímu až tři roky vězení. ČTK to dnes řekli soudce Aleš Matura, který se případem zabývá, a okresní státní zástupce Jiří Sachr.
 

Obžalobu k soudu podalo okresní státní zastupitelství v první polovině října. "Dva lidé jsou obžalovaní v souvislosti s nečinností v den havárie a jeden člověk je stíhaný v souvislosti s vydáním nezákonného správního rozhodnutí," uvedl Sachr.

Zatím není zřejmé, zda soud ve věci nařídí hlavní líčení, nebo rozhodne trestním příkazem. Matura zvažuje obě varianty. Kdy by mohlo být jasno o dalším postupu, nedovedl odhadnout. "Jednání ještě nařízeno není. Je to rozsáhlá věc, i když ne tolik, jako hlavní kauza. Má to osm svazků. Bude chvíli trvat, než se něco dalšího bude dít. Státní zástupce navrhuje peněžité tresty a zákazy činnosti," řekl soudce.

Podle informací ČTK jsou kvůli svému postupu v den otravy obžalovaní velitel hasičů a také bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice. Obžalobě čelí i pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm, a to kvůli vydání povolení ke změně využívání lagun v rožnovské firmě Energoaqua stíhané v hlavní větvi kauzy. Takzvané obtokování lagun mělo podle obžaloby za následek, že tyto nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod z čistírny společnosti do řeky.

Otravu řeky Bečvy, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle pondělního rozhodnutí vsetínského okresního soudu způsobila Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil.

Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný. Státní zástupce Sachr řekl, že se odvolá proti zprošťujícímu rozsudku, který se týká Havelky. Uvedl také, že podá stížnost proti usnesení, kterým soud rozhodl o obžalobě proti společnosti Energoaqua. Firma proti usnesení soudu ze zákona stížnost podat nemůže. Ředitel Havelka se proti zprošťujícímu rozsudku ve vztahu ke své osobě neodvolal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

hi

25.10.2023 13:46
K obtokování lagun se určitě vyjadřovala ČÍŽP, Povodí Moravy a na základě jejich kladného stanoviska pracovník ŽP vydal povolení k jejich obtokování.
Pracovník ŽP nestihá běžnou agendu a proto nemá ani potřebné odborné znalosti a vždy se proto ve svých rozhodnutích opírá o stanoviska ČIŽP a povodí, kteří mají podstatně hlubší odborné znalosti a praktické zkušenosti s řešením obdobných případů. Měli by proto také nést část své viny za vydání špatného rozhodnutí. Navíc ČIŽP provádí pravidelnou kontrolu ČOV a zjištěné nedostatky provozu měl dávno nařídit odstranit.
Vinu rovněž nesou politici za špatnou reformu státní správy, kdy byly zrušeny okresní úřady a jejich pravomoci přeneseny na úřady s rozšířenou působností.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.10.2023 14:51 Reaguje na
Všichni jsou viníci, ale potrestán není nikdo. Viník otravy je neznýmý a ten, kdo to tak neskutečně zdupal, se směje a vyhraje příští volby. Babišistán v praxi, fakt nablití.
Odpovědět
hi

25.10.2023 13:58
Za nečinnost při tak velké havárii by měli být potrestáni také pracovníci ČIŽP, ŽP Zlínského kraje a povodí Moravy, kteří měli vzorky také odebírat. Mají podstatně větší zkušenosti a jsou lépe vybaveni pro řešení podobných havárií.
Hlavní vinu za nečinnost všech příslušných orgánů zřejmě má pan ministr Brabec, který předčasně a bezdůvodně odklonil vyšetřování od DEZY, která jediná v regionu disponuje dostatečným množstvím vysoce toxických látek, které mohly způsobit katastrofu tak velkého rozsahu. Bohužel pana ministra nikdo neřeší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.10.2023 14:54
Ve vedlejší větvi je stíháno jen pár lidí. Dozufám, že to jsou skuteční viníci, tj. Erik Geuss, Ing Pustějovský, velitel policie, min. Brabec a především guru nejvyšší.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist