https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-v-milovicke-rezervaci-vzacnou-perloocku-v-cesku-novy-druh-koryse?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V milovické rezervaci objevili nový druh korýše. Jedná se teprve o druhý nález této perloočky na světě

2.11.2023 16:05 (ČTK)
Perloočka Daphnia inopinata nalezená v rezervaci v Milovicích. Vajíčka korýšů, jako jsou perloočky, listonohové nebo žábronožky, mohou podle vědců v krajině přečkat řadu let a čekat na vhodné podmínky k vylíhnutí.
Perloočka Daphnia inopinata nalezená v rezervaci v Milovicích. Vajíčka korýšů, jako jsou perloočky, listonohové nebo žábronožky, mohou podle vědců v krajině přečkat řadu let a čekat na vhodné podmínky k vylíhnutí.
Foto | Petr Jan Juračka / Česká krajina
Vědci objevili v minulých týdnech v tůni v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vzácnou perloočku. V Česku je novým druhem, na celém světě jde o jeho druhý nález. Poprvé vzácného korýše objevili před více než 20 lety v bývalém vojenském prostoru na kraji Mnichova, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
reklama

 

Perloočka má latinský název Daphnia inopinata, oficiální český název vědci zavedou hrotnatka neočekávaná, uvedl Dostál. Výskyt malého korýše v milovické rezervaci potvrdili hydrobiologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). "Jeho původním prostředím před příchodem člověka mohla být kaliště a napajedla velkých savců," uvedl Adam Petrusek z PřF UK.

V původní lokalitě u Mnichova nebyl v posledních letech tento druh znovu potvrzen. "Milovice jsou tak aktuálně jediným místem na světě, kde je výskyt vzácné perloočky potvrzený," uvedl Dostál. Objev podle něj potvrzuje význam velkých kopytníků pro návrat vzácných druhů. "Tůně jsme vytvořili při zakládání milovické rezervace v roce 2015 a po celou dobu je udržovali svoji činností výhradně velcí kopytníci," doplnil Dostál.

Vajíčka korýšů, jako jsou perloočky, listonohové nebo žábronožky, mohou podle vědců v krajině přečkat řadu let a čekat na vhodné podmínky k vylíhnutí. "Areály bývalých vojenských prostorů posloužily pro přežívání různých vzácných druhů během dramatických změn kulturní krajiny ve 20. století, jako byla intenzifikace zemědělství, hnojení, pesticidy nebo zánik dočasných vod," uvedl Petrusek.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Na otevřené stepi tam žije více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.

Vzácný druh korýše, listonoha letního, objevili před několika dny také ochránci přírody v tůni nedaleko Vrchbělé na Mladoboleslavsku. V Česku patří mezi kriticky ohrožené druhy.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

3.11.2023 09:15
Ještě bych článek doplnil o informaci, že tato vajíčka dokáží u cyklicky vysýchajících nádrží přežít třeba i dvacet let na suchu, ale díky minimální hmotnosti mohou být tato vajíčka větrem šířena i na poměrně velké vzdálenosti. To je asi důvod, proč se tato hrotnatka objevila v Milovicích.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.11.2023 18:18
Myslím, že šíření je vlastně bylo zejména pomocí pásové techniky. To jsou zvířata rozbahněných cest po mamutech, dobytku, kupeckých vozech a nakonec vojácích. Spíš to dotáhli z ruských cvičáků.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist