https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-320-milionu-let-stareho-roztoce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili 320 milionů let starého roztoče

23.5.2016 10:26 | PAŘÍŽ (ČTK)
Roztoči jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Ilustrační obrázek
Roztoči jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Employee of US Government / Wikipedia Commons
Prokletí roztoči! Kdo by nespílal těmto maličkým bestiím odpovědným za alergie, kožní choroby či dokonce vážné nemoci, jako je lymská borelióza? Z asi 50 000 známých druhů nás opravdu obtěžuje jen menšina. Ale jejich špatná pověst je provází nadále. Jeden zástupce této velké rodiny nicméně učinil vědce šťastnými. Mezinárodní tým z Francie, Ruska a Číny nalezl na zkamenělině hmyzu starého 320 milionů let roztoče z řádu pavoukovců. Tímto objevem se posunuje hranice stáří těchto živočichů o zhruba 200 milionů let, napsal francouzský deník Le Monde
 

Především se však ukazuje, že jde o nejstarší symbiotický vztah mezi roztočem a jiným organismem. Doposud byla taková pozorování prováděna na vzorcích uchovaných v jantaru a starých "pouze" 85 milionů let.

Vědci nedaleko lokality Sia-Ne-Chan v severní Číně nalezli překvapivě zachované stopy vyhynulého rovnokřídlého hmyzu, jakéhosi druhu kobylky či cvrčka. Paleontolog Olivier Béthoux na něm objevil podezřelou černou tečku. "S binokulární lupou bylo vidět nožky," říká Ninon Robinová z Národního muzea přírodních dějin a hlavní autorka článku zveřejněného v časopisu Current Biology, který o objevu pojednává.

Za pomoci elektronického mikroskopu, tomografie a 3D zobrazení bylo vidět všechno, jemný exoskelet, malé kleštičky na konci nožiček a dokonce vagina roztoče, uvádí Ninon Robinová.

Vědci tak mohli dospět k závěru, že šlo o symbiózu mezi dvěma živočichy. Vyloučili možnost, že by se roztoč usídlil na mrtvolce hmyzu. "Zachovalost rovnokřídlého hmyzu naznačuje, že živočich byl krátce po smrti zasypán," vysvětluje Ninon Robinová. Pozice roztoče sevřeného mezi křídly vylučuje, že by byl mrchožrout.

Co tedy roztoč na těle hmyzu dělal? Neměl háčky, jimiž se paraziti přichytávají ke své kořisti, ani žádný sací orgán. Vědci dospěli k závěru, že šlo o forézii, tedy kladnou interakci dvou organismů, z nichž jeden využívá druhého k přenosu na jiné místo a k ochraně.

Symbióza v sobě skrývá velkou rozmanitost vztahů. Kulík nilský se chrání před svými nepřáteli v ústech krokodýla a výměnou za to mu čistí zuby. Stejně tak ryba klaun nachází útočiště v mořské sasance a láká pro ni kořist. Zde jde spíše o komenzálismus, kdy jeden organismus má užitek z druhého.

Také člověk má své komenzály: jsou to některé bakterie v našich střevech, ale i holubi, kteří se živí našimi zbytky. V přírodě nalézáme takové případy téměř všude, jak v živočišné, tak v rostlinné říši. Novým důkazem toho jsou i tito pradávní roztoči.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist