Ve vzorcích kalů z firmy Energoaqua zjistila ČIŽP značné množství kyanidů
Při nakládání s odpadními vodami zjistila inspekce podle Špačka v podniku, který je kvůli havárii se svým ředitelem Oldřichem Havelkou obžalovaný, několik pochybení. Podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky. Zmocněnec firmy Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pět let vězení, společnosti až zákaz činnosti.
Kromě firmy Energoaqua zvažovala ČIŽP jako možného původce havárie také chemičku Deza nebo čistírnu odpadních vod ve Valašském Meziříčí, uvedl Špaček. V případě valašskomeziříčské čistírny však podle něj nebyl její biologický proces nabouraný havarijním únikem. Únik škodlivých látek nezjistili inspektoři den po havárii ani v Deze, jejíž výpust je ve srovnání s kanálem firmy Energoaqua blíž místu, kde rybáři v řece pozorovali první uhynulé ryby. "Jakýkoliv havarijní únik, který by šel z Dezy, by prošel areálem lagun," řekl Špaček. Nad přepadem měrného objektu však podle něj inspektoři pozorovali pohybující se ryby.
Rozsah otravy Bečvy podle Špačka odpovídá úniku více než 20 a maximálně 80 kilogramů kyanidů. Kyanidovou vodu do firmy Energoaqua dlouhodobě dodávala k vyčištění společnost Liss, která se zabývá povrchovou úpravou kovů a kyanidy používá v pokovovacích lázních. V roce 2020 to bylo zhruba 140 kontejnerů, uvedl dnes Robert Lovecký, místopředseda správní rady podniku Liss. Takzvané IBC kontejnery mají objem 1000 litrů.
Koncentrace kyanidů ve vodě předávané do firmy Energoaqua se podle Loveckého pohybovala od 200 do 1000 miligramů na litr. "Koncentraci kyanidů jsme měřili, ale málo. Byl to zajetý provoz, pořád běžel stejným způsobem. Ty koncentrace se neměnily," řekl Lovecký.
Technolog společnosti Liss Vít Kašpárek řekl, že při plné výrobě směřoval z podniku do firmy Energoaqua přibližně jeden takzvaný IBC kontejner s kyanidovou vodou denně. "V roce 2019, kdy jsme jeli na plné obrátky, jsme měli spotřebu okolo 350 kilogramů kyanidu draselného za rok. V roce 2020 to bylo mnohem nižší, protože tam nás omezil covid. Bylo to odhadem 100 až 150 kilogramů," řekl Kašpárek. Několik týdnů po havárii na Bečvě vypověděla Energoaqua společnosti Liss smlouvu na odběr kyanidových vod.
Pracovníci brněnského pracoviště ČIŽP, pod jehož působnost místo původu otravy ve Zlínském kraji spadá, vyjeli na místo až v pondělí, tedy den po havárii. "Nebylo nám známo, že se jedná o havárii takového rozsahu," řekl Špaček. Službu měla v den otravy jeho kolegyně. U Bečvy se v neděli pohyboval tehdejší inspektor z olomouckého pracoviště ČIŽP. Zabýval se však především následky otravy, která zasáhla zejména Olomoucký kraj.
Energoaqua spravuje tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle Sachra kyanidy a šestimocný chrom do řeky dostaly. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb.
Zástupci obžalované firmy tvrdí, že první ryby začaly hynout asi 3,5 kilometru od tohoto vyústění a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Také někteří rybáři a vědci se domnívají, že zdroj znečištění musel být blíže k místu nálezu prvních leklých ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, podle odborníků tam jedovaté látky poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy. Hlavní líčení by mělo pokračovat 8. března výpověďmi dalších svědků.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (47)
Miroslav Vinkler
2.3.2023 19:51To se zase dozvíte na Seznam.cz
Pavel Hanzl
3.3.2023 15:27 Reaguje na Miroslav VinklerPROČ NESTOJÍ?
Proč stále grilují Havelku, který s tím nic společného nemá? Odbabišování státní správy bude práce na desetiletí, toho nám byl čert dlužný.
Karel Zvářal
2.3.2023 20:04Karel Pavelka
4.3.2023 15:43 Reaguje na Karel Zvářalnechte si své bláboly pro sebe, my v tomto regionu bydlíme a dobře víme, co je DEZA zač, už těch pruseru a nejen s vodou tu měla dost. Takže my to budeme prezentovat do te doby, dokud se to pořádně nevyšetří a tenhle podnik bude dodrzovat to, co dodržovat má! Mimo jiné na Zlínsku mate podobný podnik, starejte se o něj!
Karel Zvářal
4.3.2023 20:53 Reaguje na Karel PavelkaTakže si, pane Pavelko, své bláboly nechte pro někoho jiného, já jen komentuji dění, které ani v Kocourkově nepamatují. Naprosto rozporuplné výpovědi a "znalecké posudky". Když nikdo nezná systém kanalizací a profesionálové zaspí první hodiny, tak jsme tam, kde jsme. Já jen doufám, že něco takového je naposledy, protože sledovat to je utrpení a zábava zároveň.
Roman Mysík
2.3.2023 20:26Michal Ukropec
3.3.2023 08:46 Reaguje na Roman MysíkMajka Kletečková
2.3.2023 21:20https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-inspektor-u-soudu-popsal-jak-po-otrave-becvy-kontroloval-dezu-226967#dop_ab_variant=891021&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
dříve
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-inspektorka-soudu-popsala-zasah-u-becvy-pricinu-otravy-jsem-neresila-rekla-226246
Konečně se postupně dovídáme, jak probíhalo zjišťování příčin havárie ze strany ČIŽP, jak postupovala v prvních hodinách a dnech po havárii. Vzorky během klíčové doby a na klíčových místech nebyly odebrány.
Jsem zvědavá, zda budou vypovídat pracovníci Povodí. Jestli je pravda, co napsal pan Jindřich Duras dne 23.2.2023 14:21: „Naprosto zásadní chyba byla, že nikdo nepřivolal Povodí Moravy, protože je jediný, kdo to (vy)řešit mohl. Má odborníky na chemii, biologii, vzorkování, rozsáhlé laboratoře, zkušenosti atd. atd. Tohle všichni notoricky vědí. Takže proč nepožádali o spolupráci? Požádali jen o zvýšení průtoků vypouštěním z přehrady nad místem havárie.
No a Povodí Moravy taky na věc nevyrazilo, přestože bylo od nedělního poledne všem jasné, že je to katastrofa a že nikdo ostatní nemá dostatečnou odbornost. Na místo se vypravili až ve čtvrtek, tedy s křížkem po funuse. Ne, Povodí samo od sebe nemusí - ale může! Povoďáci vyráží pravidelně na podstatně menší lapálie a snaží se je řešit. PROČ tedy k takovémuhle případu nešli?
Moje soukromá hypotéza je, že se při úhynu všichni okamžitě podělali, že to vyteklo z Babišovy DEZY a cíleně všechno sabotovali, protože měli strach, že je Babiš případně zničí.
Jestli je tahle hypotéza nesprávná, tak už zbývá jen jedna alternativa. Do nebe volající neschopnost (kromě rybářů).“
Karel Pavelka
4.3.2023 15:45 Reaguje na Majka KletečkováPavel Hanzl
6.3.2023 16:44 Reaguje na Majka KletečkováPavel Hanzl
6.3.2023 16:52 Reaguje na Majka KletečkováTahle kauza je tak neskutečně dozmatkovaná a prolhaná, že začíná být tajemná jak hrad v Karpatech a bylo by potřeba to vzít úplně celé od podlahy a postavit před soud všchny zúčastněné, kteří měli konat a míst toho jen lžou a mlží.
Pavel Hanzl
2.3.2023 22:06To jako budou tahat různé jako "nové" důkazy jako králíky z klobouku, pokud by se zjistilo, že to EA nemohla být?
A nedej bože, kdyby někdo vytáhl důkazy proti Deze, najednou budou i rozbory z celého juřinského kanálu? Nebo posunou scíplé ryby o 3,5 km nahoru?
Kde to jsme? To fakt z toho udělali už úplný šaškec?
Karel Pavelka
4.3.2023 15:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2023 09:35 Reaguje na Karel PavelkaPřed soudem má stát ten policajt, který ty výslechy neudělal hned po havárii.
Vedle něho ten, který měl sebrat vzorky a nesebral.
Hned vedle ten, který vytvořil zfalšovaný posudek.
A další, kteří stále mlžili a lhali a vytvořili falešné obvinění. Atd.atd.
Pro další vývoj naší ekologie je už nepříliš důležité, kdo tu otravu způsobil, jako to, aby byli potrestáni ti, kteří zabránili jeho vyšetření.
Stanislav Hrouzek
3.3.2023 08:47Pavel Hanzl
3.3.2023 15:14 Reaguje na Stanislav HrouzekProstě je to falšování a zametání pod koberec a já bych opustil vyšetřování otravy a soudil lidi, kteří celou dobu to vyšetřování sabotují.
Břetislav Machaček
3.3.2023 09:07bude nalezen, ač se to asi nebude některým líbit. Každopádně alespoň skončila v Energoaquvě "likvidace" kyanidů a kyanidové odpadní vody se likvidují jinde, kde to asi skutečně umí. Takže alespoň to, když už nic.
Ona totiž hlavně schází opravdu důsledná co nejčastější kontrola a tak
dochází i k riskantnímu zacházení s odpady v naději, že to zase projde.
Ty ryby zasažené jedy se často snaží jedům unikat po proudu a jed je
dožene i tam. Unikají i mimo proudnici a řeka se jeví jako bez jedů,
když se v polovině toku na pohled vyskytují. Po průchodu jedů tokem
tok doplní čistá voda i s rybami a to může zkreslit pohled na místo
otravy. Takže já osobně vyčkám na rozhodnutí soudu na rozdíl od těch,
co odsuzují bez důkazů na základě osobních sympatií.
Pavel Hanzl
3.3.2023 15:24 Reaguje na Břetislav MachačekSamozřejmě. EA z toho má průšvih a soud, mají to "likvidovat" v Deze, kde to vylejí do řeky a je po problému, bo mají krytí shora a odsoudí za to někoho jiného.
Břetislav Machaček
3.3.2023 17:15 Reaguje na Pavel Hanzlkyanidové vody v areálu bývalé Tesly, je už raději odváží
do Otrokovic, kde to odborně likvidují a nenechává je už
likvidovat Energoaqě. Pročpak asi?
Pavel Hanzl
5.3.2023 09:38 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Pavelka
4.3.2023 15:50 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Klicpera
3.3.2023 11:11Jarka O.
3.3.2023 11:40 Reaguje na Jiří KlicperaJan Kos
4.3.2023 19:49 Reaguje na Jarka O.Břetislav Machaček
3.3.2023 13:57 Reaguje na Jiří Klicperaznaleckým posudkům. Dnes je totiž trendem zjednodušovat a hledat viníky podle osobních sympatií ke zúčastněným osobám.
Karel Pavelka
4.3.2023 15:30 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
3.3.2023 15:20 Reaguje na Jiří KlicperaA pokutu jste dostal za to, že jste vykecal, jak máte ten posudek zkřivit.
Karel Pavelka
4.3.2023 15:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.3.2023 09:41 Reaguje na Karel PavelkaJiří Kvítek
3.3.2023 20:07 Reaguje na Jiří KlicperaAno, v tom s Vámi naprosto souhlasím!
Jiří Kvítek
3.3.2023 21:04 Reaguje na Jiří KvítekKdyž jsem 1.3.1993 (před 30 lety) nastupoval na okresní úřad, jako vysokoškolsky vzdělaný chemik, byl jsem pověřen zaučit kolegy na referátu životního prostředí v nouzovém odběru vzorků.
Naši vodohospodáři pravidelně jezdili na výjezdy havarijních úniků (služby i přes víkend - domácí pohotovost na telefonu) a VŠICHNI museli zvládnout odběr vzorku, kterému jsme pracovně říkali: "pohotovostní vzorek".
V našem výjezdovém autě byla trvale k dispozici taška se vzorkovnicemi, takže jsme měli i do čeho odebírat (po použití se vzorkovnice průběžně doplňovaly).
Později jsme měli i kufřík se soupravou, která umožňovala orientační rozbor základních ukazatelů typu: kyanidy, chlór, dusitany, čpavek apod. Společně s hasiči jsme měli pravidelná společná cvičení a školení. Systém fungoval.
Pak Václav Klaus (ODS) okresní úřady nechal zrušit pro jejich údajnou nefunkčnost. Místo 78 okresních úřadů zřídili 206 ORP, aby prý ušetřili (ORP = obecní úřad obce s rozšířenou působností) a celý fungující systém výše vodohospodářských pohotovostí dostal zdrcující úder.
A dnes? Dnes je každému všechno jedno.
Pracovnice vodoprávního úřadu klíčové vzorky rybářů z Bečvy bez uzardění vyleje a nikdo ji za to ani nepotrestá?
To je jako kdyby komisař z kriminálky vyhodil důkazy k trestnému činu a ještě si dovolil tvrdit, že byly údajně neprůkazné! Jak by ho asi potrestali jeho nadřízení a co by na to řekli na GIBS?
Pochopte to:
vodoprávní úřady v kauze Bečva totálně selhaly a jediné co ukázaly byl zmatek a totální nefunkčnost! A ani jeden z jejich pracovníků nestojí před soudem jako obviněný? Není něco špatně?
Kam se ten náš svět dostal, k tomu nemám slov... alespoň ne těch slušných.
Jarka O.
3.3.2023 21:56 Reaguje na Jiří KvítekPavel Hanzl
5.3.2023 09:46 Reaguje na Jiří KvítekJenže na ně padla vlčí mha, nikdo nic neudělal a hlavně ztratili paměť.
Karel Pavelka
4.3.2023 15:26 Reaguje na Jiří KlicperaVy jste v jasném konfliktu zájmů, pracoval jste ve vedení jedné z Babisovych chemicek a myslím, že obhajoba to použije...
Roman Kolář
3.3.2023 22:50V platném povolení pro vypouštění odpadních vod má DEZA povoleno vypouštět po vyčištění do Bečvy 500 kg kyanidů/rok. V zásobnících má uskladněno před čištěním stovky až tisíce tun kyanidových vod, které by havárii mohly snadno způsobit
Jan Kos
5.3.2023 10:23 Reaguje naRadim Polášek
5.3.2023 08:29Jan Kos
5.3.2023 09:00 Reaguje na Radim PolášekJaroslav Šenk
5.3.2023 11:39Autora nepodezřívám, že fandí AB. Vycházel z informací, které měl k dispozici. Při zjištěné koncentraci nemohl být kyanid příčinou tak rozsáhlé havárie. Ryby jsou velmi citlivým indikátorem znečištění. Jejich reakce v místech zjištěného úhynu spíše odpovídá přítomnosti žíraviny, nebo dráždivé látky. I přítomnost kyanidů se mohla částečně podílet na úhynu ryb, nebyla však hlavní příčinou. Kdyby nedošlo k úniku zatím neznámé látky, o kyanidech z EA bysme ani nevěděli. Ryby by plavaly tak, jako v 3,5 km úseku od vyústění odpadních vod z EA.
Soudkyně zcela oprávněně vrátila spis státnímu zástupci k došetření, protože na základě předložených materiálů dokazování by muselo být prováděno v rozsáhlé míře. Neuspěla.
Poradit si s tak složitým případem nebude jednoduché. Bez došetření „provozní události“ v Deze je to jen zbytečná ztráta času. To jediné může celý případ posunout o něco dále, nebo zcela vyřešit.
O tom, co způsobilo úhyn ryb, se můžeme jen domnívat. Rybáři uvádějí, že v místě cítili desinfekci, nejspíše chlor, někteří to vnímali jako desinfekci, která se používala v nemocnici. Ta je na bázi fenolů.
Zatím co v prvním případu by bylo asi možné chlor vyloučit (analýza prokázala přítomnost kyanidů), v druhém případu to spíše odpovídá odpadu z kaustifikační jednotky (voda na místě mírně zapáchala a byla průzračná s mírně nahnědlou barvou). Možná, že by bylo dobré vzorek z kaustifikace po naředění dát rybářům znovu k posouzení. Problémem by nemělo být i provedení testu toxicity.
Tak aby toho nebylo málo, je možná ve hře jeden případ. Při čištění chladících věží v sobotu v nočních hodinách údajně došlo k úniku chlornanu, který byl použit k čištění.
Vymýšlejí se různé konspirační teorie o ovlivňování vyšetřování. AB nemusel nic podnikat. To za něj zařídili ti, kteří měli havárii vyšetřit. Rovněž představa, že předání vzorku k rozboru je postačující k zjištění příčin, je zcela mylná. ČIŽP, vodoprávní úřad, případně hygiena musí vždy upřesnit rozsah rozboru. To není možné nechat na laboratoři. HZS těmito údaji nedisponuje. O kyanidech se začalo mluvit až po třech dnech. To je dost pozdě. Správce toku rovněž zklamal. Pondělní odběry a jejich analýza nepřinesla nic nového.
Můžeme se jen domnívat, že provedené odběry vzorků v Deze v ranních a poledních hodinách nesouvisely s „provozní událostí“. Pro ně to byla jistota, že s havárií nemají nic společného. Zatím. Charakteristické pro tyto havárie je cesta úniku závadné látky do toku. Je to vždy únik mimo čistící zařízení. V přehledu ČIŽP o haváriích jich několik najdete. Při vyšetřování se vždy kontroluje provoz čistících zařízení, kde vždy se nějaké závady najdou. Jsou tak jediným důkazem.
Majka Kletečková
5.3.2023 19:57 Reaguje na Jaroslav ŠenkPavel Hanzl
6.3.2023 17:00 Reaguje na Jaroslav Šenkhttps://denikreferendum.cz/clanek/32484-zjisteni-dr-deza-je-zrejme-napojena-na-podezrelou-vypust-ve-lhotce-nad-becvou