https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-vrceni-rozhodli-v-referendu-nechat-mistni-rybnik-v-pronajmu-spolku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Vrčeni rozhodli v referendu nechat místní rybník v pronájmu spolku

26.9.2022 00:07 | VRČEŇ (ČTK)
Foto | Itsd-foto / Wikimeda Commons
Opatský rybník ve Vrčeni na jižním Plzeňsku by měl dál zůstat v pronájmu spolku, který o něj už deset let pečuje. Rozhodli o tom lidé v místním referendu. Konalo se proto, že zastupitelé se v létě neshodli na žádném ze dvou zájemců o pronájem půlhektarového rybníka. V referendu nakonec hlasovalo 190 z 265 oprávněných voličů, tedy 71,7 procenta. Pro uzavření nájmu na dobu neurčitou s dosavadním nájemcem hlasovalo 147 lidí, tedy 77,4 procenta. Výsledky hlasování uvedla obec na webu.
 

Spor o pronájem začal v létě, kdy spolku končil pronájem rybníka a obec vyhlásila záměr dalšího pronájmu. Spolek nabídl za roční nájem 7000 korun, soukromý zájemce, který tam chtěl provozovat rybářský revír a prodávat povolenky, nabídl přes 20 000 korun. "Žádná z nabídek nezískala potřebnou většinovou podporu zastupitelů. Část zastupitelů preferovala výši ceny, část zastupitelů podporu spolkového života a společenský přínos. Oba tyto názory jsou legitimní," uvedl starosta a zároveň předseda spolku Vratislav Chodora.

Spolek Vrčeň je totiž podle něj v obci spolu s hasiči jedním ze dvou aktivních spolků, které se zapojují do kulturního a společenského života. Spolek uvedl, že pokud by mu obec nájemní smlouvu na Opatský rybník neprodloužila, znamenalo by to zánik spolku a následně zrušení mnoha společenských akcí v obci a rozpuštění skupiny aktivních lidí. Prioritou spolku není jen pronájem rybníka, ale zejména udržování a rozvoj tohoto krajinného prvku.

Proti pronájmu spolku se v referendu vyjádřilo 37 lidí, tedy 19,5 procenta zúčastněných voličů. K platnosti rozhodnutí v místním referendu je potřeba účast alespoň 35 procent oprávněných osob. Výsledek referenda ve Vrčeni je tak platný a závazný pro příští obecní zastupitelstvo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

26.9.2022 08:58
Je fajn, že nezvítězily peníze, ale zájem o společenský život obce. Kéž by takových případů bylo co nejvíce.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.9.2022 11:40
Jako argumentovat finančním přínosem, když se jedná o 13 litrů ročně ... to musí být fakt diagnóza, bo i pro takovouhle Horní Dolní je zcela marginální částka.

Ale je fajn, že se obec rozhodla jít touto cestou ... tedy cestou referenda.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist